„Socialismus s lidskou tváří“ - lidé nezapomněli

Praha - Před 44 lety, v noci z 20. na 21. srpna 1968, překročila vojska pěti zemí Varšavské smlouvy státní hranice bývalého Československa. „Bratrská“ invaze tak násilně ukončila hlubokou společenskou reformu tehdejšího Československa, pokus nastolit v totalitním státě „socialismus s lidskou tváří“. Památku obětí uctili dnes u budovy Českého rozhlasu v Praze i na jiných místech Česka a Slovenska. Podle předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) tehdy selhala politická elita a následná okupace morálně zdevastovala národ.

Právě u budovy rozhlasu - jednoho ze symbolů srpnové okupace - si události z té doby připoměly desítky lidí. Kromě pamětníků se akce zúčastnila předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS), šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) nebo pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Prezidenta Václava Klause zastoupil vedoucí jeho kanceláře Jiří Weigl, místo premiéra Petra Nečase (ODS) přišel vedoucí Úřadu vlády Lubomír Poul.

„Mluvím-li o zradě, připisuju ji zejména domácím politikům. Těšili se v těchto dnech významné podpoře občanů, byla s nimi spojovaná nemalá naděje. Během několika málo dnů se z hrdinů stali spolutvůrci katastrofy,“ řekla před budovou rozhlasu Němcová.

Invaze si do konce roku 1968 vyžádala celkem 108 mrtvých, zhruba 500 těžce zraněných osob a další stovky lehce zraněných lidí. Některé oběti přinesl střet okupantů a neozbrojených demonstrujících lidí právě u budovy rozhlasu na Vinohradské třídě. Zemřelo tu 17 lidí, kteří bojovali za svobodné vysílání.

V průběhu invaze bylo nasazeno do československých ulic přibližně 6 300 tanků. Následovaly je pozemní jednotky v počtu až půl milionu mužů. Po násilném potlačení Pražského jara přišla normalizace a s ní čistky v komunistické straně, propouštění ze zaměstnání a obnovení cenzury. Zatímco vojáci Maďarska, NDR, Bulharska a Polska se z československého území po krátké době stáhli - sovětské jednotky na našem území zůstaly 22 let a 10 měsíců. Poslední voják odešel koncem června 1991.

Úřad vlády zasypaly „okupační vlaštovky“

Političtí aktivisté naházeli na zahradu patřící k Úřadu vlády papírové vlaštovky. V den výročí invaze tak chtěli symbolicky „okupovat“ vládní pozemek. Na každé z vlaštovek byl vzkaz adresovaný politikům, oznámil za organizátory Radoslav Janás. Akci pořádalo hnutí Occupy Czech (Okupujte), které na jaře po vzoru podobných zahraničních organizací na protest proti vládě stanovalo na pražském Klárově.

Aktivisté naházeli k Úřadu vlády papírové vlaštovky
Zdroj: Michal Krumphanzl/ČTK

Odpor proti okupaci Československa měl podle Slováků smysl

Odpor lidí proti invazi vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 podle slovenských politiků potvrdil, že bojovat za svobodu a demokracii má smysl, ačkoliv k pádu komunistického režimu a ke skutečné svobodě došlo až v roce 1989.

„Rok 1968 a 1989 spolu souvisejí. Touha po svobodě, perspektivě a demokracii přinesla svobodu, kterou máme,“ prohlásil místopředseda parlamentu a šéf opozičních křesťanských demokratů Ján Figeľ na vzpomínkové akci v Bratislavě. Dodal, že Slováci by měli vzpomínat nejen na oběti okupace Československa, ale i na ty, kteří trpí například v Bělorusku nebo na Kubě. Obě země jsou považovány za státy s nedemokratickými režimy.

Na náměstí v centru slovenské metropole, kde se konala vzpomínková akce a které před 44 lety zaplavily tanky, je na budově univerzity umístěna pamětní deska připomínající tři místní oběti okupace. Dohromady si střety při invazi vojsk Varšavské smlouvy podle archivních materiálů vyžádaly na Slovensku 130 zraněných.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

PŘEHLEDNĚ: Jaký byl loni zájem o střední školy v Česku?

