„Socialismus s lidskou tváří“ - lidé nezapomněli

Praha - Před 44 lety, v noci z 20. na 21. srpna 1968, překročila vojska pěti zemí Varšavské smlouvy státní hranice bývalého Československa. „Bratrská“ invaze tak násilně ukončila hlubokou společenskou reformu tehdejšího Československa, pokus nastolit v totalitním státě „socialismus s lidskou tváří“. Památku obětí uctili dnes u budovy Českého rozhlasu v Praze i na jiných místech Česka a Slovenska. Podle předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) tehdy selhala politická elita a následná okupace morálně zdevastovala národ.

Právě u budovy rozhlasu - jednoho ze symbolů srpnové okupace - si události z té doby připoměly desítky lidí. Kromě pamětníků se akce zúčastnila předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS), šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) nebo pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Prezidenta Václava Klause zastoupil vedoucí jeho kanceláře Jiří Weigl, místo premiéra Petra Nečase (ODS) přišel vedoucí Úřadu vlády Lubomír Poul.

„Mluvím-li o zradě, připisuju ji zejména domácím politikům. Těšili se v těchto dnech významné podpoře občanů, byla s nimi spojovaná nemalá naděje. Během několika málo dnů se z hrdinů stali spolutvůrci katastrofy,“ řekla před budovou rozhlasu Němcová.

Invaze si do konce roku 1968 vyžádala celkem 108 mrtvých, zhruba 500 těžce zraněných osob a další stovky lehce zraněných lidí. Některé oběti přinesl střet okupantů a neozbrojených demonstrujících lidí právě u budovy rozhlasu na Vinohradské třídě. Zemřelo tu 17 lidí, kteří bojovali za svobodné vysílání.

V průběhu invaze bylo nasazeno do československých ulic přibližně 6 300 tanků. Následovaly je pozemní jednotky v počtu až půl milionu mužů. Po násilném potlačení Pražského jara přišla normalizace a s ní čistky v komunistické straně, propouštění ze zaměstnání a obnovení cenzury. Zatímco vojáci Maďarska, NDR, Bulharska a Polska se z československého území po krátké době stáhli - sovětské jednotky na našem území zůstaly 22 let a 10 měsíců. Poslední voják odešel koncem června 1991.

Úřad vlády zasypaly „okupační vlaštovky“

Političtí aktivisté naházeli na zahradu patřící k Úřadu vlády papírové vlaštovky. V den výročí invaze tak chtěli symbolicky „okupovat“ vládní pozemek. Na každé z vlaštovek byl vzkaz adresovaný politikům, oznámil za organizátory Radoslav Janás. Akci pořádalo hnutí Occupy Czech (Okupujte), které na jaře po vzoru podobných zahraničních organizací na protest proti vládě stanovalo na pražském Klárově.

Aktivisté naházeli k Úřadu vlády papírové vlaštovky
Zdroj: Michal Krumphanzl/ČTK

Odpor proti okupaci Československa měl podle Slováků smysl

Odpor lidí proti invazi vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 podle slovenských politiků potvrdil, že bojovat za svobodu a demokracii má smysl, ačkoliv k pádu komunistického režimu a ke skutečné svobodě došlo až v roce 1989.

„Rok 1968 a 1989 spolu souvisejí. Touha po svobodě, perspektivě a demokracii přinesla svobodu, kterou máme,“ prohlásil místopředseda parlamentu a šéf opozičních křesťanských demokratů Ján Figeľ na vzpomínkové akci v Bratislavě. Dodal, že Slováci by měli vzpomínat nejen na oběti okupace Československa, ale i na ty, kteří trpí například v Bělorusku nebo na Kubě. Obě země jsou považovány za státy s nedemokratickými režimy.

