Zraněný voják byl z Iráku přepraven do Prahy

Praha - Český voják, lehce zraněný minulý čtvrtek při raketovém útoku v irácké Basře, je zpátky doma. Převezl ho vojenský speciál za doprovodu lékaře a zdravotní sestry. Teď je v Ústřední vojenské nemocnici v Praze-Střešovicích, a před sebou má další vyšetření.

Rotmistra zranily do paže střepiny z rakety, která dopadla poblíž vchodu do základny mezinárodních jednotek na letišti v Basře, střežené českou armádou. Ihned po zasažení mu byla na místě poskytnuta první pomoc a v britské nemocnici se podrobil chirurgickému zákroku.

Při raketovém útoku v Basře na jihu Iráku byli naposled zraněni dva čeští vojáci letos v lednu. Na následky zranění z Iráku zahynul dosud jeden český voják, který byl s dalšími dvěma zraněn v květnu 2003 při dopravní nehodě asi 150 kilometrů jihovýchodně od Bagdádu. Čtyři zraněné české vojáky z Iráku si vyžádala rovněž dopravní nehoda v září 2005 v sousedním Kuvajtu.

V Iráku nyní působí 99 českých vojáků, většinou ze 73. tankového praporu z Přáslavic. Střeží hlavní vstup na základnu mezinárodních jednotek v Basře.