Stát by měl mít pozemky pro D11 do dvou měsíců

Hradec Králové – Pozemky potřebné pro dostavbu dálnice D11 do Hradce Králové by měl stát od farmářky Ludmily Havránkové získat do dvou měsíců. V příštím roce by na nich mohl začít archeologický průzkum. Hradeckému hejtmanovi Lubomíru Francovi (ČSSD) to na středeční schůzce řekl ministr dopravy Pavel Dobeš (VV). Farmářka smlouvu o prodeji pozemků podepsala v červnu.

„Dohoda s majitelkou potřebných pozemků pro dostavbu dálnice k Hradci platí a nyní je na tahu Pozemkový fond,“ uvedl hejtman. Dostavbu D11 podle něj považuje za prioritu kraj i ministerstvo dopravy. „Dostavba ke krajskému městu otevírá další reálnou možnost stavět (D11) dál k Jaroměři,“ uvedl hejtman.

Podle smlouvy má farmářka za 11 hektarů polí dostat 90 milionů korun. Statkářka si má koupit parcely někde jinde a směnit je s Pozemkovým fondem za ty, na kterých se spolu dohodli jako na náhradních. Cenový rozdíl mezi nimi má Pozemkovému fondu doplatit.

Stavba posledních 2,5 kilometru dálnice k Hradci Králové má stát přibližně 1,5 miliardy korun. Zahájení stavby v příštím roce však ohrožuje navrhované snížení rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) pro příští rok. Ministr dopravy Dobeš vládu v rámci jednání o státním rozpočtu žádá o navýšení rozpočtu fondu o devět miliard korun. Vláda jednání o státním rozpočtu pro rok 2012 ve středu přerušila.

Podle France stát v souvislosti s dostavbou D11 počítá s výstavbou velké kruhové křižovatky v hradeckých Kuklenách u Bláhovky, tedy v původní variantě. V příštím roce by měla také pokračovat příprava a výkupy pozemků pro výstavbu rychlostní silnice R35 mezi Opatovicemi a Holicemi, která má významně ulehčit dopravě v Hradci Králové, uvedl hejtman.