Vnést světlo na začátek tunelu: Na vymýcení korupce vláda nasadí tým elitních žalobců

Reportáž: Do vlády míří zákon o protikorupčních žalobcích (zdroj: ČT24)

Do vlády míří významná protikorupční norma – zákon o státním zastupitelství předpokládající vznik speciálního týmu žalobců, kteří by se měli zaměřit na finanční machinace se škodou větší než čtvrt miliardy. Schvalování ale mohou zbrzdit výhrady opozice i vládních stran. Spor se vede mimo jiné o to, zda má nová formace státních zástupců spadat do soustavy státních zastupitelství (a podléhat kontrole), nebo fungovat zcela nezávisle.

Se vznikem speciálního protikorupčního útvaru počítá novela zákona o státním zastupitelství, kterou loni v září představil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO). Hotový má být do dvou let.

V chodu českých státních zastupitelství vyvolá významnou změnu; ustavení takzvaného „speciálu“ je totiž provázané se zánikem vrchních státních zastupitelství v Praze a Olomouci, včetně jejich protikorupčních odborů.

Speciální tým žalobců se má zaměřovat výhradně na finanční a hospodářskou kriminalitu se škodou přesahující 250 milionů korun. K ruce bude mít i odborníky na účetnictví nebo obchod.

Struktura státního zastupitelství podle chystané novely
Zdroj: ČT24

Spor Pelikána a Dienstbiera: Má být „speciál“ nezávislý?

V obavě před možnými politickými a ekonomickými vlivy koncipoval Pelikánův resort celý nový útvar jako bytostně nezávislý – třicítka elitních žalobců by tak nepodléhala vlivu nejvyššího státního zástupce; kontrolovat by mohl jen výsledky její činnosti.

Legislativní rada vlády vedená Jiřím Dienstbierem (ČSSD) ovšem nyní doporučuje opak. „Nejzásadnější výhrada se týkala chybějícího dohledu nad speciálním státním zastupitelstvím. Ministerstvo spravedlnosti trvá na tom, že má být z dohledu nejvyššího státního zastupitelství vyňato,“ informoval Dienstbier. „Máme jednotnou soustavu státních zastupitelství, ze které by se tímto vyčlenilo. Legislativní rada vlády doporučila, aby bylo toto ustanovení vypuštěno.“

Vládní legislativci se tímto doporučením fakticky přiklonili na stranu pravicové opozice, která stejné výhrady vznášela už po Pelikánově podzimním představení celé novely. „Představa, že zde zřídím jednu instituci, která nad sebou nemá žádný dohled a může si dělat úplně, co chce, je podle mého názoru nebezpečná,“ prohlásil tehdy občanský demokrat Marek Benda.

Dienstbier o speciálním týmu žalobců a ERÚ (zdroj: ČT24)

Obdobně nyní vedle Dienstbiera hovoří i náměstek ministra vnitra Petr Mlsna: „Není možné, aby v justiční soustavě existoval orgán, který bude zcela mimo dohledovou působnost.“

Spor Pelikána a Mlsny: Může být šéf jmenovaný dvakrát?

Spor se vede i o šéfa celé formace, který by mohl být jmenován i dvakrát po sobě. „Je velmi nevhodné, pokud je vedoucí jakéhokoliv státního orgánu či úřadu, který není založen na volbách, ve funkci příliš dlouho,“ prohlásil Chovancův náměstek Mlsna.

Spravedlnost ovšem i zde, stejně jako v předchozím případě, trvá na navrženém ustanovení; argumentuje především tím, že rezervoár žalobců není v Česku bezedný. „Opakovaná volba znamená, že si neplýtváme nekvalitními lidmi, kterých moc nebývá,“ konstatoval šéf resortu Pelikán.

Spor Pelikána a Babiše: Kde vzít na „speciál“ peníze?

Další překážkou, jež v tomto případě není už ani vnitro-koaliční, ale přímo vnitrostranická, je rozpočet. Ministerstvo financí Andreje Babiše (ANO) totiž odmítá na pozice nově příchozích protikorupčních žalobců dodatečně uvolnit peníze. „Rušení vrchních státních zastupitelství dává prostor pro to, aby se to dalo vyřešit v rámci stejného objemu prostředků,“ prohlásil náměstek správce státní kasy Jan Gregor.

S šéfem hnutí se chce ministr spravedlnosti ještě domluvit, a to i na sumě pro nově příchozí odborníky. „Sedmdesát tisíc je minimální suma, se kterou nám tam nějaký člověk vůbec – když bude nadšený - půjde pracovat,“ prohlásil; návrh chce vládě i se sporným bodem předložit v řádu týdnů.

Vleklý úkol ministerstva spravedlnosti

Nejedná se přitom o první kontroverze, jež chystaná protikorupční sestava i celý zákon vyvolaly. Novelu, reformující systém tuzemských žalobců, začala připravovat už Nečasova vláda, práce přerušily turbulence spojené s jejím koncem a prezidentským kabinetem Jiřího Rusnoka.

