Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu před požáry platí až do odvolání na Moravě, Vysočině a nově i na severovýchodě Čech. Ochlazení a zeslabení větru sice částečně snížilo nebezpečí vzniku a šíření požárů, sucho ale stále přetrvává.
Páteční srážky ve východních Čechách byly navíc zanedbatelné. Podle meteorologů se riziko sníží až v pondělí. To by mělo na většině území ČR pršet, na severu a severovýchodě mají být srážky četnější a trvalejší.
„Proto se zde pravděpodobně riziko nebezpečí požárů sníží, přetrvávat bude nejspíš už jen na jižní Moravě. Výstrahu budeme (podle očekávaných srážkových úhrnů) v dalších dnech upřesňovat,“ uvedli meteorologové.
Aktuální výstraha platí od sobotních 11:00 pro kraje Pardubický, Královéhradecký, Zlínský, Olomoucký, Moravskoslezský, Jihomoravský a pro Vysočinu.
Lidé by neměli rozdělávat oheň v lesích a parcích, vypalovat trávu ani odhazovat nedopalky, používat v přírodě přenosné vařiče nebo grily na dřevěné uhlí. Meteorologové také doporučují úsporné hospodaření s vodou.





