Účet za Křišťálovou noc: 15 milionů

Praha - Až patnáct miliónů korun zřejmě zaplatí daňoví poplatníci za včerejší zásah proti extremistům v Praze. Vedení policie si za připravenost akce vysloužilo pochvalu od současného i bývalého ministra vnitra. Klidu se ale centrum Prahy dočkalo až v pozdních nočních hodinách.

Účet za Křišťálovou noc je 396 předvedených na policejní služebnu, 3 obvinění za útok na veřejného činitele. „Všechny drobnosti se nepodařilo eliminovat, v globálu nedošlo k většímu narušení,“ říká Jiří kopečný, vedoucí protiextremistického oddělení pražské policie.

Policisté nemají větší škody, už dnes ale sčítají, kolik celý zásah stál. Nasazeno bylo 1615 státních plus 300 městských policistů na koních, 3 transportéry, vodní dělo i vrtulník. Zásah policistů zaplatí daňoví poplatníci. „Když vyjdu ze zkušenosti z opatření, které jsme připravovali na návštěvu prezidenta Bushe, tak řádově účet bude podobný, a to je kolem patnácti milionů,“ odhaduje ředitel pražské policie Petr Želázko.

S postupem policie jsou spokojeni bývalý i současný ministr vnitra František Bublan a Ivan Langer. "Co se týče postupu policie, tam se nedá nic vytknout,“ řekl dnes Bublan v Otázkách Václava Moravce.

Spokojeni naopak nejsou organizátoři zakázané neonacistické akce – zvažují, že si na policisty budou stěžovat u soudu.

Vydáno pod