Střet zájmů? Babišovy firmy berou státní miliardy útokem

Praha - Dosud nikdy u nás nezískal tak vysoké ústavní funkce, jako je post prvního místopředsedy vlády a ministra financí, člověk, který je jedním z nejvýznamnějších podnikatelů v zemi. Na to, že jde o střet zájmů, upozorňoval kdekdo. Číselné údaje jsou ale výmluvnější. V době, kdy Babiš loni vstoupil do politiky, jeho Agrofert podnikal v deseti zemích, kde měl dohromady 201 firem. Nejvíce, celkem 153, jich má ale v Česku. Babišovo impérium získává tučné dotace z Evropské unie a prostřednictvím zakázek státních firem mu plynou finance i z veřejných peněz. Podrobnosti pro pořad Reportéři ČT zjišťoval Michael Fiala.

V obchodním rejstříku mají firmy vlastněné Babišem zapsaných 129 oborů průmyslu, obchodu a služeb. Agrofertu patří například severočeská Lovochemie, největší výrobce hnojiv v Česku, dále firma Preol, největší tuzemský zpracovatel řepky a výrobce biopaliv, či Agrotec, největší zdejší prodejce nákladních aut a zemědělských a stavebních strojů. Další významnou firmou Agrofertu je napajedelská Fatra, která vyrábí mimo jiné legendární nafukovací hračky. Dále pak např. moravské chemičky Deza a Precheza, pardubická Synthesia, která vyrábí barviva, laky, kyseliny nebo suroviny pro těžaře a zbrojaře. V portfoliu Agrofertu figurují přední dodavatelé masa Vodňanská drůbež a Kostelecké uzeniny, olomoucké mlékárny Olma, brněnské pekárny a mlýny Penam nebo třeba zemědělská firma Agro Jevišovice s krokodýlí farmou.

Se světem politiky se firmy Andreje Babiše potkávají přes veřejné peníze. Ty dostávají od českého státu a od Evropské unie. Údaje o dotacích je možné dohledat na internetu na stránkách ministerstva financí a ministerstva pro místní rozvoj, kde se dají najít dotace pro české firmy od roku 1999 až do současnosti. Je zde patrné, že dotace dostávalo 94 ze 153 českých firem Agrofertu. Dohromady získaly tyto společnosti od státu a z Bruselu skoro 4 miliardy korun. „Tady je velký problém, protože ministerstvo financí kontroluje správnost čerpání dotací, a on je jednak příjemcem těch dotací, jednak tím, kdo kontroluje správnost čerpání dotací,“ konstatoval právník Vladan Brož z Transparency International ČR.

Babišovo impérium
Zdroj: ČT24

Babiš ale tvrdí, že dotace jsou sice miliardové, ale proti obrovským tržbám, které jeho firmy mají, nepatrné, protože příspěvky od státu a z Bruselu nepředstavují ani jedno procento veškerých peněz, které skupina Agrofert utrží. „Agrofert čerpá úplně stejně jako každý český zemědělec, to znamená asi 5,5 tisíce korun na hektar. A potom čerpá evropské dotace, to si myslím, že právě naše koaliční vláda motivuje všechny české firmy, aby čerpaly ty dotace, protože jsme nejhorší v Evropě, a dokonce i nejzkorumpovanější,“ prohlásil ministr financí.

Ze státních zakázek dostal Agrofert miliardy

Firmy Andreje Babiše se státem také obchodují. Dostávají veřejné zakázky od státních a také krajských a městských firem, organizací a úřadů. Informace o tom jsou také na internetu na stránce ministerstva pro místní rozvoj, kde jsou údaje o zakázkách od roku 2007 dosud. Ze 153 jeho českých firem jich se státem, kraji a městy obchodovalo 18 a dohromady získaly zakázky za téměř 14 miliard korun. Andrej Babiš sice argumentuje, že Agrofert odvádí ročně 700 milionů korun na daních a miliardy na zdravotním a sociálním pojištění, i tak je ale střet zájmů zřejmý.

  • Andrej Babiš: „Já nevidím důvod, když jsem šel do politiky, proč by moje firmy nemohly se státem podnikat tak jako předtím, na tom se vůbec nic nezměnilo. A podstatné je, že podnikají za stejných podmínek jako všichni ostatní.“

Například státní firma Čepro, která spadá pod ministerstvo financí, zadává veřejné zakázky firmě Preol. Za několik posledních dohledatelných let to bylo celkem šest a tři čtvrtě miliardy korun. Zatím poslední zakázku dostala Babišova firma od státního Čepra 16. dubna, tedy v době, kdy Andrej Babiš už byl ministrem. Ani to ovšem Babiš jako střet zájmů nevidí. „Začali jsme dodávat Čepru už v roce 2009, kdy mě určitě ještě nenapadlo, že bych udělal takovou šílenost a šel do politiky,“ brání se Babiš.

Babišovy obchody
Zdroj: ČT24

Veřejné zakázky zadávalo firmám ze skupiny Agrofert 61 státních, krajských a městských nebo obecních firem a organizací. Některé z nich dnes spadají pod ministerstva kontrolovaná hnutím ANO. Jde o resorty financí, dopravy, obrany a životního prostředí. A pod ně patří firmy Čepro, dopravní firma ČD Cargo, Ředitelství silnic a dálnic, Vojenské lesy a statky, strojírenská firma VOP CZ a Správy národních parků. A ty dávaly či dávají veřejné zakázky firmám Agrofertu.

