Východoněmecké soupravy S-Bahn se vracejí

Berlín – Na berlínskou městskou železnici (S-Bahn) se vracejí soupravy řady 485 vyráběné už v někdejší Německé demokratické republice. Společnost S-Bahn-Berlin, která celý systém provozuje, se už od roku 2009 potýká s nedostatkem vozidel poté, co byly nařízeny zostřené kontroly novějších souprav řady 481. Současný vozový park, jehož jádro tvoří tyto vlaky, vyráběné ve druhé polovině 90. let a prvních letech nového století spolu s původně západoněmeckými soupravami řady 480 vyráběnými v 80. a 90. letech, posílí 80 východoněmeckých tzv. čtvrtvlaků. Z nich potom železničáři vytvoří dvacet úplných souprav.

Staré stroje řady 485 byly dlouho odstavené, nyní společnost S-Bahn-Berlin zahájila jejich renovaci, aby jejich komfort nezaostával za modernějšími soupravami. Práce probíhají v několika dílnách společnosti Deutsche Bahn (DB), jejíž dceřinou firmou S-Bahn-Berlin je. V dílnách Wittenberge prochází opravou vozové skříně i elektroinstalace, v dílnách v Dessau potom železničáři modernizují interiér.

„Záložní vozidla jsou pro příští rok jedinou možností, jak můžeme zajistit své přepravní výkony,“ podotkl ředitel S-Bahn-Berlin Peter Buchner. Dodal, že bylo nutné využít všech možných kapacit koncernu DB, aby byly východoněmecké vlaky včas připraveny. Hrozilo totiž, že se bude opakovat výpadek, který ochromil Berlín na jaře a potom znovu na podzim 2009. Tehdy Spolkový drážní úřad zjistil, že S-Bahn-Berlin zanedbává prohlídky vozidel, a nařídil provést je i za cenu výrazného omezení provozu.

Vozidla řady 485, přezdívané podle původního červeného nátěru jako „Plechovky od coly“, se vrátí na berlínské koleje v polovině letošního roku. Podle informací DB budou jezdit na linkách S75, S9 a S3.

Vydáno pod