Vyšetřování Knetiga pokračuje, soud zrušil zastavení stíhání

Praha - Vyšetřování Martina Knetiga, bývalého poradce exministra životního prostředí Pavla Drobila, kvůli údajné korupci bude pokračovat. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí o zastavení jeho stíhání a případ vrátil státnímu zástupci k došetření. Knetig údajně požadoval po pracovníkovi banky úplatek v souvislosti s rozhodováním o ukládání volných peněz Státního fondu životního prostředí (SFŽP) v bankách.

Soud podle mluvčí Martiny Lhotákové dospěl k závěru, že zastavení trestního stíhání bylo předčasné: „Předložené důkazy z přípravného řízení totiž nejsou dle trestního řádu použitelné, protože byly opatřeny ještě před zahájením trestního stíhání, nebo v rámci jiných trestních řízeních.“ Kauza se proto podle ní nyní vrací do fáze před podáním obžaloby.

Státní zástupci obžalovali Knetiga počátkem listopadu z nepřímého úplatkářství. Obvodní soud pro Prahu 1 následně mužovo stíhání zastavil. Server Česká pozice s odkazem na důvěryhodný zdroj napsal, že jediný svědek, kterého policie měla, uvedl, že se trestný čin nestal. Žalobci však podali stížnost. Podle nich policie nashromáždila dostatek důkazů. Kauza se tak dostala k městskému soudu.

Bývalý poradce údajně sháněl „černé“ peníze pro ODS. V říjnu 2010 podle policejního spisu nabídl členovi představenstva Komerční banky, aby sponzoroval ODS. Za to mu prý sliboval, že zajistí uložení peněz SFŽP na účet této banky. Podle tajných nahrávek, které pořídil odvolaný šéf SFŽP Libor Michálek, Knetig na Michálka tlačil, aby svěřil miliardovou zakázku na výběr banky zvolenému finančnímu poradci. 

Policisté prověřovali také podplácení Michálka přímo ze strany Drobila. V půlce června ale případ odložili. Následně se však dostali do sporu se státním zastupitelstvím o to, zda jednali, či nejednali na jeho pokyn. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman kauzu znovu otevřel minulý měsíc.