Zeman odjel z vlády s rozjasněnou myslí, místo Sobotky kritizoval Nečase

Praha – Prezident Miloš Zeman se ve Strakově akademii poprvé zúčastnil jednání vlády. Kroky kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) spíše chválil. Pozitivně hodnotil především snahu o růst minimální mzdy. Vládu podpořil i v oblasti služebního zákona. Evropská komise podle něj skutečně hrozí sankcemi, pokud zákon neprojde. Kabinetu vytkl pouze to, že dlouho vybíral eurokomisaře. Věru Jourovou z hnutí ANO nicméně považuje za dobrou kandidátku. „Jsem spokojen a odjíždím s rozjasněnou myslí,“ řekl na závěr svého projevu. Kritikou nešetřil pouze na adresu bývalého premiéra Petra Nečase.

Zeman hned v úvodu uvítal snahu vlády o zvýšení minimální mzdy. V této souvislosti připomněl, že když se byl před rokem podívat na jednání vlády, tehdejší premiér Petr Nečas (ODS) řekl, že zvýšení minimální mzdy o 500 korun projde jedině přes jeho politickou mrtvolu. „Ukázalo se to být jako docela dobrá prognóza,“ podotkl Zeman. Směrem k Sobotkovi pak dodal, že neočekává, že by se situace opakovala: „Na rozdíl od pana Nečase jste stejně jako já zastánce rozumného zvyšování minimální mzdy.“

Jako největší pozitivum současné vlády pak Zeman uvedl to, že začíná lidem dávat důvěru a naději: „Jsem rád, že se ve společnosti vytvořila atmosféra, kdy se veřejnost dívá na tuto vládu, řekl bych, s uměřenými nadějemi.“ V této souvislosti zmínil i ekonomický růst, který označil za psychologický fenomén. „Je to ochota investovat a spotřebovávat. Máte-li vládu, jako byla ta Nečasova, tak ji můžete přirovnat ke dvěma lékařům, z nichž jeden pacienta škrtí, druhý mu dává pouštět žilou a pak se diví, že pacient reaguje tím, že se blíží do stavu klinické smrti,“ nešetřil kritikou na adresu bývalého Nečasova kabinetu.

Zeman: Paní Jourovou pokládám za skvělou volbu 

Zeman nicméně dodal, že je kritický i k Sobotkově vládě. Vytkl jí ale pouze to, že se nemohla dlouho dohodnout na jménu eurokomisaře. „Pak jsme nemuseli vypadat tak, že jedeme do Bruselu, aby nám posvětil, kdo má být eurokomisařem,“ poznamenal. Prezident ale zároveň ocenil, že k dohodě nakonec došlo: „Paní ministryni Jourovou pokládám za skvělou volbu a velmi, velmi rozumné řešení.“      

Na jednání vlády se chce prezident znovu podívat tehdy, když bude docházet k nějakým odlišnostem v názorech. „Je zbytečné, abychom se utvrzovali ve shodě tam, kde ve většině případů je,“ dodal. Za první sporný bod označil senátní zákon o Národním parku Šumava: „Pokusím se vládu přesvědčit, že tento zákon dává zeleným fanatikům příliš široké možnosti pro uplatnění.“ Návštěvu kabinetu chystá prezident i při projednávání definitivní verze návrhu státního rozpočtu. „Jako člověk, který preferuje investice a hledá úspory, budu klást zdvořilou otázku, proč například v návrhu rozpočtu je 15 miliard na podporu obnovitelných zdrojů,“ uvedl s tím, že by tyto prostředky raději přesunul na podporu investic v infrastruktuře.    

Političtí náměstci jsou zbyteční, v koalici ale díky nim vládne klid a mír

Prezident na společném brífinku se Sobotkou podpořil i služební zákon, který označil za jeden z nejdůležitějších zákonů tohoto roku. „Velice bych si přál, aby zmizeli političtí trafikanti,“ uvedl. Instituci politických náměstků, kteří by fungovali vedle odborných náměstků, proto označil za absolutně zbytečnou, „i když chápu, že díky této instituci vládne v koalici relativní klid a mír“.

Miloš Zeman: „Pan Kalousek nemá pravdu, když tvrdí, že nám Evropská komise nehrozí sankcemi. Sám jsem byl v Bruselu přítomen hrozbě, že už od 1. ledna tohoto roku nám budou zaraženy dotace.“

Vláda má podle Zemana jen dvě možnosti, jak ve sněmovně zabránit obstrukcím „páně Kalousků a dalších“. První variantou je nechat schválit zákon z roku 2002, který má tak jako tak vstoupit v platnost v lednu příštího roku. To ale podle Zemana dosud žádná vláda nepodpořila, protože chtěla mít ve státní správě své politické trafikanty. Jako druhou variantu označil změnu jednacího řádu sněmovny. „Tuto možnost bych považoval za ne zcela férovou. Nicméně, kdyby to obstrukce vyžadovaly, rovněž přijatelnou,“ uzavřel.   

Sankce vůči Rusku? Podle Zemana se nikdy neosvědčily

V souvislosti s Ruskem a krizí na Ukrajině prezident rovněž zpochybnil efekt sankcí, které se podle něj nikdy neosvědčily: „Na Kubě platily 40 let a Castro byl prezidentem Kuby 40 let bez jakéhokoliv efektu. Věřím spíše tomu, co komunisté nazývali ideologickou diverzí, tedy co nejčastější výměnu turistů, studentů, podnikatelů atd. a změnu systému zevnitř demokratickými a právními prostředky.“

Načítání...