Švýcar, který jel v protisměru na R10, může na kauci z vazby

Mladá Boleslav – Švýcar, který se v květnu řítil po R10 v protisměru a způsobil několik nehod, může po složení kauce 400 tisíc korun z vazby. Muž dnes stanul před Okresním soudem v Mladé Boleslavi, kde mu za obecné ohrožení hrozí tři až osm let vězení. Soudce odpoledne případ odročil na druhou polovinu října, protože se nedostavil znalec z oboru psychiatrie.

Obžalovaný podle policie koncem května ohrozil svou jízdou v protisměru, při níž byl pod vlivem drog, desítky lidí na rychlostní silnici R10 mezi Turnovem a Prahou. V protisměru ve vysoké rychlosti ujel desítky kilometrů. Policie ho zadržela až v Praze-Kbelích. Cestou muž způsobil asi pět dopravních nehod, při nichž havarovalo deset vozidel. Havárie se obešly bez vážných zranění.

Obžaloba uvedla, že jel místy až dvousetkilometrovou rychlostí, čímž podle státního zástupce úmyslně ohrožoval životy dalších lidí. Muž žije se svou českou přítelkyní, se kterou teď čeká už druhé dítě, ve Švýcarsku. Do Česka se přijel oženit. Svou zběsilou jízdu v protisměru si nepamatuje. „Rozhodně jsem nejel v protisměru vědomě,“ uvedl dnes před soudem. Řekl také, že jednal pod vlivem antidepresiv a pervitinu. „Měl jsem paranoiu a pocit, že mi chtějí ublížit. Proto jsem nezastavil, když jsem policii viděl,“ dodal.

Reportáž Lucie Komňacké (zdroj: ČT24)

Přítelkyně obžalovaného tvrdí, že policisté pochybili, když ho nedokázali zastavit mnohem dřív. „Pokud jedou 150 metrů za ním, tak mohli třeba začít střílet do vzduchu, tím by nikoho neohrozili,“ řekla ČT. Podle mluvčího Policie Mladá Boleslav Ladislava Mareše ale hlídka opakovaně vyzývala řidiče prostřednictvím amplionu: „Dokonce tam proběhla hrozba zbraní, řidič na to nereagoval a ujížděl dál. V té situaci nebyl dostatek policejních hlídek, které by tomu mohly zabránit.“

Soudce poslal muže 1. června do vazby, aby se nemohl vyhýbat trestnímu řízení a případně výkonu trestu. Podle soudu také hrozilo to, že by mohl obdobnou trestnou činnost opakovat. Kvůli zdravotnímu stavu byl eskortován do nemocnice pražské vazební věznice na Pankráci. Později byl převezen na psychiatrii Vazební věznice Brno, trpí totiž depresemi a má sebevražedné sklony.