Ústav pro studium totality propustí pětinu lidí, odbory mluví o čistce

Praha - V Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) se chystá vlna propouštění. Změny se mají týkat především odboru digitalizace, jedno z jeho oddělení má zcela zaniknout. Příští rok v březnu tak skončí zhruba dvacítka zaměstnanců, což je téměř pětina ze současného počtu. Vyplývá to z dopisu, který v pondělí poslal odborům nový ředitel ústavu Zdeněk Hazdra. O propouštění je informoval v rámci plánovaného nového organizačního řádu. Zeštíhlit má také řízení ústavu.

Některé odbory ústavu ale s propouštěním nesouhlasí. Místopředseda Nezávislé odborové organizace ÚSTR Miroslav Vodrážka poznamenal, že se bude propouštět i přesto, že má ústav o téměř deset milionů korun vyšší rozpočet. Změny jsou prý jen pokračující čistkou, která začala loni. Připomněl, že v polovině září byl už odvolán ředitel digitalizačního odboru Peter Rendek: „Je to destruktivní činnost, která má nejen personální, ale i systémový a potažmo politický charakter.“

  • Předáci tří odborových organizací v ÚSTR dnes poslali dopis senátorům. Chtějí, aby se zákonodárci znepokojivou situací v ÚSTR zabývali v otevřené rozpravě.

Propouštění zřejmě souvisí i s údajnými chybami, které kontrola našla ve více než polovině digitalizovaných materiálů Archivu bezpečnostních složek (ABS). Odbor informatiky a digitalizace se má v ústavu sloučit s ekonomickým. V archivu naopak vznikne nové digitalizační pracoviště a stávající odbor digitalizace v ústavu se zmenší. Digitalizace tak bude jak v ústavu, tak v ABS, který odpovídá za archiválie a předkládání badatelům a bude odpovídat i za digitalizaci.

Podle Vodrážky se tím ale činnost ústavu a archivu de facto rozdělí, i když podle zákona mají úzce spolupracovat. „Vedení se bude snažit simulovat, že tady (v ústavu) digitalizace probíhá. Ve skutečnosti to budou realizovat v archivu a tady se zbaví dvou desítek zaměstnanců,“ upozornil.

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24

Propuštění zaměstnanci dostanou pět platů

Hazdra ale v dopise uvedl, že „odpadnou komplikované a mnohdy absurdní dohady“ mezi ústavem a archivem o tom, kdo o čem rozhoduje, co kontroluje a za co zodpovídá. Původně prý chtělo vedení ÚSTR převést zaměstnance do archivu s garancí smlouvy a platu. To se ale nepodařilo. Některé odbory proti tomu udělaly kampaň. Podle Vodrážky ale jen poukazovaly na nezákonnost. Šéf ústavu poté v dopise napsal, že nezbývá než provést změnu nákladnější a co do sociálních dopadů bolestivější formou.

Každý propuštěný zaměstnanec dostane pět platů. Zdaleka ne všichni ale budou moci přejít do ABS. „Archiv totiž o většinu nemá zájem. Na trhu práce snadno najde kvalifikovanější osoby, a protože platy v archivu jsou obecně nižší než v ústavu, nebude nikomu plat zachovávat,“ odpověděl mluvčí ústavu Pavel Ryjáček. Zeštíhlí i vedení ústavu. Nově by měl zůstat jen jeden náměstek oproti současným dvěma, na tři ze současných čtyř klesne i počet ředitelů odborů.

Podle Ryjáčka se vedení ve středu 29. října sejde se čtyřmi odborovými organizacemi, které v ústavu působí. Poslední den v říjnu se má konat setkání se zaměstnanci a 12. listopadu má o změně organizačního řádu a propouštění jednat i rada ústavu. Nový organizační řád má platit od příštího dubna.