Web ČT24 pomáhá s výběrem střední školy. V článku nabízí mapu všech středních škol. U každé je uvedený údaj, kolik se na konkrétní obor hlásilo loni žáků, jaká byla kapacita a také minimální počet bodů z testů z češtiny a matematiky, který ještě stačil na přijetí. Zájemci tak mohou odhadem posoudit, kde mají jaké šance. Školy se navíc dají filtrovat podle délky nebo třeba oboru studia. Další interaktivní mapa zobrazuje počet zájemců o přijetí v letech 2018 až 2023. Letošní termín pro podávání přihlášek je do 20. února.
15:05Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Česko se připravuje na konec ruské ropy

Polovina letošního roku by mohla být termínem, kdy se Česko od ruské ropy definitivně odpojí. Ukrajinská opozice navrhuje tranzit suroviny přes své území zakázat. Postup zatím nebyl schválený, na výpadek dodávek je ale Česko připravené. Vykrýt je má ropovod TAL, který propojuje Itálii, Rakousko a Německo.
před 2 hhodinami

Teplo vystřídalo prudké ochlazení a sníh

Začátku sněžení předcházela extrémní změna počasí, která přišla během čtvrtečního večera a noci. Na mnoha místech se ochladilo o osm stupňů během jedné, maximálně dvou hodin. Někde ale byla podle meteorologů změna počasí ještě rychlejší a výraznější. Třeba na hřebenech Beskyd během dvaceti minut teplota klesla o více než deset stupňů a déšť rychle přešel ve sněžení. Fronta, která ochlazení přinesla, přešla přes Česko během sedmi hodin.
před 2 hhodinami

Zemřel poslanec Milan Feranec

Ve věku 60 let zemřel v pátek ráno poslanec opozičního hnutí ANO a bývalý náměstek ministra dopravy Milan Feranec. Informaci Ekonomického deníku potvrdila na Facebooku Ferancova manželka. Podle informací deníku se léčil s nádorem na ledvině. Ve sněmovně zastával mimo jiné funkci místopředsedy mandátového a imunitního výboru, byl i členem rozpočtového výboru a místopředsedou poslaneckého klubu.
17:48Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Pavel: Volby do sněmovny bych viděl ve druhé polovině září

Prezident Petr Pavel očekává, že termín letošních voleb do sněmovny bude ve druhé polovině září. V úvahu připadá například 26. až 27. září, řekl v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu speciál. Považuje za legitimní, aby prezident apeloval na to, aby byla předvolební kampaň vedena pokud možno slušně a věcně. Pavel také mluvil o výdajích na obranu. V případě Česka pokládá za realistické, že vzrostou na tři procenta HDP v horizontu roku 2030.
15:34Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Rodičovskou půjde od jara vyřídit z mobilu, další dávky později, slibuje ministerstvo

Ministerstvo práce a sociálních věcí spustí na jaře novou mobilní aplikaci k vyřizování dávek. Jako první v ní bude možné žádat o rodičovskou. Další dávky pak postupně přibydou, nastínil vrchní ředitel ministerské sekce IT Karel Trpkoš.
před 7 hhodinami

Vítr a náledí způsobily nehody i výpadky proudu, meteorologové varují před sněhem

Hasiči vyjížděli během čtvrtečního večera a noci na pátek k desítkám událostí v souvislosti se silným větrem a náledím. Většinou šlo o popadané větve nebo stromy, které museli odstraňovat ze silnic i železničních tratí. Došlo i ke dvěma železničním nehodám, obešly se bez zranění. Bez elektřiny byly v pátek před polednem asi dva tisíce domácností v několika krajích. Meteorologové dopoledne vydali výstrahu před vydatným sněžením a závějemi.
07:50Aktualizovánopřed 11 hhodinami

Termín přihlášení k paušální dani brzy vyprší

Už jen do pátku se mohou živnostníci přihlásit, odhlásit či provést jinou změnu u paušální daně. Ti, co už tuto daň platí, by neměli zapomenout na zvýšení měsíční zálohy. V prvním pásmu, kde je většina plátců, stoupla na 8716 korun.
8. 1. 2025Aktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...