Zástupce Hyundai Mobis: Mošnovský projekt možná rozšíříme

Nošovice - Jihokorejská společnost Hyundai Mobis, která připravuje stavbu továrny na automobilové světlomety v průmyslové zóně Mošnov na Novojičínsku, zvažuje, že oproti prvotním plánům projekt rozšíří. Mělo by se to týkat i počtu zaměstnanců. Původně firma oznámila, že jich bude přes 900, dalších asi 600 by mělo najít práci u subdodavatelů. „Uvažujeme, že naše vize pro Mošnov rozšíříme, a že bychom mohli přijmout i více zaměstnanců,“ řekl český manažer společnosti Ivan Leixner.

Zástupci Hyundai Mobis se dohodli s českou vládou, že do stavby nové továrny v Mošnově investují až čtyři miliardy korun, vláda slíbila investiční pobídky více než čtyři sta milionů, město Ostrava přidá skoro 70 milionů formou slevy na pozemek. Jihokorejská firma zahájila přípravy tak, aby mohla příští rok začít stavět a od roku 2017 vyrábět.

Zástupce Hyundai Mobis v Česku Ivan Leixner informoval, že pracuje na založení firmy, která bude v Mošnově působit. Mateřská společnost zatím chystá veškeré podklady a vymýšlí systém řízení. „Od založení firmy se budou odvíjet práce na samotném projektu, povolovací proces na stavbu, posuzování vlivu na životní prostředí a další věci,“ řekl Leixner. Potvrdil, že továrna, která bude dodávat světlomety pro automobilky Hyundai v Nošovicích a Kia v Žilině, možná bude větší, než společnost původně oznámila. Prozradil, že by zřejmě postavila více hal a zaměstnala i více lidí. Kolik bych jich mělo být, to zatím neřekl.

Bohuslav Sobotka a Čong Mjong-čchul při podpisu smlouvy
Zdroj: ČT24/ČTK/Michal Doležal

Hyundai Mobis zatím působí vedle automobilky v Nošovicích na Frýdecko-Místecku, kde zaměstnává asi 800 lidí. Vyrábí tam přední a zadní nápravy či palubní desky. Další komponenty vozí z ciziny, například z Koreje. Firma chce výrobu v Česku rozšířit, aby ušetřila na nákladech. Rozhodnutí padlo právě na mošnovskou průmyslovou zónu. V první fázi tam chce ročně vyrobit světla pro asi 750 tisíc aut, po roce 2020 až pro milion vozů.

Společnost zahájila také jednání s ostravským úřadem práce, který přislíbil rekvalifikační kurzy na míru. Rok před zahájením výroby podnik oznámí, kolik lidí a jakých profesí bude potřebovat. Samotná automobilka Hyundai v Nošovicích, dosud největší investice v kraji, má přes 3000 zaměstnanců, v subdodavatelských firmách pracuje dalších asi 7000 lidí. Patří k největším zaměstnavatelům Moravskoslezského kraje, který je zatížený téměř desetiprocentní nezaměstnaností a hrozbou propouštění v těžařské společnosti OKD. Tím také vláda zdůvodňuje velkorysost pobídek.

Škoda Auto přijme 800 nových zaměstnanců

Automobilky, které patří k tahounům české ekonomiky, rozšiřují výrobu i jinde. Škoda Auto aktuálně oznámila, že v souvislosti s výrobou Fabie třetí generace přijme do závodu v Mladé Boleslavi asi 800 nových zaměstnanců. „Měli by pracovat v oblasti montáže, svařovny a logistiky,“ informoval mluvčí Škody Auto Jozef Balaž. Nový vůz, který bude mít výstavní premiéru na pařížském autosalonu 2. října, začne automobilka vyrábět v příštích dnech. Mladoboleslavská továrna nyní zaměstnává téměř 20 tisíc lidí a patří k největším zaměstnavatelům ve středních Čechách.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V prvním kole přijímacích zkoušek na střední školy uspělo více zájemců než vloni

V prvním kole přijímacích zkoušek na střední školy uspělo 93,3 procenta žáků, kteří se hlásili z devátých tříd základních škol. Je to podobně jako loni, kdy jich podle aktualizovaných dat bylo 92,9 procenta, informovala v pátek v tiskové zprávě státní organizace Cermat. Do čtyřletých a kratších oborů letos školy přijaly 89,8 procenta uchazečů. Je to více než v roce 2025, kdy bylo podle aktualizovaných dat Cermatu přijato 87,9 procenta uchazečů.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Zástupci resortů představovali návrh akceleračních zón. Jednání narušili kritici

