ÚOOZ zveřejnil snímek muže, který může něco vědět o zmizení Moťovského

Praha - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zveřejnil snímek muže, který by prý mohl dát informace ke zmizení podnikatele Jana Moťovského v roce 2008. Jakékoliv informace mohou občané sdělit detektivům na telefonním čísle 725 190 257 nebo kontaktovat přímo ÚOOZ.

„V kontextu dalších operativních informací se detektivové domnívají, že tento muž by mohl k věci poskytnout policii cenné informace. Veškeré kroky, které byly ve snaze o identifikaci tohoto muže dosud podniknuty, nevedly ke ztotožnění konkrétní osoby, a proto se ÚOOZ obrací s prosbou o pomoc na veřejnost,“ uvedla policie na svém webu

Moťovský zmizel v srpnu 2008 ve francouzském Nice, kam odletěl na obchodní schůzku. Přílet do Francie ještě rodině potvrdil SMS zprávou. Do hotelu však nedorazil a zpátky do Česka se také nevrátil. Naposledy byl údajně viděn 3. srpna u jednoho z luxusních hotelů v Nice. Pátrání po něm francouzská policie vyhlásila o pět dní později. Jeho telefon byl v té době již vypnutý. Pražský městský soud ho v květnu 2012 prohlásil za mrtvého a zároveň stanovil datum úmrtí na 4. srpna 2008.

Do povědomí české veřejnosti se Moťovský dostal v roce 2006, když v Jevanech nedaleko Prahy otevřel muzeum Karla Gotta, takzvaný Gottland. Podnikatel také těsně před svým zmizením odkoupil soutěž krásy Miss ČR od jejího dlouholetého šéfa a zakladatele Miloslava Zapletala. Jeho žena Kateřina ale kvůli umoření vysokých dluhů soutěž později prodala.

Jan Moťovský
Zdroj: ČT24

Za velmi podobných okolností zmizel loni začátkem března na jihu Francie i dvaasedmdesátiletý podnikatel Petr Vlach. Jeho tělo bylo později nalezeno ve francouzské části Alp poblíž hranic s Itálií. Policie v případu stíhá pětici mužů a viní je z vraždy, vydírání a zbavení osobní svobody. Všichni obvinění jsou ve vazbě. Deník Právo tehdy uvedl, že vykonavatelem činu měl být muž ze Zlína. Pětice mužů si podle policie vytipovávala movité podnikatele; jako volavka jim sloužil právě prodej luxusních vil. 

Vlach přiletěl do Nice na schůzku s blíže nejmenovanými krajany ohledně prodeje luxusních vil v ČR. Jeden z krajanů na něj čekal na letišti, cestou odtamtud byl podle místní policie podnikatel nejspíš unesen. Podnikatelova bankovní karta byla použita v Itálii a někdo se pokusil i o převody na jeho účtech v Německu, Švýcarsku a Rakousku. Více o případu si můžete přečíst zde.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Senát bude volit adepty na ombudsmana a řešit zahraniční a bezpečnostní politiku

Především volbou kandidátů na funkci veřejného ochránce práv se ve středu bude zabývat Senát. Ze šesti nominovaných, mezi něž patří zástupce současného ombudsmana Vít Alexandr Schorm nebo bývalá vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, mají sněmovně navrhnout dva adepty. České konference rektorů už navrhla Schorma a právničku z úřadu ombudsmana Evu Kostolanskou.
před 13 mminutami

Czech Press Photo vyhrála fotografie horníka z dolu OKD

Nejlepší fotografií 31. ročníku Czech Press Photo byl vyhlášen snímek ze série s názvem „Práce horníků na dole ČSM – Sever (OKD)“ Lukáše Kaboně z Deníku. Uspěl v konkurenci téměř 300 fotografek a fotografů, kteří do soutěže zaslali 5250 fotografií. „Zavírání dolů v České republice představuje uzavření významné etapy průmyslové historie a proměnu vztahu společnosti k životnímu prostředí. Těžba uhlí po desetiletí formovala krajinu i životy lidí, často s negativními dopady přesahujícími hranice Moravskoslezského kraje. Uzavření posledního černouhelného dolu ve Stonavě je symbolickou tečkou za érou hlubinné těžby na Ostravsku. Fotografovi Lukáši Kaboňovi se podařilo tento přelomový okamžik zachytit s věcnou přesností a silnou výpovědní hodnotou,“ uvedla porota. Ceny se letos udělovaly v devíti kategoriích. Oceněné fotografie budou k vidění v Nové budově Národního muzea od 11. května do 30. listopadu 2026.
před 6 hhodinami

