Země visegrádské čtyřky mají připravenou variantu, podle které posílí hranice Makedonie nebo Bulharska. Podle premiéra Bohuslava Sobotky takový krok navrhnou, pokud do únorové Evropské rady nezafunguje dohoda o ochraně turecko-řecké hranice. V nedělních Otázkách Václava Moravce premiér také uvedl, že se nesmí opakovat situace z loňska, kdy přes balkánské státy proudily do středu Evropy bez větší kontroly stovky tisíc uprchlíků.
Sobotka: Pokud turecko-řecká hranice nezafunguje, V4 se zaměří na Makedonii
Právě Řecko a Balkán se po tragických osudech mnoha migrantů ve Středozemním moři staly hlavní trasou statisíců uprchlíků směřující dál do Evropy. Evropská unie se nyní snaží o co nejefektivnější ochranu svých vnějších hranic – tedy primárně rozhraní mezi Tureckem a Řeckem.
Oba státy tvrdí, že kvůli členitému pobřeží není možné nápor uprchlíků regulovat, podle Sobotky má ale minimálně Turecko stále rezervy. Tamní úřady prý z velké části masivní migraci – a na ní napojenému byznysu – jen přihlížejí. „Turecko má dostatečné prostředky na to, aby dostalo uprchlickou krizi pod určitou kontrolu. Je mnohem jednodušší zabránit člunům, aby odplouvaly z tureckého pobřeží, než je vracet zpět z řeckého pobřeží,“ doplnil premiér.
Pokud regulace nezafunguje, zaměří země V4 (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) pozornost na další země v pořadí, tedy Bulharsko a Makedonii, kde chtějí personálně posílit ostrahu. „Pokud nebudou do únorové evropské rady výsledky s Tureckem a Řeckem, pak státy V4 předloží tuto alternativu a nepochybně i to je tlakem na Řecko a Turecko, aby přikročily k regulaci migrační vlny,“ dodal Sobotka. Už v prosinci česká vláda schválila vyslání prvních 25 českých policistů do Makedonie.
Podle Kalouska musí EU změnit rozpočtové priority
Česká vláda podle něj ale stále prosazuje společné řešení celé Evropy. S tím ostatně souhlasí i druhý host Otázek – předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Unie by přitom podle něj měla přehodnotit svůj rozpočet na roky 2014 až 2020. „Najednou se dramaticky změnily priority, s čímž ten rozpočet nepočítá. Myslím, že by bylo komické, kdybychom k takové změně nepřistoupili,“ zmínil Kalousek.
To by mohlo fakticky znamenat třeba úpravu současného systému čerpání evropských fondů, k čemuž je ale premiér Sobotka opatrný. Pro ČR je prý výhodnější, aby Evropa kombinovala rezervy svého rozpočtu s příspěvky jednotlivých států. „My jsme měli hodně práce, abychom nově spustili systém čerpání evropských fondů… Nemyslím si, že by pro ČR bylo v tuto chvíli bezpečné, abychom otevírali debatu o změně balíčku,“ dodává.
„Je to vždy otázka priorit. On (premiér Sobotka) je pro řešení získat peníze navíc, já jsem přesvědčen, že tak nemusíme činit. V evropském rozpočtu je peněz dost a je možné to jenom přeskupit,“ reagoval Kalousek.
Od začátku ledna ve Středozemním moři utonulo 158 migrantů včetně několika desítek dětí. Naposledy v pátek při třech haváriích mezi Řeckem a Tureckem zemřelo 45 lidí. Eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos a šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier v neděli odmítli úvahy o vyloučení Řecka ze Schengenu, s nimiž přišlo tento týden například Rakousko. „Zdánlivá řešení typu vyloučení některého státu ze schengenského prostoru nás dál nedostanou,“ zmínil Steinmeier.