Na veřejné projednání návrhu oblastí pro zóny k rychlejší výstavbě obnovitelných zdrojů energie v Česku přišlo v pátek několik stovek lidí. Akce trvala téměř 12 hodin, skončila krátce před 22:00. Úředníci z několika ministerstev během dopoledne představili detaily dokumentu a jeho zpracování, odpoledne pak odpovídali na desítky dotazů veřejnosti. Drtivá většina účastníků záměr kritizovala jako nesmyslný, debata tak byla místy velmi rušná a plná emocí, obešla se ale bez výraznějších excesů.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Na tři stovky připomínek se sešlo ke změně financování veřejnoprávních médií

Na tři stovky připomínek se sešlo k návrh na změnu financování veřejnoprávních médií. Ministerstva předloze vytkla nejasnosti nebo legislativní chyby, ale i samotný záměr převést Českou televizi a Český rozhlas pod státní rozpočet bez jasného odůvodnění. Šéf resortu kultury Oto Klempíř (za Motoristy) je připravený provést úpravy. Podle opozice má zákon tolik chyb, že oprava není možná.
před 7 hhodinami

Odborníci hledají způsob, jak osvobodit relikvii svaté Zdislavy z betonu

Muž, který je podezřelý z úterní krádeže lebky svaté Zdislavy z baziliky v Jablonném v Podještědí na Liberecku, zalil vzácnou relikvii do betonu. Odborníci nyní mluví o tom, jak je možné dostat ji ven.
před 8 hhodinami

Pachatel chtěl lebku svaté Zdislavy zalitou v betonu pohřbít v řece

Policie už má ukradenou lebku svaté Zdislavy. Podezřelého z krádeže zadržela ve čtvrtek. Muž, který lebku ukradl, ji zalil do betonu. Relikvii se nyní snaží vyjmout specialisté. Zadržený podle policie vypověděl, že chtěl lebku pohřbít v řece.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Sněmovna schválila novelu rozpočtových zákonů

Poslanecká sněmovna v pátek i přes kritiku opozice schválila novelu zákonů o veřejných rozpočtech. Vláda podle návrhu bude moci mimo jiné navyšovat výdaje na strategické stavby podle liniového zákona nad schválené výdajové rámce. Novelu ale ještě musí schválit Senát a podepsat prezident. Opozice navíc avizovala, že se kvůli obsahu materiálu i zařazení pevného hlasování obrátí na Ústavní soud. Zákonodárci v pátek schválili rovněž dvě sociální předlohy.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

VideoPřes čtyřicet procent nově prodaných vozů v Česku tvoří elektroauta

Víc než čtyřicet procent nově prodaných vozů tvoří elektroauta. Aktuálně se navíc českému automobilovému trhu daří – zákazníci od ledna do dubna koupili skoro 83 tisíc aut, o dvě a půl procenta víc než loni. A lepší výsledky vykazuje i výroba – tuzemské automobilky vyprodukovaly přes 525 tisíc osobních vozů. I přesto, že automobilky vyrábí víc elektrifikovaných vozů, zájem o ně je menší, než se předpokládalo. Pokud společnosti takových modelů neprodají dostatek, hrozí jim vysoké pokuty za neplnění emisních cílů.
před 8 hhodinami

Obce a městské části lákají učitele nabídkou bytů

Místo ve škole a k tomu obecní byt. Obce se snaží získat kvalifikované učitele, nabízejí jim proto obecní byty. Praha 13 už služební bydlení pro pedagogy plně obsadila a chystá další. Středočeské Černošice plánují dům s deseti byty pro zaměstnance základní školy. Radnice tak reagují na problémy škol se sháněním kvalifikovaných učitelů. ČT to potvrdily oslovené obce a základní školy. Zejména v okolí velkých měst vysoké ceny nájmů a dojíždění učitele od práce mimo centrum města často odrazují. Zvýhodněné bydlení se tak stává jedním z nástrojů, jak nové pedagogy přilákat a stávající udržet.
před 13 hhodinami
Načítání...