Ve středu zasáhnou celou ČR silné bouřky s kroupami

Praha - Ve středu odpoledne zasáhnou celé Čechy silné bouřky, večer dorazí i na Moravu. Meteorologové proto varují před přívalovým deštěm, krupobitím a nárazovým větrem. V úhrnech může spadnout až 30 milimetrů srážek, voda může zatopit některá níže položená místa. Bouřlivé počasí by se mělo uklidnit během noci na čtvrtek.

V Čechách se bouřky vyskytnou od 14:00, na Moravě pak od 18:00. „Při přechodu studené fronty přes naše území se budou ojediněle vyskytovat silné bouřky doprovázené výskytem krup, přívalovými srážkami s úhrny kolem 30 milimetrů a silnými nárazy větru kolem 70 kilometrů v hodině,“ upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Hrozí zatopení níže položených míst, například sklepů

Reportáž Edity Horákové (zdroj: ČT24)

Rozvodnit se mohou i malé toky nebo jindy suchá koryta, hrozí proto zatopení níže položených míst, například sklepů. Lidé by také měli kvůli silnému větru zajistit okna a dveře a odstranit volně položené předměty ze zahrad.

Bouřky by měly ustat v průběhu noci. Ze středy na čtvrtek se také prudce ochladí, zatímco ve středu vyšplhá rtuť teploměru až k 28 stupňům Celsia, o den později už to bude nejvýše 21 stupňů. Déšť očekávají meteorologové i v příštích dnech.

Počasí by mělo být proměnlivé i o svátcích 5. a 6. července. Kdo vsadil s dovolenou na termín od 10. července, může přibalit plavky a těšit se na typicky letní a horké počasí.

Podle amatérských meteorologů je ale nejlepší s předpovědí počkat, než budou vylézat ze země žížaly, páchnout kanály nebo než začnou vlaštovky létat nízko nad zemí. To pak totiž bude pršet. I když ani u vlaštovek není předpověď stoprocentní - někdy před lijákem nestihnou ani ony varovat, protože už jsou dávno schované.

Bouřka
Zdroj: David Silverman/ISIFA/Getty Images
Vydáno pod