V minulém týdnu bylo na silnicích nejvíce mrtvých

Praha - Podle předběžných policejních statistik zemřelo minulý týden na českých silnicích 27 lidí, což je nejvíce od počátku tohoto roku. Další dvě oběti, které policejní statistika dopravních nehod nezaznamenává, si vyžádala nehoda na sobotním regionálním automobilovém závodu do vrchu Carbonia Cup z Oseku do Dlouhé Louky na Teplicku. Počet mrtvých při haváriích se tak vyšplhal na 29.

Nejhoršími dny uplynulého týdne se staly úterý a čtvrtek, kdy shodně zemřelo po sedmi lidech. Naopak pondělí zůstalo bez obětí. Nejvíce lidé bourali v pátek, kdy se stalo přes 500 havárií. Za celý týden pak policisté zaznamenali téměř 2900 nehod.

Na silnici u Vamberku na Rychnovsku zemřel v pátek bubeník a zakládající člen kapely Chinaski Pavel Grohman. Jeho motocykl se srazil s osobním vozem. Ve čtvrtek zahynul při havárii čtyř automobilů u obce Trotina na Hradecku také otec fotbalisty Vratislava Lokvence. Ze zavinění nehody podezírají policisté bývalého hokejového reprezentanta Ladislava Lubinu.

Podle šéfa dopravních policistů Martina Červíčka podceňují řidiči rizika, která vyplývají ze zvýšeného provozu na silnicích a z výkyvů počasí. „Nepřiměřená rychlost ve spojení s nesprávným předjížděním, riskování, agresivní jízdy, podceňování situace v dopravě,“ uvedl Červíček důvody zvýšené nehodovosti. K riskování za volantem přispívá i alkohol.

Policie chystá na tento týden další rozsáhlou akci ve vybraných regionech, při které se opět zaměří na určitou skupinu účastníků silniční dopravy. „Výrazným způsobem se tento týden v jednom kraji zaměříme na řidiče motorkáře,“ prozradil Červíček. Kontroly zaměřené na motorkáře by měly v následujícím období pokračovat i v dalších krajích.

Podle policie byl doposud nejtragičtější letošní týden od 19. do 25. května, kdy při dopravních kolizích zahynulo 25 lidí. Spolu se čtyřmi úmrtími z rallye a závodů motocyklových veteránů ho však překonal týden od 16. do 22. června. Tehdy si nehody vyžádaly 27 obětí.

Od ledna do konce června zaplatilo nehody životem 445 lidí, tedy o 49 méně než loni. Zároveň jde o druhý nejnižší počet usmrcených lidí v tomto období od roku 1990. Nejtragičtějším letošním dnem byla zatím středa 13. února s deseti usmrcenými. Policisté v prvních šesti měsících vyšetřovali 78 778 kolizí, loni jich evidovali o 7908 víc. Mezi hlavní příčiny nehod patří nepřiměřená rychlost, nesprávné předjíždění, nedání přednosti a nesprávný způsob jízdy.

Statistika dopravních nehod (od 21. 7. do 27. 7. 2008)
Zdroj: ČT24/Policie ČR