Na náměstí v centru slovenské metropole, kde se konala vzpomínková akce a které před 44 lety zaplavily tanky, je na budově univerzity umístěna pamětní deska připomínající tři místní oběti okupace. Dohromady si střety při invazi vojsk Varšavské smlouvy podle archivních materiálů vyžádaly na Slovensku 130 zraněných.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Čeští politici i duchovní v nového papeže vkládají naději

Tuzemští politici věří, že papež Lev XIV. může spojovat. Nově zvolené hlavě katolické církve gratulují. Premiér Petr Fiala (ODS) papeži popřál, aby jeho působení světu přineslo pokoj a porozumění, šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase přála sílu chránit ty nejzranitelnější. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) je zvolení v den 80. výročí konce jedné z nejhorších válek symbolické a představuje naději pro celý svět. Výběr nástupce zesnulého papeže Františka zhodnotili také pražský a olomoucký arcibiskup Jan Graubner a Josef Nuzík.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Prostřelená čepice připomíná hrdinství policisty-odbojáře

Hrdinství lidí z května 1945 připomínají zbraně či dopisy na rozloučenou. Jedním takovým předmětem je i rozstřílená čepice, jež patřila odbojáři a policistovi Ctiboru Andrásovi. Ten dostal rozkaz dovést z Bartolomějské ulice jednotku čtrnácti kolegů a dostat do vysílání rozhlasu zásadní vzkaz. Po cestě byl třikrát střelen do hlavy, nakonec ale přežil a získal řadu ocenění.
před 3 hhodinami

Česko si připomnělo Den vítězství. Zazněly projevy, byla rozdána ocenění

Den vítězství si ve čtvrtek ráno před Národním památníkem na Vítkově připomněli nejvyšší představitelé státu a armády. Prezident Petr Pavel ve svém projevu během pietního aktu k osmdesátému výročí konce druhé světové války v Evropě vyzdvihl pomoc Ukrajině; totéž se podle něj očekávalo od československých spojenců v roce 1938. Později uvedl, že se Rusko v některých ohledech chová jako nacistické Německo. Odpoledne ministryně obrany Jana Černochová (ODS) předala čtyři desítky ocenění in memoriam za zásluhy v boji proti nacismu. Výročí si lidé připomínali i na dalších místech v Praze i po celé republice.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

V Praze se demonstrovalo proti výdajům na obranu

V Praze se ve čtvrtek na Staroměstském náměstí konala demonstrace s názvem Česko proti válce, na které vystoupili například zástupci SPD, PRO či Trikolory a Svobodných. Organizátoři uvedli, že nechtějí být zatahováni do konfliktů, které nejsou jejich. Protestující kritizovali své politické oponenty i rostoucí výdaje na obranu. Na Náměstí Republiky zase probíhal protest za urovnání vztahů mezi Českem a Ruskem. To před více než třemi lety zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a rozpoutalo nejrozsáhlejší boje v Evropě od roku 1945.
před 5 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Češi zpřísnění hraničních kontrol v Bavorsku pocítí, uvedla policie

Cestující z Česka pocítí při cestě do Bavorska zpřísnění kontrol na německých pozemních hranicích, o kterém ve středu rozhodl nový ministr vnitra Alexander Dobrindt. Agentuře DPA to řekl mluvčí spolkového policejního ředitelství v Mnichově. Kontroly zpřísnilo už i Sasko, s nímž Česko rovněž sousedí. Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu ujistil, že případné komplikace vyplývající ze zpřísnění kontrol bude česká vláda řešit.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Pavel povýšil Řehku na armádního generála, Koudelku na generálporučíka

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek jmenoval do hodnosti armádního generála, což je nejvyšší hodnost v české armádě, náčelníka generálního štábu Karla Řehku. Na návrh vlády také po roce povýšil ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku z hodnosti generálmajora na generálporučíka. Celkem prezident povýšil dvanáct lidí, dvěma dalším hodnost propůjčil.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Výdaje státu související s rusko-ukrajinskou válkou loni klesly

Přímé výdaje státního rozpočtu související s rusko-ukrajinskou válkou loni klesly meziročně o 7,1 miliardy na 17,3 miliardy korun. Nejvyšší část z toho tvořila humanitární dávka, která vyšla na osm miliard, uvedla vláda ve státním závěrečném účtu za loňský rok s odvoláním na údaje správců kapitol. Upozornila ale na to, že toto číslo nezahrnuje utajované údaje.
před 15 hhodinami
Načítání...