Silnice na Žďársku se propadla do historické štoly

Vojnův Městec (Žďársko) – Archeologům se podařilo objasnit záhadu, proč se na Vysočině propadla do hloubky sedmi metrů čerstvě opravená silnice. U Vojnova Městce na Žďársku totiž pod vozovkou objevili staré důlní štoly, které nebyly nikde evidované. Archeologové jsou nadšeni – zachovalou výdřevu štol z první poloviny 19. století plánují vystavit v muzeu. Stavba ale přináší okolním obcím komplikace na objížďkách, které potrvají nejméně do poloviny července.

Černouhelný důl je ve Žďárských vrších v současnosti zcela nevídaná věc. Důl není evidován v žádných mapách, a jeho náhodný nález velmi překvapil i historiky. „Nalézt starý důl, který je z počátku průmyslové revoluce, je na Českomoravské vrchovině unikát,“ komentoval archeolog Petr Hrubý.

Jenomže tento „nález“ výrazně zasáhl do běžného života obyvatel okolních obcí. Do štoly totiž spadla čerstvě zrekonstruovaná vozovka silnice I. třídy ze Žďádru na Chrudim. Pár dnů před plánovaným otevřením nově opravené frekventované silnice se z původně malé trhliny v asfaltu stala hluboká jáma dál se propadající do důlního díla. Nikdo ze stavebníků původně netušil, o co jde, a tak museli na místo přivolat specialisty. „Zjistili jsme, že tady opravdu stará důlní díla jsou, bohužel vedou pod komunikací a jsou místy propadlý,“ shrnul geolog Petr Novotný.

Silnici tak bylo nutné znovu opravit. Zatímco pro stát to byl neplánovaný výdaj, pro místní lidi, kteří po silnici jezdí v autech i autobusech, vážná komplikace. „Přináší nám to nepředstavitelné problémy v dopravě, zásobování, pohyb obyvatel, dojíždění do práce,“ sdělil starosta Vojnova Městce Josef Macek.

Reportáž Radovana Daňka (zdroj: ČT24)Zatím je termín zprůjezdnění silnice stanoven do 15. července. Pokud by se měl ale dál oddalovat, starosta Vojonova městce se dohodl s majitelem okolního lesa na vybudování provizorní panelové objížďky.

Archeologům se podařilo objasnit záhadu, proč se na Vysočině propadla do hloubky sedmi metrů čerstvě opravená silnice.
Zdroj: ČT24