Vedení ČSSD na dubnovém sjezdu strany skončí. Předsedou by mohl být i nestraník, řekl Chovanec

Současné vedení ČSSD na dubnovém mimořádném sjezdu strany skončí, oznámil na krajské konferenci na Vysočině statutární místopředseda sociální demokracie Milan Chovanec. Navrhuje, aby nového předsedu volili přímo všichni členové strany. Podle něj by strana také měla zvážit, jestli by nebylo vhodného oslovit pro kandidaturu na předsedu také nestraníky. O termínu sjezdu rozhodne ústřední výkonný výbor v listopadu, bude v únoru nebo v dubnu.

„Výkonný výbor navrhnu svolat na listopad, aby byla šance se rozhodnout, jestli bude sjezd v únoru nebo v dubnu. Pokud by byl v únoru, tak by se přímá volba předsedy dala stihnout velmi těžko,“ řekl odpoledne v Praze Chovanec. Mimořádným sjezdem automaticky končí současné vedení.

Chovanec spolustraníkům z Vysočiny řekl, že strana v současné krizové situaci potřebuje v čele člověka, který bude mít silnou podporu členů i mandát. Proto chce navrhnout, aby byl volen přímo. Předsedu ČSSD volí podle stanov strany na dobu dvou let sjezd, pokud ústřední výkonný výbor (ÚVV) nerozhodl o přímé volbě předsedy.

„Řekl jsem, že se nebráním hledat i mezi nestraníky, ale nejen mezi nimi,“ podotkl statutární místopředseda později. Kandidát by ale do ČSSD vstoupit musel. „Vstoupit do sociální demokracie je velmi rychlý proces. Stačí jedna schůze místní organizace,“ dodal. Sám o kandidatuře do stranických orgánů zatím neuvažuje.

Dubnový termín sjezdu považuje za nejvhodnější i kvůli tomu, že umožní, aby se přímé volby předsedy zúčastnil co největší počet lidí, kteří by zároveň měli dost času na to objet regiony a představit tam svůj program a koncepci.

Sociální demokracie
Zdroj: ČT24

Sociální demokracie ve sněmovních volbách obhajovala 20,45 procenta hlasů, získala jen 7,27 procenta. Drtivý propad na jednociferný výsledek nezastavilo ani červnové rozdělení funkcí ve straně mezi Chovance, který v čele ČSSD nahradil premiéra Bohuslava Sobotku, a ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, jenž se stal volebním lídrem.

Chovanec před delegáty krajské konference připustil chyby současného vedení v komunikaci a zdůraznil, že by nové vedení mělo více a lépe komunikovat s členskou základnou na všech úrovních. Budoucnost ČSSD vidí v tom, že se otevře novým členům, odborářům, studentům nebo levicovým intelektuálům.

Strana podle něj také musí dělat jasná a čitelná rozhodnutí. Chovanec v projevu za nešťastné rozhodnutí označil květnové události kolem demise vlády, která později byla stažena. Z vlády byl odvolán tehdejší ministr financí Andrej Babiš (ANO). Situace tehdy vyvolala vládní krizi. Chovanec tehdy prosazoval předčasné volby.

Členové ČSSD se v názoru na přímou volbu předsedy neshodnou

Členové ČSSD se neshodnou v názoru na dnešní návrh statutárního místopředsedy Milana Chovance, aby nového předsedu volili přímo všichni členové strany. Někteří to v současné situaci nepovažují za šťastné řešení, jiní naopak tento postup podporují. Většina sociálních demokratů ale nechce, aby se předsedou ČSSD stal nestraník, zjistila ČSSD.

