Sobotkovi se nelíbí Palasův plán pronájmu novojičínské nemocnice

Praha - Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka chce příští středu přímo v Novém Jičíně s moravskoslezským hejtmanem a stranickým kolegou Jaroslavem Palasem probrat záměr kraje pronajmout tamní nemocnici akciové společnosti Agel. Plán ve středu schválilo zastupitelstvo kraje, podle Sobotky ale záměr nekoresponduje s programovými principy strany. Nemocnice v regionech by podle Sobotky měly být „principiálně spravovány kraji“. Chce proto na místě hledat jinou cestu budoucnosti zadlužené nemocnice než dlouhodobý pronájem.

Zdravotní péče v nemocnici, pod kterou spadá i nemocnice ve Vítkově na Opavsku, má být podle kraje zachována ve stejném rozsahu. Novojičínská nemocnice poskytuje specializovanou onkologickou léčbu, její dluhy ale přerostly 200 milionů korun. O podrobnostech smlouvy a výši nájmu se bude v příštích měsících jednat. Zastupitelstvo by ji mohlo schválit v září, platit by pak začala od 1. ledna 2012. Záměr schválili koaliční levicoví zastupitelé za ČSSD a KSČM. Opoziční ODS a KDU-ČSL byly proti, což zdůvodnily tím, že nemají dost informací.

Nájem 20 milionů za rok

Nahrávám video
Brífink ČSSD
Zdroj: ČT24

Podle Palase je pronájem zařízení společnosti Agel „nejoptimálnějším řešením, byť není úplně v souladu s programem sociální demokracie ani koaličního partnera“. Ve středu uvedl, že vznikne pracovní skupina, v níž budou zejména členové zdravotního výboru a krajští úředníci, kteří pro zářijové zastupitelstvo připraví varianty smlouvy. Nabídka, kterou firma Agel předložila, je podle něj 20 milionů ročně s tím, že současné závazky zůstanou kraji.

Společnost Agel už v Česku, zejména v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, provozuje deset nemocnic a několik dalších zdravotnických zařízení. Jsou mezi nimi Vítkovická nemocnice v Ostravě nebo Nemocnice Podlesí v Třinci. S krajskou nemocnicí provozuje Agel v Novém Jičíně společně komplexní onkologické centrum. To vydělává, avšak nemocnice prodělává.

Generální ředitel společnosti Agel Filip Horák řekl, že pokud dostane nemocnici do nájmu, základní zdravotnická péče tam zůstane zachována. Celkové investice Agelu do novojičínské nemocnice budou v podle něj řádech stovek milionů korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoHoliš i Půta věří, že vláda přistoupí na změnu rozpočtového určení daní

V pondělí se ve Strakově akademii poprvé setkají zástupci nové vlády s hejtmany. Hlavním tématem budou peníze pro regiony. Zákon o rozpočtovém určení daní (RUD), který platí od roku 2005, podle hostů Duelu ČT24 – hejtmanů krajů Libereckého Martina Půty (SLK) a Zlínského Radima Holiše (ANO) – neodpovídá současnému stavu a je neudržitelný. „Pokud doneseme většinovou dohodu (hejtmanů na změně), vláda s ní bude pracovat,“ sdělil Holiš. „Já si dovedu představit i situaci, že vláda rozpočtové určení daní pro kraje změní bez dohody s kraji,“ řekl Půta. Pořad moderovala Jana Peroutková.
před 6 mminutami

Města se kvůli propagaci obrací na influencery

Plzeň už třetím rokem využívá influencery k propagaci města. Podle organizace Visit Plzeň umožňuje takový marketingový nástroj s relativně nízkými náklady oslovit široké publikum a cílit na konkrétní skupiny návštěvníků. Spolupráce s tvůrci obsahu se přitom osvědčuje i v dalších regionech. Například Ostrov na Karlovarsku nyní hledá vlastního influencera a jihomoravská centrála cestovního ruchu s nimi pracuje dlouhodobě.
před 2 hhodinami

Snížení daně na pohonné hmoty nyní vláda neplánuje, ODS na něm trvá

Vládní koalice zatím nehodlá snižovat spotřební daň na benzin a naftu, oznámili v Debatě ČT její zástupci – místopředsedové sněmovny Patrik Nacher (ANO) a Jiří Barták (Motoristé) a šéf poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Občanští demokraté ho však podle dalšího místopředsedy dolní komory Jana Skopečka (ODS) požadovat budou už nyní, kritizují podceňování situace. Pirátská poslankyně Olga Richterová upozornila na hrozící zdražování potravin. Poslanec Lukáš Vlček (STAN) zdůraznil dopad na ceny plynu a zemědělských hnojiv.
13:55Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Havlíček: Česko má předjednaný kontrakt na zarezervování plynu na terminálech v USA

Česko má předjednaný dlouhodobý kontrakt na roční zarezervování 1,4 miliardy metrů krychlových plynu v terminálech v USA, řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) po příletu ze Spojených států. Cílem je podle něj diverzifikace zdrojů energie a posílení bezpečnosti.
před 3 hhodinami

Dávat víc než dvě procenta HDP na obranu je teď dle Schillerové nereálné

Závazek dávat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) je podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) nezpochybnitelný. Slibovat vyšší výdaje ale není v současnosti reálné, uvedla v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News. Zástupci opozice kritizovali v debatě přístup vlády k obraně. Kabinet ANO, SPD a Motoristů podle nich neplní spojenecké závazky.
před 4 hhodinami

Senioři poptávají kurzy práce se smartphony. Preferují je před počítači

Focení, sociální sítě, poslech hudby, on-line nákupy nebo zdravotnické aplikace. Mezi seniory roste zájem o kurzy zacházení s chytrými telefony, potvrdili ČT oslovení organizátoři lekcí. Nejčastěji se penzisté učí v malých skupinách, existuje ale také možnost individuálních konzultací nebo jednorázových přednášek.
před 12 hhodinami

Armáda nabírá nové posily

Letošní plán armády je získat 2100 nových vojáků z povolání. Už teď v březnu hlásí, že se jí to z větší části daří. Na rozdíl od minulých let, kdy byl nábor slabší. Podle generálního štábu pomáhá jednodušší příjem nováčků, růst platů, ale i větší povědomí o možnostech služby. Třeba tento víkend se vojsko prezentuje i na festivalu Comic-Con v Praze.
před 13 hhodinami

Samosprávám zůstává dost peněz. Schillerová je chce motivovat k investicím

Hospodaření obcí a krajů loni skončilo v přebytku 13,5 miliardy korun, vyplývá z dat, která získala ČT. Jde o pokračování trendu, kdy samosprávy kumulují poslední roky rekordní úspory. Finanční zůstatky na účtech obcí se za posledních čtrnáct let více než zčtyřnásobily, investice ale za tu dobu vzrostly pouze dvaapůlkrát. Kraje včetně příspěvkových organizací tak měly na konci loňského roku úspory přes 104 miliard korun, Praha 183 miliard a ostatní obce celkem 250 miliard.
před 22 hhodinami
Načítání...