Ministryně spravedlnosti Helena Válková to vytyčila za jednu ze svých priorit hned při nástupu do úřadu v lednu 2014. Když ale v listopadu návrh zákona dokončila, čekala ministerstvo vlna kritiky od samotných žalobců, podle nichž si ministerstvo uzurpuje přílišný vliv a navrhuje omezení nezávislosti.

Na začátku loňského roku proto ministerstvo ustoupilo a jednou ze změn byla i úprava protikorupční formace. Původně navrhované dvojstupňové zastupitelství nahradil stávající jediný, jednostupňový „speciál“. Stav, kdy nová formace funguje mimo celou soustavu, ale zůstal zachován – a to i navzdory výhradám žalobců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při požáru restaurace v Mostě zemřelo šest lidí

Šest lidí zemřelo při požáru restaurace v Mostě, dalších osm je zraněných, z toho šest těžce. Z přilehlého domu se evakuovalo 38 lidí. Podle prvotních informací mohl být příčinou neštěstí výbuch propanbutanové lahve, tato verze ale zatím nebyla potvrzena. Případ prověřují krajští kriminalisté pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, vyloučili násilný vstup či teroristický čin. Složky IZS zřídily krizovou linku 771 509 567 pro postižené.
07:07Aktualizovánopřed 1 mminutou

V Česku loni přibylo klíšťových onemocnění

Nemocí od klíšťat v Česku loni opět přibylo. Lymskou boreliózou se nakazilo 4031 lidí, klíšťovou encefalitidou 670. Potvrzují to údaje Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Případů lymeské boreliózy bylo nejvíce za pět let. Důvodem byla mimořádně dlouhá sezona, po kterou byla klíšťata aktivní.
před 1 hhodinou

V Krkonoších platí třetí lavinový stupeň. Túry terénem vyžadují velkou opatrnost

V české části Krkonoš v neděli stouplo lavinové nebezpečí po vydatném sněžení ze druhého na třetí stupeň z pětibodové škály. Na hřebenech je 90 až 150 centimetrů sněhu, více ho je na závětrných svazích. Při třetím stupni je lavinové nebezpečí značné a túry terénem vyžadují velkou opatrnost. Kabinovou lanovku na Sněžku v neděli ráno zastavil silný vítr.
09:24Aktualizovánopřed 1 hhodinou

O podporu výstavby nájemního bydlení je velký zájem

Za první tři měsíce, kdy ministerstvo pro místní rozvoj spustilo program na podporu výstavby nájemního bydlení, už eviduje žádosti za víc než čtyři a čtvrt miliardy. K dispozici je přitom maximálně sedm miliard. Pokud by všichni dosavadní žadatelé uspěli, vznikne přes třináct set nových bytů. Byty jsou zamýšlené pro mladé rodiny, seniory nebo zdravotníky, hasiče a další potřebné profese. Jejich měsíční nájem bude nižší, než je na trhu obvyklé.
před 2 hhodinami

Záchranné stanice se kvůli výkyvům počasí plní zvířaty

Ježky, netopýry i další živočišné druhy mate mírná zima s teplotními výkyvy. Vycházejí ze svých zimovišť a hledají si potravu, případně mnohem běžněji trpí na napadení parazity. České televizi to potvrdily záchranné stanice evidující zvýšení počtu přijatých zvířat zmíněných druhů, které lidé nacházejí čím dál častěji. Na problematiku upozorňují i přírodovědci z českých univerzit nebo organizace Nyctalus zabývající se ochranou netopýrů.
před 3 hhodinami

Poradny jsou kvůli odkladům školní docházky přetížené

Na pedagogicko-psychologické poradny se v těchto dnech obrací stále více rodičů, kteří potřebují posudek v souvislosti s odkladem školní docházky. Poradny se jim snaží najít termín přednostně. I tak si rodiče mohou na vyšetření dítěte počkat několik týdnů, jak potvrdily ČT oslovené poradny. Klienti, kteří mají zájem o jiné služby, tak mohou čekat někde až půl roku. Chybí odborní pracovníci, poradny brzdí i vysoká administrativní zátěž. Stále častěji se na ně také obracejí rodiče dětí s psychickými problémy, kteří nemohou najít klinického psychologa.
před 4 hhodinami

Více než stoletá fanynka Sparty slaví narozeniny na vrcholcích kopců

Na začátku letošního roku se potvrdila smrt nejstarší ženy světa pocházející z Japonska. Její místo zaujala 116 let stará Brazilka Inah Canabarro Lucas. Mimořádně dlouhého věku přes 110 let se dožívá jen velmi málo lidí. Podle databáze dlouhověkých lidí žije na celém světě zhruba tři sta těch, kterým je více než 110 let. Z nich je přes 90 procent žen. V Česku žije asi devět set lidí, kterým je více než sto let. Patří mezi ně i fanynka pražské Sparty Jaroslava Koubková, která říká, že recept na dlouhověkost nezná.
před 4 hhodinami

Vláda chce do voleb stihnout řadu věcí, sněmovna je ale přehlcená

Do konce funkčního období zbývají současné vládě už jen měsíce. Během nich plánuje prosadit třeba reformu sociálních dávek nebo novelu zákoníku práce. Podle části opozice by ale kabinet krátce před koncem svého mandátu neměl měnit systémové věci.
před 14 hhodinami
Načítání...