Například předseda ČSSD v Ústeckém kraji Miroslav Andrt nepovažuje přímou volbu za
současné situace za nejšťastnější řešení. „Myslím si, že by spíše měl být dán prostor pár lidem, co budou chtít, trochu nadneseně řečeno, prapor zvednout,“ řekl. Bojí se, že by regiony hlasovaly jen pro své kandidáty. Nesouhlasí ani s nestraníkem v čele. Podle něj jsou ve straně stále lidé bez pošramocené pověsti, kteří jsou schopni získat důvěru napříč republikou.

obrázek
Zdroj: ČT24

A naopak třeba předsedkyně ČSSD ve Zlínském kraji Milena Kovaříková uvedla, že volba předsedy všemi členy je pro ni názor zajímavý a akceptovatelný. „Nedokážu si však představit ve vedení ČSSD člověka, který není jejím členem,“ uvedla.

Stejně tak by proti přímé volbě nic nenamítala ani místopředsedkyně karlovarské krajské ČSSD Markéta Wernerová. Ta si zase na místě předsedy dokáže představit osobnosti z řad nestraníků, které s ČSSD dlouhodobě úzce spolupracují. „Pokud by se ale případný nestraník opravdu měl stát předsedou, stejně by musel do strany vstoupit,“ připomněla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ostatky tří odbojářů se mají dočkat důstojnějšího uložení

Tři členové protikomunistického odboje – Karel Sabela, Miloslav Jebavý a Vilém Sok, byli před 76 lety zavražděni v pankrácké věznici a jejich těla bez vědomí rodin pohřbena do šachtového hrobu na pražském Ďáblickém hřbitově. Vláda nyní schválila jejich exhumaci, aby mohli být uloženi k důstojnému odpočinku.
před 12 mminutami

Na severu Moravy a ve Slezsku hrozí k večeru bouřky

Na severu Moravy a ve Slezsku v neděli odpoledne a večer hrozí silné bouřky s kroupami a přívalovým deštěm, varoval Český hydrometeorologický ústav. V pondělí odpoledne na jihu Moravy teploty porostou až k 32 stupňům Celsia, doplnil.
před 2 hhodinami

Čeští hasiči odletěli pomáhat do zaplavených oblastí Texasu

Do amerického Texasu odcestovalo šestnáct českých hasičů z USAR týmu, kteří budou v místech zasažených ničivými povodněmi pomáhat s pátráním po pohřešovaných lidech, informovala mluvčí hasičů Klára Ochmanová. Česká skupina je podle ní jediným zahraničním týmem, který v této souvislosti do Spojených států zamířil. Budou tam pět až sedm dní.
před 3 hhodinami

ČVUT bude rozvíjet technologie a produkty, které ulehčují život seniorům

Efektivněji zapojit technologie do péče o seniory a znevýhodněné – to je cílem evropského projektu, který čtyři roky povede pražské ČVUT. Reaguje i na nedostatek lidí v sociální péči a omezenou dostupnost služeb, díky nimž můžou lidé také v pokročilém věku zůstávat doma. V jeho rámci jde tak o sjednocení roztříštěných technologií a standardizaci výrobků, které se v sociální péči používají. Projekt reaguje na skutečnost, že podle Eurostatu bude v roce 2050 třetina obyvatel Evropské unie starších 65 let.
před 3 hhodinami

Rozvoj fotovoltaiky po letech růstu zpomalil

Rozvoj fotovoltaiky po několika letech růstu zpomaluje. Potvrzují to nová čísla Solární asociace, podle které se letos v prvním pololetí připojilo k síti 13 tisíc elektráren s výkonem 357 megawattů. Oproti loňsku je o čtvrtinu menší. Podle asociace ovšem přijde nárůst na podzim s účinností nového zákona.
před 5 hhodinami

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 16 hhodinami

Turisté se navzdory válce vrací na západ Ukrajiny, úřady to nedoporučují

Rusko pokračuje v masivních útocích na Ukrajinu, výbuchy se ozývaly v Charkově, Moskva ovšem udeřila i na západě země. Donedávna přitom agresor cílil na východ a jih Ukrajiny, západ zůstával až na výjimky větších útoků ušetřen. Také proto se tam v minulých měsících začali vracet zahraniční turisté. České úřady to ale nadále nedoporučují. V Koločavě natáčel štáb ČT se zpravodajkou Darjou Stomatovou.
před 16 hhodinami

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami
Načítání...