Zraněný český medik, který pomáhal na Donbasu, zemřel

Zakladatel Projektu Phoenix, český medik, který byl v březnu vážně zraněn po zásahu šrapnelem na Donbase a poté v dubnu převezen do pražské Ústřední vojenské nemocnice, v pondělí zemřel. Na sociálních sítích to uvedli zástupci projektu Phoenix. Mluvčí ÚVN Jitka Zinke úmrtí nepotvrdila. Pouze uvedla, že informace o pacientech lze poskytnout jen oprávněným osobám. Také mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake sdělil, že mu nepřísluší událost komentovat. Podle dřívějších informací ministerstva zahraničí padli na Ukrajině při bojích proti ruské armádě dva čeští dobrovolníci. Jeden letos v březnu, druhý loni v červnu.

„Taylor, zakladatel Projektu Phoenix, náš kamarád a hrdina, který osobně zachránil mnoho zraněných bojovníků na východní frontě a jehož výukou bojové medicíny prošly tisíce vojáků i civilistů, dne 15. 5. 2023 podlehl po několika týdnech boje svému těžkému zranění,“ napsali zástupci Phoenixu.

Dobrovolníka zasáhl v březnu šrapnel, zranění nejdříve nedovolovala jeho převoz do Česka, podařilo se to až na začátku dubna. Lékaři a zdravotnický personál v Kyjevě a následně ve Lvově byli podle projektu Phoenix zraněnému schopni poskytnout nejlepší možnou péči, díky níž byl navzdory stále vážnému stavu schopen převozu.

Podle dostupných údajů jde přinejmenším o třetí českou oběť. Zástupci humanitárních organizací ale říkají, že skutečný počet je vyšší.

Projekt Phoenix učí ukrajinské vojáky bojovou medicínu, zároveň zdravotníci pomáhají přímo na frontové linii. Podle mluvčího projektu Ondřeje vznikl spontánně jako iniciativa jednoho člověka v reakci na ruskou agresi proti Ukrajině. Dobrovolníci podle něj vycvičili v bojové medicíně na pět tisíc vojáků po celé Ukrajině.

Členy týmu jsou podle mluvčího bývalí vojáci z povolání, záchranáři, zdravotníci, ale i lidé dalších profesí jako geofyzici, technologové, řidiči z povolání nebo podnikatelé.

Hodně lidí toho spoustu naučil, řekla jeho partnerka

Česká televize natáčela s Taylorem koncem února. Ukazoval tehdy, s čím vším se opět chystá na frontu. Na dotaz, kolikátá je to jeho výprava, řekl, že osmá. Před sebou už měl jen pár týdnů pomoci.

Uváděl tehdy, že dělostřelecká munice dopadá mezi dobrovolníky permanentně. Někdy šlo i o záměrnou střelbu, „protože jste pro ně hezký cíl.“

Karolína, partnerka zemřelého dobrovolníka, řekla, že Taylor toho hodně lidí spoustu naučil. „Ukrajinské vojáky, kamarády, i mě osobně. Pokud chtěl něco předat dál, tak ať to lidi nevzdávají a bojují. Ať už je to osobní boj, nebo boj za svobodu a demokracii. My bojujeme tam, abychom pak nemuseli bojovat tady u nás,“ uvedla. 

Reportér Seznam Zpráv Jan Novák uvedl pro ČT, že Taylor, stejně jako mnoho dalších českých bojovníků, kteří působí v prvních liniích, věděl, do čeho jde. „Ta motivace je u nich stejná. Aktivně to berou jako svoji válku za nás za všechny. Proto chtějí bránit nejen Ukrajince, ale celou Českou republiku, respektive Evropu,“ uvedl. A dodal: „Kdo z nás může říct, že zachránil desítky lidských životů. On to mohl říct, protože byl šéfem toho týmu. Odvážel raněné z fronty.“

Události: Zemřel český dobrovolník zraněný v Donbasu (zdroj: ČT)