Vondrova armáda: Méně peněz, sloučení posádek a čisté zakázky

Praha - Ministr obrany Alexandr Vondra chce na jaře představit armádní koncepci na příštích deset let tak, aby platila od roku 2012. V dnešních Otázkách Václava Moravce ministr potvrdil, že se armáda nevyhne sloučení posádek. Kritizované škrty přídavku na bydlení vojáků nahradí jejich zdanění. Pro opozici je sice takový návrh přijatelný, ale resort se problémů nezbaví. Podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa chybí systémové řešení a profesionální řízení, které by zamezilo předraženým armádním zakázkám. Těmi by se podle něj měla zabývat vyšetřovací komise.

„Na jaře příštího roku představíme po diskuzi s parlamentem a bezpečnostními odborníky dlouhodobou vizi toho, kam se má armáda na dalších 10 let ubírat,“ uvedl Vondra s tím, že legislativní změny, které budou v této bílé knize navrženy, by měly platit od 31. 12. 2011. I když armáda snížila za poslední dva roky náklady o 12,5 miliardy, bude nutné ušetřit dalších 5 miliard. Peníze chce Vondra ušetřit jak na platech, tak i na zdanění příspěvků na bydlení vojáků. Definitivní podobu úspor však potvrdí až bílá kniha.

Filip k parlamentní komisi:

„Pokud bychom neměli zřizovat vyšetřovací komisi, tak by musel pan ministr Vondra odstoupit. Je totiž podezřelý z lobbingu pro zbrojní firmy.“

Cestou k ušetření miliard má být zejména změna zadávání armádních zakázek, které jsou předražené a je u nich vysoká pravděpodobnost korupce, která dále zvyšuje jejich cenu. KSČM proto podpoří vznik parlamentní vyšetřovací komise, která by se měla zabývat nákupem bojových aut Iveco, minomety Patria či transportních letadel CASA. „Jak je možné, že jsme na jednom automobilu Iveco při srovnatelné výbavě zaplatili o 550 tisíc eur víc než například Slovensko?“ zlobil se v Otázkách Filip. Vondra věří, že odhalení korupčních jednání na ministerstvu by měl přinést historicky první forenzní audit, který nařídil, a odvolání stávajících úředníků. Další vysoce postavení úředníci mohou podle Vondry úřad opustit po výsledcích auditu.

Filip: Účetnická vláda se bojí voleb

Šéf komunistů se pustil do vládní koalice také kvůli plošným škrtům platů státních zaměstnanců. „Je to účetnická vláda, která si myslí, že škrtáním něco napraví. Ve skutečnosti pouze podrazí výkon české ekonomiky, a to jak v koupěschopné poptávce, tak i ve vývozu,“ uvedl Filip s tím, že KSČM rozpočet nepodpoří, protože není prorůstový. „Nemění se systémy řízení na ministerstvech, nebojuje se proti korupci, jen se škrtá,“ uvedl Filip a dodal: „Místo škrtání platů by měli škrtnout nesmyslné zakázky.“ Jeho strana chce na nejbližší schůzi navrhnout změnu daňových sazeb na progresivní.

Vondra v OVM Filipovo tvrzení o slepých škrtech odmítl: „Reforma má dvě fáze, v té první musíme připravit úsporný rozpočet pro příští rok. Zároveň s tím už začínáme připravovat reformní kroky. I kdybychom se ale rozkrájeli, nestihneme je projednat do konce roku. Všechny kroky předkládáme veřejnosti, můžeme si dovolit jen to, na co máme.“ Filip však vidí v odkládání reformy strach vlády z voleb, aby se voliči kvůli škrtům od pravice neodklonili.

Kvůli snížení platů státních zaměstnanců budou 21. září protestovat desítky tisíc nespokojených policistů, vojáků či zdravotníků. Vondra si ale nemyslí, že demonstrace něco vyřeší: „Prostor pro jednání je, ale těžko se bude něco měnit, rozpočet jsme nuceni udělat jako úsporný. Je na manažerském rozhodnutí každého ministra, zda půjde více cestou zeštíhlení úřadu nebo snížení platů.“ Garantovat prý může jen to, že se uskromnění dotkne všech stejně, i vojáků.

