Žalářník za mřížemi neskončí. Soud dal Líbalovi tříletou podmínku

Bývalý ředitel vazební věznice v Litoměřicích odchází od táborského okresního soudu s tříletou podmínkou za podplácení a nedovolené ozbrojování. Podle obžaloby Líbal loni v létě nabídl tehdejšímu řediteli vězeňské služby Pavlu Ondráškovi v zotavovacím zařízení Pracov na Táborsku a pak na dalších schůzkách v Praze úplatek za to, že jej dostane zpět na místo náměstka generálního ředitele vězeňské služby. Rozsudek není pravomocný; Líbal jakoukoli vinu popírá a proti verdiktu se na místě odvolal.

„Očekával jsem samozřejmě osvobozující rozsudek. Jak tvrdím od začátku, v této kauze jsem poškozeným já. Proto jsem se odvolal a stejným způsobem se hodlám hájit i dál,“ uvedl Líbal. Podle obhajoby obžaloba stojí na křivém obvinění.

„Případ je absurdní. Pokud dojde k politickým změnám, musí někteží lidé z různých funkcí odejít, nebo jsou k tomu donuceni,“ uvedl před soudem Líbal. V minulosti byl ekonomickým náměstkem vězeňské služby. Líbal tvrdí, že se stal nežádoucí osobou v momentě, kdy se ministryní spravedlnosti stala Helena Válková (ANO).

Žalobce chtěl tři roky vězení

Státní zástupce Roman Tibitanzl navrhoval pro obžalovaného nepodmíněný trest, kromě jiného i za trestný čin vydírání. Od toho soud nakonec ustoupil. „Důkazy, že by se obžalovaný dopustil vydírání, nejsou prokázány,“ uvedl předseda senátu táborského soudu Ondřej Kubů. Tibitanzl si vzhledem k tomu a také kvůli výši trestu ponechal lhůtu na rozmyšlenou, zda se odvolá.

Líbal nepopírá, že s Ondráškem v Pracově jednali, ale tvrdí, že mluvili o agendě spojené s vězeňskou službou. Líbal uvedl, že jej pak ještě Ondrášek pozval na několik schůzek v Praze. Před nimi však už celou záležitost Ondrášek oznámil Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) a jejich setkání si nahrával.

IBS loni v srpnu Líbala zadržela a soud ho poslal do vazby. Tam obžalovaný strávil zhruba dva měsíce. Ondrášek loni v srpnu novinářům řekl, že už po svém nástupu do funkce se stal nepohodlným určitým zájmovým skupinám a politikům, protože prohlásil, že prověří všechny zakázky vězeňské služby a že bude usilovat o to, aby za jeho působení byly zakázky transparentní. Podle Líbala však Ondrášek na funkci nestačil a řadu svých podřízených s letitou praxí zbytečně propustil.