Za pyrotechniku na stadionu hrozí vysoké pokuty. Kdo tam jde přes zákaz, může skončit ve vězení

7 minut
UDÁLOSTI: Vyšší pokuty pro neukázněné fanoušky
Zdroj: ČT24

Nejméně desetitisícová pokuta hrozí nově sportovním fanouškům za použití pyrotechniky přímo na stadionech, ale i cestou na ně. Od počátku února je účinná novela přestupkového zákona, která odpalování pyrotechniky při sportovních utkáních přímo definuje a zakazuje. Zpřísňují se také postihy těch, kdo poruší zákaz vstupu na stadion. Kdo se o to pokusí vícekrát, může skončit i ve vězení.

Přijetí novely přestupkového zákona předcházely vážné incidenty na stadionech. Na fotbalovém stadionu Sparty odpalovali fanoušci světlice, pyrotechnika poranila jednu ženu. Při zápasu Baníku zapálily světlice plachtu a jedna jen těsně minula člověka, který byl poblíž.

Dosud ale fanoušci za odpalování světlic nebo dělobuchů na stadionech dostávali vesměs pokuty v řádu stokorun, pokud vůbec nějaké. Řádově více platily hlavně kluby, které dostávaly od ligové asociace i statisícové postihy.

Podle Lubomíra Janků z odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra byla potíž v tom, že v zákoně nebyla definována skutková podstata vnášení a odpalování pyrotechniky. To se mění. Odpalování pyrotechniky je přesně vymezeným přestupkem, který se trestá pokutou 10 až 50 tisíc korun a při opakování může být sankce i stotisícová.

Současně s novelou přestupkového zákona nastoupila i účinnost novely trestního zákoníku. Podle ní hrozí až dvouleté vězení za opakované porušení zákazu vstupu na stadion vyřčeného v přestupkovém řízení. Nově je takový odstavec zařazen pod paragrafem 337 (maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání).

Pyrotechnika na každém druhém fotbalovém zápasu

Novela se netýká jen dění přímo při utkání. „Postihuje vnášení a použití pyrotechnických výrobků na stadionu a zároveň postihuje i použití pyrotechnického výrobku při cestě na stadion,“ upozornil Lubomír Janků. A vztahuje se na všechny sporty, nejen na fotbal.

1. Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že (…)k) vnese na organizované sportovní utkání pyrotechnický výrobek nebo v místě takového utkání, cestou na takové utkání anebo cestou zpět z takového utkání pyrotechnický výrobek použije.
Zákon č. 251/2016 Sb., § 5

Na fotbalu je ale problém nejrozšířenější. Podle statistiky ministerstva vnitra se objevuje nedovolené použití pyrotechniky zhruba při polovině zápasů první ligy. Konkrétně v roce 2019 zaznamenali policisté 140 incidentů na 280 utkáních. Na hokeji občas znějí výbuchy také, v roce 2019 to ale bylo jen na 26 z 662 zápasů.

V zakazování pyrotechniky na stadionech není Česko žádným pionýrem. V Evropě je to naopak běžné a pokuty jsou v jiných zemích srovnatelné s tím, co nově hrozí neukázněným tuzemským fanouškům. V Belgii může být pokuta až tisícieurová, ve Španělsku i třikrát vyšší. V Anglii hrozí za odpalování pyrotechniky při sportovních utkáních kromě pokuty i vězení.

V zahraničí kvůli pyrotechnice umírali lidé, v Plzni hořela hala

Na stadionech v jižní a západní Evropě ostatně už kvůli pyrotechnice umírali lidé. V roce 1992 zahynul v Barceloně třináctiletý chlapec, o rok později šestasedmdesátiletý divák ve Velké Británii.

V Česku bylo dosavadním vrcholem nepovoleného používání pyrotechniky při sportu zapálení hokejové haly v Plzni v roce 1992. Tehdy postoupili domácí do finále a jeden fanoušek se rozhodl na oslavu vystřelit světlici.

V roce 2017 zase čelili hasiči neustálé palbě pyrotechniky při fotbalovém utkání Slavie a Brna na pražském Strahově. Fanoušci ve slávistickém kotli odpalovali vše, co měli u sebe. „Létaly tam světlice, dělobuchy, všechno možné v ohromném počtu,“ popsal velitel výjezdové jednotky dobrovolných hasičů z Řeporyjí. Když se hasiči pokoušeli pyrotechniku uhasit, jednomu z nich explodoval dělobuch na zádech, i když vyšetření v nemocnici ukázalo, že neutrpěl těžké zranění.

Ministerstvo vnitra si od změny zákona slibuje hlavně větší bezpečnost na stadionech. Světlice a dýmovnice jsou podle expertů nebezpečné i proto, že je obtížné je uhasit. Navíc hoří při velmi vysoké teplotě – až 1600 stupňů Celsia.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Startují zápisy do prvních tříd základních škol. Na co se připravit?

Začínají zápisy do prvních tříd základních škol, které potrvají do konce dubna. Konkrétní termín určují ředitelé škol. Přinášíme informace, na co se připravit a co od zápisu očekávat. Část rodičů bude také žádat pro své děti o odklad povinné školní docházky, v září by pak do prvních tříd mohlo nastoupit zhruba 120 tisíc žáků.
před 1 hhodinou

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
14:13Aktualizovánopřed 3 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 4 hhodinami

Rath, Bereta i Čapí hnízdo. Bradáčová je spojená s řadou známých případů

Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové dozorovalo policejní práci při rozkrývání řady významných společenských kauz. V této instituci byla Bradáčová od července 2012, v úterý 1. dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní. Patří k nejvlivnějším ženám Česka, začínala jako státní zástupkyně v Litoměřicích.
před 4 hhodinami

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 8 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 9 hhodinami
Načítání...