Aerolinka Cimber Sterling vyhlásila bankrot

Kodaň - Dánská letecká společnost Cimber Sterling dnes vyhlásila bankrot. Vaz jí zlomily rostoucí náklady na paliva a ostrá konkurence ostatních evropských nízkonákladových dopravců. Firma uvedla, že její vlastníci se jí rozhodli zastavit finanční podporu. O práci se bojí na 600 pracovníků společnosti.

Cimber Sterling je předním dánským vnitrostátním přepravcem a menším konkurentem skandinávské SAS, finské Finnair a norské Air Shuttle. V posledních letech firma expandovala mimo Dánsko a Skandinávii, avšak právě v době, kdy se výrazně zvyšovaly náklady letecké dopravy a v odvětví se stupňovala konkurence.

Loni v srpnu koupila 70,8 procenta akcií Cimber Sterling firma Mansvell Enterprises ukrajinského podnikatele Igora Kolomojského, což vyvolalo naděje na finanční oživení společnosti. Minulý měsíc však firma uzavřela několik linek do jižní Evropy a oznámila záměr zaměřit se zpět na domácí trh.

Firma zrušila lety, letenky jsou bezcenné

Soud nyní určí firmě nuceného správce, který se bude snažit přepravce reorganizovat. Firma po vyhlášení bankrotu zrušila všechny plánované lety a sdělila, že letenky, které prodala, jsou nyní bezcenné.