Podle zákona o střetu zájmů nesmí politik podnikat. Prakticky to znamená, že nesmí aktivně řídit každodenní provoz firem. Nic mu ale nebrání, aby firmy dál vlastnil i poté, co vstoupí do politiky. A přesně tím se Andrej Babiš řídí. Přestal zasedat v představenstvech a dozorčích radách svých firem, zůstal ale jejich majitelem.

  • Miroslav Motejlek, ekonomický novinář a vydavatel: „On se pochopitelně o chod Agrofertu stará. Určitě je v kontaktu s klíčovými manažery. A v Agrofertu navíc existuje zcela nepochybně kult osobnosti Andreje Babiše. To znamená, že oni dělají vše, co mu na očích vidí, co slyší, co on jim napíše. On prostě komunikuje s nimi.“

V demokratických zemích je zvykem, že politiku a ekonomiku sledují nezávislá média, která upozorňují na střety zájmů. V Česku je teď zvláštní situace i tady. A to proto, že Andrej Babiš ovládl také vlivná média. Především deníky Mladá fronta DNES a Lidové noviny a nejposlouchanější rozhlasovou stanici v zemi - Impuls.

Jak tedy takovou situaci řešit? Podle ekonoma Pavla Kohouta by se mělo rozdělit ministerstvo financí na několik separátních úřadů, které by potom tolik netrpěly kumulací moci a případným střetem zájmů. Podle jiných by ale bylo férovější, aby Babiš své impérium prodal, pokud se rozhodl věnovat politice na plný úvazek.

Střet zájmů v číslech (zdroj: ČT24)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽIVĚ: Komise neshledala nedostatky v zásahu na FF UK, navrhla opatření

Poslanci projednávají dosud neveřejnou závěrečnou zprávu vyšetřovací komise k předloňské tragické střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Komise dle závěrečné zprávy neshledala v postupu složek pochybení, která by ovlivnila skutkový děj události. Shledala však nedostatky v oblasti operačního a taktického řízení předtím, než pachatel začal na fakultě střílet. Navrhla opatření do budoucna.
09:00Aktualizovánopřed 5 mminutami

Ve čtvrtek hrozí ledovka, do soboty se oteplí

Ve čtvrtek místy hrozí ledovka a večer náledí. Někde bude sněžit, objevit se může i slabý déšť a mrznoucí mrholení. V noci bude kolem nuly. Pod zataženým nebem se pak postupně oteplí, v sobotu bude až jedenáct stupňů Celsia. Poté teploty znovu klesnou.
08:17Aktualizovánopřed 6 mminutami

V Karlovarském kraji kvůli ledovce přibývá nehod, zavřená je D6

Drobný déšť padající na promrzlé silnice způsobuje ve čtvrtek ráno v Karlovarském kraji ledovku. Policisté od 7:30 evidují dvě desítky nehod, většinou bez zranění. Policisté i silničáři vyzývají řidiče, aby byli velmi opatrní. Pozor by si ale měli dát i chodci, ledovka vzniká i na chodnících. U Kynšperka nad Ohří je kvůli nehodě uzavřená dálnice D6 ve směru na Cheb. Na kluzké silnice a chodníky navíc začalo dopoledne hustě sněžit.
10:22Aktualizovánopřed 7 mminutami

ŽIVĚ: Senát posoudí smlouvu s Vatikánem

Mezi hlavní body čtvrtečního programu senátorů patří smlouva mezi Českem a Vatikánem a novela vysokoškolského zákona. Tu by měli senátoři podle doporučení z výborů vrátit sněmovně bez zavedení hlídačkovného, tedy příspěvku, které by školy měly platit vysokoškolačkám na hlídání jejich dětí. Senátoři už během jednání schválili novelu o výkonu ústavní výchovy.
09:30Aktualizovánopřed 35 mminutami

Paliva dál zdražují. Benzin o padesátník, nafta o 65 haléřů

Pohonné hmoty dál zdražily o desítky haléřů, tempo růstu cen v uplynulém týdnu zrychlilo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,74 koruny, před týdnem byl o 53 haléřů levnější. Nafta je dražší o 65 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 36,15 koruny, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Benzin byl naposledy dražší loni na začátku září, nafta loni v polovině srpna. Růst cen bude podle analytiků pokračovat i v příštích dnech.
07:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Obce mohou kvůli malé vytíženosti přijít o výdejní boxy, někde zřizují vlastní

Úsobrno na Blanensku přijde o jediný výdejní box, který v obci je. Provozovatel ho zruší kvůli malé vytíženosti. Takových míst je v Česku několik. Řešením mohou být obecní doručovací schránky. Nově je zřizují hlavně menší obce, ve kterých boxy doručovacích firem zcela chybějí. Obecních boxů vzniklo už několik desítek, vyjdou na dvě stě tisíc korun a víc.
před 4 hhodinami

Kladno zvýšilo investorům poplatky za byty

Města a vesnice nedaleko Prahy čeká stavební boom. Například Kladno kvůli velkému zájmu developerů už teď zpřísnilo podmínky. To znamená, že radnice zvýšila poplatky, které investor musí městu zaplatit za každý byt. Podobnou cestu volí také další obce.
před 4 hhodinami

Kůže ze stehna na rukách i lopatkách. Popálená z Mostu se zotavuje

Lenka Marková, jedna z popálených při nedávném požáru v mostecké restauraci U Kojota, má za sebou nejnáročnější část léčby. Žena se stále léčí v pražské nemocnici na Vinohradech, kde jsou i další čtyři lidé, kteří byli při tragickém požáru rovněž vážně zranění.
před 5 hhodinami
Načítání...