Předseda KSČM Vojtěch Filip
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

„Nemůžeme si dovolit selhat.“ Summit EU řeší půjčku pro Ukrajinu

V Bruselu začíná summit EU. Lídři sedmadvacítky budou řešit hlavně další finanční podporu Ukrajiny. Nemůžeme si dovolit selhat, řekla šéfka diplomacie EU Kaja Kallasová. V případě využití zmrazených ruských aktiv musí nést riziko všechny státy Unie, uvedla pak šéfka Komise Ursula von der Leyenová. Česko na summitu zastupuje nový premiér Andrej Babiš (ANO). Vrcholné schůzky se osobně účastní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
04:07Aktualizovánopřed 12 mminutami

Na D1 na Vysočině se stala hromadná nehoda, místo je průjezdné jedním pruhem

Provoz na dálnici D1 na Vysočině ve směru na Brno na stém kilometru zastavila ve čtvrtek před 8:30 asi na hodinu a půl hromadná dopravní nehoda devíti osobních aut, nákladního auta a dodávkového auta s přívěsem. Od desáté hodiny je místo průjezdné jedním pruhem. Podle policie na místo zamířily všechny složky integrovaného záchranného systému (IZS). Mluvčí záchranné služby Kraje Vysočina Petr Janáček sdělil, že se lehce zranilo šest osob.
09:18Aktualizovánopřed 21 mminutami

Havlův odkaz je zvláště letos stále aktuální, uvedl Vystrčil

Odkaz bývalého prezidenta Václava Havla je podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) zvláště v letošním roce stále aktuální. Týká se svobody a schopnosti zastat se druhého, uvedl na pražském Vinohradském hřbitově. Lidé tradičně nosí květiny a svíčky k Havlově chalupě na Hrádečku, kde před čtrnácti lety zemřel. Ředitel Knihovny Václava Havla pak na prvního českého prezidenta zavzpomíná společně s velvyslanci a velvyslankyněmi USA, Německa, Nizozemska, Slovenska a Kanady.
07:59Aktualizovánopřed 56 mminutami

Víkend bude zatažený a mlhavý, maxima dosáhnou asi pěti stupňů

O nadcházejícím víkendu bude v Česku většinou zataženo, slunce se objeví jen ojediněle. Meteorologové očekávají mlhy a mrholení, někde mohou být i mrznoucí. Nejvyšší teploty se budou pohybovat kolem pěti stupňů Celsia, při malé oblačnosti i nepatrně výše, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 2 hhodinami

Obce tlačí vyšší daní vlastníky k péči o chátrající nemovitosti

Některé obce se snaží působit na majitele objektů, které zatěžují společný prostor, zvýšením daně z nemovitostí. Cílem bylo přimět je k lepší péči o zanedbané budovy. S rozdílnými výsledky to zkusili v Kroměříži, ve Znojmě či v Žatci.
před 4 hhodinami

Ukrajinu je třeba podporovat, EU by ji ale měla financovat jako dosud, řekl Babiš

Česko nezpochybňuje potřebu podpory Ukrajiny Evropskou unií. Měla by být ale financována jako dosud, žádné mimořádné garance Česká republika dávat nebude, řekl před nadcházejícím jednáním Evropské rady premiér Andrej Babiš (ANO). Koalice podle něj o pozici jednala v úterý řadu hodin.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Trať mezi Berounem a Karlštejnem se dočkala modernizace

Na trati mezi Berounem a Karlštejnem skončila modernizace části koridoru z Prahy do Plzně. Práce na zhruba desetikilometrovém úseku trvaly přibližně dva roky a stály bezmála tři miliardy korun. Jezdilo se zde jen po jedné koleji a omezenou rychlostí. Stavbaři kompletně vyměnili železniční spodek i svršek, zmodernizovali nedaleký přejezd i nástupiště na zastávce Srbsko. Nároky se přitom ukázaly vyšší, než se zdálo podle projektu. Většina hlučných prací přitom probíhala v noci, což představovalo zátěž pro místní obyvatele. Navzdory komplikacím se rekonstrukci podařilo dokončit o osm měsíců dřív. Až zde bude v příštím roce uveden do provozu zabezpečovací systém ETCS, dočkají se cestující ve zmodernizovaném úseku rychlosti až kolem 140 kilometrů za hodinu.
před 14 hhodinami

Aby Ukrajina přežila, potřebuje financování, jinak zkrachuje, varuje Rusnok

„V našem bytostném zájmu je posilovat společenství, jehož jsme součástí a které nám pomáhá se ochránit – jak EU, tak NATO. Rozhodují praktické kroky, ne gesta nebo vyjádření,“ komentoval v Interview ČT24 expremiér a bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok fakt, že Rusko stále trvá na tom, že v jeho sféře vlivu leží i Česko. Aby Ukrajina přežila, potřebuje financování, jinak země zkrachuje ekonomicky a tím pádem i vojensky, dodal s tím, že Kyjev nebojuje jen za sebe, ale také za nás. Míní, že Rusko „má pořád choutky vykládat, že toto je jeho vlivové území“.
před 15 hhodinami
Načítání...