Cestovní kanceláře registrují stále větší zájem vozíčkářů o dovolené

Cestovní kanceláře nabízejí hotely, u kterých garantují, že jsou vhodné i pro vozíčkáře. Na jejich testování spolupracují s centrem Paraple. Zhruba deset až patnáct procent lidí v Česku se potýká s nějakou formou omezení, jejich zájem o cestování ale roste. Výběr destinací a cena se přitom od klasické nabídky neliší. Jde zejména o Egypt, za kterým se umístily Turecko a Řecko. Průměrná cena zájezdu za loňský rok se podle asociace agentur pohybovala kolem 37 tisíc korun za osobu na osm dnů. Mimo sezonu lze ale odcestovat i za dvanáct tisíc.
před 6 hhodinami

Českem loni proudilo o čtvrtinu víc plynu, část šla na tranzit

Zahraniční dodávky plynu do Česka loni výrazně stouply. Podle poradenské společnosti EGU vzrostl čistý dovoz meziročně o čtvrtinu na téměř sedm miliard kubíků. Stojí za tím vyšší spotřeba, těžba ze zásobníků i rostoucí tranzit komodity na Slovensko a do Polska.
před 6 hhodinami

Letouny L-159 patří k protivzdušné obraně, jež je prioritou, řekl ministr Zůna

Bitevní letouny L-159 jsou součástí protivzdušné obrany státu, která je prioritou. Na úterním jednání sněmovního branného výboru to řekl ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). O část strojů stojí Ukrajina. Podle Zůny mají letadla nalétánu zhruba pětinu životnosti a jejich prodej by nebyl z českého pohledu vzhledem k jejich bojové a užitné hodnotě vůči nižší zbytkové hodnotě výhodný. Prodej v pondělí odmítla i vláda.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Žalobce Šereda rezignoval na post šéfa odboru závažné kriminality v Olomouci

Státní zástupce Petr Šereda rezignoval na post ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci. Olomoucký vrchní žalobce Radim Dragoun ČTK řekl, že Šeredova rezignace nemá žádný vliv na rozpracované trestní kauzy. Odbor se dvěma pobočkami v Ostravě a v Olomouci bude do výběru nového ředitele řídit náměstek vrchního státního zástupce Radek Bartoš, uvedl Dragoun.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Útočník v Chřibské vystřílel desítky nábojů. Případem se zbývá i GIBS

Útočník v pondělí na úřadě v Chřibské na Děčínsku vystřílel několik desítek nábojů a měl u sebe čtyři nelegálně držené zbraně, uvedla v úterý policie. Ta už ukončila ohledávání městského úřadu, kde muž zastřelil jednoho zaměstnance úřadu a sebe, dalších šest lidí zranil. Případem se zabývá také Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Úřad v Chřibské je do odvolání uzavřený. Stav dvou osob, které skončily v nemocnici, je stabilizovaný.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Podruhé před soudem obstáli. Církev oslaví blahořečení kněží Buly a Drboly

Kněze Jana Bulu a Václava Drbolu na počátku 50. let komunisté popravili za vraždy tří funkcionářů národního výboru v Babicích. Těch se ale nikdy nedopustili. Komunistický režim je mučil a nutil, aby se vzdali své víry. Oba to odmítli, přestože by si tím možná zachránili život. Po roce 1989 je soud rehabilitoval. Čeští historici i duchovní se pak dlouhá léta snažili, aby jejich víru a odvahu ocenili i nejvyšší představitelé církve. Po 21 letech se to podařilo – papež oznámil loni v říjnu jejich blahořečení. Samotná slavnost blahořečení by se měla uskutečnit v Brně v polovině letošního roku. Případ pro Reportéry ČT připomněl Karel Vrána.
před 10 hhodinami
Načítání...