US-DEU a soukromníci vyzývají k podpoře ODS

Praha - ODS může v říjnových parlamentních volbách počítat s podporou US-DEU a Strany soukromníků, které samostatně nekandidují. Občanští demokraté se s nimi dohodli na vzájemné spolupráci především ve snaze neštěpit síly na pravé straně politického spektra a také kvůli příbuznosti programů.

„ODS nám poskytla dostatečné záruky, abychom naše voliče nasměrovali směrem k ODS,“ prohlásil šéf Strany soukromníků Rostislav Senjuk.

Předseda ODS Mirek Topolánek připomněl svou nedávnou výzvu pravicovým subjektům ke sjednocení proti možnému povolebnímu spojení dvou velkých levicových stran. Výzva podle něj byla úspěšná a dnešní spolupráce je jejím výsledkem. „Budeme do budoucna obhajovat i zájmy našich partnerů,“ podotkl.

Brífink ODS o spolupráci s US-DEU a soukromníky (zdroj: ČT24)

US-DEU přitom vznikla na konci 90. let odštěpením z ODS, kterou tehdy vedl nynější český prezident Václav Klaus. Klaus sám ODS opustil loni v prosinci na posledním stranickém sjezdu. Podle Topolánka však mají obě strany podobný program, spory v minulosti byly spíše personální.

„Myslím, že příkopy jsou zasypány,“ řekl dnes místopředseda ODS Petr Gandalovič. ODS podle něj zvažovala, zda zástupcům menších pravicových subjektů nabídne místo na kandidátkách. Nakonec se ale zástupci US-DEU či Strany soukromníků budou muset spokojit například s funkcemi poslaneckých poradců a podobně.

Topolánek, šéf US-DEU Jan Černý i předseda Strany soukromníků Senjuk dnes zdůrazňovali především programovou shodu. Společně chtějí prosazovat co neefektivnější státní správu, nízké a jednoduché daně, snižování byrokracie a podporovat podnikání. Předseda ODS dnes nevyloučil možnost, že by se menší strany mohly v budoucnu s občanskými demokraty spojit. Zástupci menších subjektů ale deklarovali vůli pokračovat dál samostatně.