V Krkonoších stouplo lavinové nebezpečí

Lavinové nebezpečí v české části Krkonoš v sobotu po vydatném sněžení vzrostlo z prvního na druhý stupeň z pětidílné mezinárodní stupnice. Druhý stupeň znamená mírné nebezpečí lavin, podmínky pro túry jsou převážně bezpečné. V neděli by mohlo vzrůst na třetí, uvedla na webu Horská služba Krkonoše. Od pátku do sobotního rána v Jizerských horách a v Krkonoších napadlo až 25 centimetrů prachového sněhu, dalších až 25 centimetrů může ještě napadnout.

Situace na horách při třetím stupni je označována za velmi zrádnou. Dosud v lavinových lokalitách v Krkonoších platil první, nejmírnější stupeň lavinového nebezpečí. Sněžku zasáhl orkán, horní úsek lanovky na Sněžku nejede, vyplynulo z webu společnosti Lanová dráha Sněžka (LDS).

První stupeň byl v českých Krkonoších v současné zimní sezoně poprvé vyhlášen 7. prosince a druhý nyní. Do neděle platí výstraha meteorologů před vydatným sněžením v horských oblastech na severu a severovýchodě republiky, tedy včetně Krkonoš. V Jeseníkách stouplo lavinové nebezpečí z prvního na druhý stupeň už v pátek.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Na polské straně to jsou Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar. Ročně v horách sjede několik desítek lavin, které však nezasahují obydlená místa, lyžařské sjezdové tratě a přístupové cesty.

Podle měřicí stanice na poštovně Anežka na vrcholu Sněžky před šestou hodinou ranní dosahoval vítr v nárazech rychlosti přes 122 kilometrů v hodině, tedy přesáhl hranici orkánu, která je 117,7 kilometru v hodině. Na Sněžce bylo ráno minus jedenáct stupňů, pocitová teplota vlivem větru okolo 23 stupňů pod nulou. Lanovka může být v provozu do rychlosti větru šedesát kilometrů v hodině. Vedoucí provozu LDS Jiří Špetla řekl, že horní úsek z Růžové hory na Sněžku nepojede celý den. Dolní úsek z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu je v provozu.

V Krkonoších má být proměnlivá oblačnost, občasné sněžení, večer i trvalejší. Nad 800 výškových metrů se mohou tvořit sněhové jazyky, postupně závěje. Nejvyšší denní teploty v oblastech nad tisíc metrů nad mořem budou minus devět až minus pět stupňů Celsia.

Druhý stupeň i v Jeseníkách

Také v Jeseníkách platí druhý stupeň výstrahy před lavinami, informovala Horská služba Jeseníky na internetových stránkách. Výstraha se týká lavinových katastrů, které leží mimo turistické cesty a kam zákaz vstupu.

Ve vyšších polohách Jeseníků kolem 1300 metrů nad mořem leží zhruba 75 centimetrů sněhu, na hřebenech je třiceticentimetrová vrstva sněhu. „Po čtvrteční oblevě nastala výrazná změna počasí a vše zmrzlo. Na tvrdou ledovou podložku padá nový prachový sníh a vzniká kritická vrstva. Uvolnění lavin může nastat po dodatečném zatížení,“ uvedl Jiří Hejtmánek z Horské služby Jeseníky. Horská služba kvůli mlze, sněžení, větru a místy i náledí nedoporučuje hřebenové túry.

Sněžení

Na hřebenech Krkonoš je 80 až 140 centimetrů sněhu. „Po oteplení a dešti se prudce ochladilo, čímž vznikla na sněhové pokrývce krusta. Na krustu napadlo za posledních 48 hodin třicet centimetrů nového sněhu v kombinaci se silným jižním, později severozápadním větrem,“ uvedl Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Více sněhu je uloženo na závětrných svazích, odtrhových zónách a žlabech. „Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, výjimečně i při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích většinou uvedených v lavinové předpovědi. Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá,“ dodal Dlouhý.

Na horách na severovýchodě Česka může podle meteorologů napadnout od pátku do neděle 15 až 35 centimetrů. „V Beskydech bude sněžit až do poloviny pondělí 13. ledna a celkem zde může (včetně přilehlých oblastí) napadnout 20 až 45 centimetrů nového sněhu, s předpokládaným maximem ve vyšších partiích hor,“ uvedl ČHMÚ.

V kombinaci s novým prachovým sněhem se mohou vytvářet v nižších partiích hor sněhové jazyky a na horách závěje. „Vítr bude v neděli postupně slábnout, ale v Beskydech očekáváme jeho slábnutí až v pondělí, proto je zde výstraha prodloužena,“ upozornili meteorologové.

Sněhové závěje mohou zkomplikovat dopravu, některé vozovky mohou být nesjízdné. Lidé by při cestování do horských oblastí měli sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy. Neměli by zapomenout na zimní výbavu, sněhové řetězy a nářadí k případnému vyproštění vozidla. „Ve vozidle je vhodné mít teplé oblečení a alespoň minimální zásobu nápojů a jídla,“ upozornil ČHMÚ.

Načítání...