SPOZ osloví nejdřív Pecinu, Mynáře chce nasadit na Zlínsku

Praha - Vedení Strany práv občanů ZEMANOVCI chce pro předčasné volby oslovit téměř všechny ministry Rusnokovy vlády v demisi. Vynechá jen ty, kteří budou kandidovat za jiné politické strany. Nejprve půjdou Zemanovci za ministrem vnitra v demisi Martinem Pecinou, který by mohl vést kandidátku v Moravskoslezském kraji. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář by byl podle SPOZ ideálním lídrem pro Zlínský kraj, kde vede i stranickou buňku. Možné angažmá Jiřího Rusnoka vedení neřešilo, už dříve totiž kandidaturu odmítl. Náklady na kampaň zatím strana odhadla na 20 milionů korun.

Bývalý kancléř prezidenta Václava Havla Luboš Dobrovský si ale neumí představit, že by osoba ve funkci kancléře prezidenta republiky mohla zároveň kandidovat ve volbách. Kancléř je podle něj totiž státní úředník a jako státní úředník se má chovat i stranickopoliticky neutrálně podobně jako hlava státu. „Ale když se prezident nechová stranickopoliticky neutrálně a má dokonce svou vlastní stranu, pak lze předpokládat, že i lidé kolem něj se chovají také nemilosrdně k tradicím, ke zvyklostem,“ řekl v rozhovoru pro ČT24. Mynář v minulých dnech zopakoval, že je připraven za SPOZ kandidovat do sněmovny.

Obvykle se předpokládá, že státní úředníci nebudou vstupovat do politických aktivit, a pokud již tak učiní, měli by ze státní služby odejít, míní Dobrovský. Podle něj státní úředníci už za prezidenta Václava Klause vstupovali do politického prostoru a dávali najevo své politické názory, a často i velmi extrémní. Nyní se podobně chovají i nově příchozí státní úředníci.

Luboš Dobrovský

„Buď se chováme s nějakým respektem k tradicím, zvyklostem a jednáme podle toho, nebo pohrdáme těmi tradicemi, těmi zvyklostmi. A tak to pan prezident dělal, a dokonce se k tomu přiznal, když řekl, že ústavní zvyklosti jsou idiotismus… Já se domnívám, že se tady cosi zásadního mění, a já to vidím jako něco, co je nezbytně nutné pozastavit, a začít tím, že to budeme rozumně kritizovat.“

Mynář dnes zopakoval, že by za SPOZ kandidoval, pouze pokud by k tomu získal svolení od Zemana. „Počkáme na úterý, jestli se rozpustí sněmovna. Pak teprve si chceme s panem prezidentem najít chvilku a probrat tohle žhavé téma,“ uvedl. Připustil také, že by se mohl podílet i na zprostředkování finančních darů pro SPOZ. „Nikdy nebudu jezdit jak kolotočář a shánět peníze. Ale chodí za mnou přátelé, kteří už nám pomáhali dříve, a pokud přijdou další, nemohu je odmítnout. Z pozice kancléře žádné peníze shánět nebudu, ale pokud taková nabídka přijde, zprostředkuju ji,“ dodal. Mynář by také chtěl, aby Zeman stranu před volbami podpořil. Zřejmě to ale podle něj nebude možné, protože Zeman se prý snaží být nadstranickým prezidentem.

Kdo z vlády bude nakonec za SPOZ kandidovat ukáží zřejmě nejbližší dny. Šéf české diplomacie Jan Kohout, ministr financí Jan Fischer či ministr školství Dalibor Štys zájem o kandidaturu nemají, někteří jiní ministři už ale avizovali, že by nabídku přijali, jako například ministr vnitra Martin Pecina. „Jestli mi to strana nabídne, tak budu kandidovat. Pan předseda už se mnou hovořil, zda bych měl zájem,“ potvrdil v odpoledním vysílání ČT.

O kandidatuře za SPOZ uvažuje i Toman

Možnost jít do voleb v barvách SPOZ zvažuje také ministr zemědělství v demisi Miroslav Toman. Na přímou otázku ČT ale nedokázal jednoznačně odpovědět, byť v kontaktu s vyjednavači Zemanovců už také je. „Velmi vážně bych to zvažoval. Bude záležet na tom, jak bych si rozhodil politickou a odbornou část, na jakých podmínkách bychom se dohodli,“ narážel na rozvržení času mezi správu ministerstva a případnou předvolební kampaň.

Prezident Potravinářské komory Miroslav Toman
Zdroj: Stanislav Zbyněk/ČTK

Zemanovci jsou napojeni na prezidenta Miloše Zemana, který bez podpory většiny ve sněmovně jmenoval úřednický kabinet Jiřího Rusnoka. Vláda nezískala důvěru a země míří k předčasným volbám, na něž se už politické strany včetně SPOZ začaly připravovat. 

Propojení ministrů úřednické vlády, kterou prezident označoval za „kabinet odborníků“, se SPOZ, kde je Zeman čestným předsedou, kritizovali politici už při jejím vzniku. 

Kandidátky pro předčasné volby už skládají i ostatní strany. Komunisti a sociální demokrati už o lídrech pro většinu krajů rozhodli. Za ČSSD se chystá kandidovat část hejtmanů - třeba Jiří Zimola nebo Milan Chovanec. Předseda KSČM Vojtěch Filip se chce prosadit v Jihočeském kraji. Ostatní strany zatím teprve vybírají - TOP 09 v Praze prosazuje nominaci Karla Schwarzenberga.