Strany už znají svá eurovolební čísla, jedničku má Libertas.cz

Praha - ODS půjde do letošních evropských voleb pod číslem čtyři, které před pěti lety patřilo sociálním demokratům. ČSSD letos získala číslo nejvyšší, 33. Komunisté dostali číslo 21, lidovci dvojku a Strana zelených číslo 26. Čísla kandidujícím seskupením dnes vylosovala Státní volební komise. Jedničku los přiřkl novému seskupení Libertas.cz europoslance Vladimíra Železného. Sedmičku, která je považována za šťastné číslo, bude tentokrát moci využít Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa, se třináctkou se musí vypořádat nacionalistická Národní strana. Biblickou i pohádkovou trojku má pražská strana Věci veřejné.

Koalice Suverenity europoslankyně Jany Bobošíkové dostala pětku, Evropská demokratická strana další europoslankyně Jany Hybáškové devítku. Strana SNK Evropští demokraté, které dříve předsedala, obdržela číslo 24. Naopak politickému hnutí Nezávislí, za které v roce 2004 kandidovali Železný a Bobošíková, zůstalo stejné číslo jako před pěti lety, tedy 32.

Straně svobodných občanů prezidentova spolupracovníka Petra Macha los určil číslo 23. Těsně před nimi je na startovní listině koalice Starostů a nezávislých, jejímž lídrem je senátor Jaromír Štětina.

Čísla nejsou v předvolebním boji okrajovou zbraní. Politické strany je ve své propagaci využívají, jak jen se dá. Například hlasy v posledních krajských volbách lovili komunisté na vylosovanou jedničku. A nabízela se jasná paralela - stejné číslo měli v roce 1946.

Ostrý souboj se čeká mezi ČSSD a ODS

„Tady se nabízí právě buď vtipnou replikou, básničkou nebo nějakou numerologickou symbolikou zvýraznit svoji nabídku, svůj program a to, že chcete uspět,“ říká k volebním číslům politolog Jan Kubáček.

Ostrý přímý souboj se čeká mezi dvěma největšími hráči, sociální demokracií a ODS. Občanští demokraté nabídli heslo Řešení místo strašení. „Jednoznačně naznačujeme, vůči komu se vymezujeme v této kampani,“ uvedl předseda strany Mirek Topolánek. Sociální demokracie zase chce svého protivníka představit jako outsidera. „My chceme spoluurčovat a budeme spoluurčovat evropskou politiku. Oni se dostanou na evropskou periferii,“ prohlásil předseda ČSSD Jiří Paroubek.

ČSSD také pravděpodobně utratí nejvíce peněz za volební kampaň, a to 50 milionů korun. Nejméně financí z parlamentních stran na kampaň použijí zelení - čtyři miliony korun.

Evropské volby mají narozdíl od těch národních řadu odlišností. Česká republika je například jediným volebním obvodem. Lidé se nemohou nechat zapsat do seznamu voličů až ve volební místnosti. Zvláštní pravidla platí také pro cizince z jiných států EU - ti, kteří tu v červnu budou chtít volit, se musí do 22. dubna registrovat v evidenci obyvatel. Do 26. dubna je pak čeká ještě zápis do seznamu voličů.

Předpokládané výdaje na kampaň
Zdroj: ČT24