V IKEMu vznikla petice na podporu dvou lékařů nepřijatých zpět

Praha - Odboráři v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny sepsali petici proti rozhodnutí vedení nemocnice nepřijmout zpět dva lékaře kliniky transplantační chirurgie, kteří se připojili k protestní akci Děkujeme, odcházíme. Lékař David Klein sdělil, že jemu a ještě dalšímu lékaři dnes personální oddělení oznámilo, že nereflektuje na jejich žádosti o stažení výpovědí. Místní odborová organizace proto začala sbírat podpisy pod petici, podle níž postoj nemocnice porušuje dohodu mezi protestujícími a ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09).

„Žádosti všech ostatních lékařů, kteří v rámci výzvy výpovědi podali, přitom nemocnice přijala. Klinika neprochází žádnou restrukturalizací, nemá za nás náhradu, ani na naše místa nevypsala výběrové řízení. Personální náměstek nám výpovědi předal bez udání důvodu,“ uvedl Klein.

Podle dohodnutého memoranda ministerstvo vyzvalo ředitele nemocnic, aby vedení fakultních a dalších státních nemocnic přijalo lékaře po stažení výpovědí zpět, pokud nebudou jejich místa už obsazena.

Za doktory IKEMu se postavil i odborový předák Martin Engel. „Podobné jednání, kdy je lékařům bezdůvodně bráněno v návratu na jejich původní místa, nelze vnímat jinak než jako snahu zpochybnit legitimnost memoranda a exemplárně potrestat ty, kteří se snažili upozornit na neutěšené poměry v českém zdravotnictví a konkrétní problémy nemocnice,“ uvedl v tiskové zprávě. Odbory podle něho budou žádat o vysvětlení situace ředitele nemocnice Jana Malého.

Po dohodě vlády s protestujícími lékaři na zvýšení platů na oplátku za jejich návrat většina doktorů v tomto týdnu výpovědi stáhla. Někteří šéfové nemocnic však nechtějí přijmout zpět všechny své dosavadní zaměstnance ve výpovědi, což se stalo i Engelovi. Muž, který se stal tváří lékařské revolty, dostal nicméně řadu jiných nabídek a na svůj návrat do pražské vinohradské nemocnice rezignoval.

Problém s návratem měli také lékaři nemocnice v Uherském Hradišti. Dnes se s vedením zařízení dohodli, souhlasili s podmínkou, že přijdou o příspěvek za věrnost, který nemocnice vyplácí formou příspěvku na penzijní připojištění. Ředitel nemocnice původně požadoval, aby doktoři prošli přijímacím řízením. V souvislosti s výzvou Děkujeme, odcházíme výpověď podalo 46 tamních lékařů, tedy asi 26 procent. Nemocnice byla jediná v Česku, která nechtěla akceptovat stažení výpovědí ve velkém.