ÚS dostane stížnost na blokaci webů s hazardem. Senátoři mají obavy z cenzury

Ústavní soud dostane v nejbližších dnech stížnost kvůli zákonu o regulaci hazardu. Podá ji senátorka Veronika Vrecionová (ODS). Norma má od začátku příštího roku umožnit ministerstvu financí blokovat weby, které podezírá, že nabízejí nepovolené hazardní hry. Pro podání stížnosti Vrecionová získala podporu 21 senátorů. Kromě politiků z ODS ji podpořili zejména nezařazení senátoři.

Vrecionová podporuje boj proti nelegálnímu hazardu, pravomoc k blokování webů by ale podle ní neměli mít nevolení úředníci ministerstva financí. „Tato vláda je posedlá vytvářením různých registrů a neustálými zásahy do našeho soukromí. V tomto případě zásahu do svobody slova,“ upozornila.

Podle kritiků navíc blokování půjde snadno obcházet. Nová pravomoc ministerstva také bude znamenat dodatečné náklady pro poskytovatele internetového připojení.

Strach z cenzury

Na přípravě stížnosti spolupracoval i předseda Pirátů Ivan Bartoš. Zdůraznil, že běžně zákazy na internetu musí potvrdit soud. „Ústavní práva na šíření informací jsou porušována. Je porušován i základní princip dělení moci politické a soudní. Toto není cesta, kterou by se měla Česká republika vydat,“ řekl novinářům. 

Na tvorbě stížnosti se podílela také iniciativa Přichází cenzor, kterou v reakci na zákon spustil správce české domény CZ.NIC. Podle právníka Marka Antoše napadá to, že norma přikáže poskytovatelům internetu, kam mohou a nemohou své klienty pustit. Další kritika se týká toho, že jsou paragrafy špatně napsané. „Není jasné, jestli povinnost blokovat přístup ke stránkám dopadá třeba na zaměstnavatele, kavárnu nebo obce, které poskytují přístup k internetu,“ podotkl Antoš.

Babiš obavy mírní

Obavy, že ministerstvo kvůli obecné formulaci dostane možnost zakázat jakékoli webové stránky, označil šéf financí Andrej Babiš (ANO) za liché. Ministerstvo má podle něj novou pravomoc využít jen k tomu, aby poskytovatelům internetového připojení nařídilo blokování stránek s nepovoleným hazardem.

Podobné opatření má ve svých právních řádech 18 z 27 členských států Evropské unie. Bez něj by se podle Babiše zákon stal bezzubým, neboť každá druhá sázka na internetu je nelegální.