Šéf žalobců Zeman žene kauzu Berka k Nejvyššímu soudu

Brno - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dnes podepsal dovolání v případu bývalého ústeckého soudce Jiřího Berky k Nejvyššímu soudu. Tím může zabránit tomu, aby se na Berku vztahovala novoroční amnestie, kterou vyhlásil prezident Václav Klaus.

„Dovolání ještě dnes odešleme soudu,“ potvrdila mluvčí zastupitelství Helena Markusová. Doručeno bude Krajskému soudu v Táboře. Jeho úkolem bude připravit spis v kauze Berka pro Nejvyšší soud, Zemanovo dovolání i se spisem by potom k soudu měly přijít do měsíce či dvou.

Zatím tedy není jasné, kdy případ, v němž Berka podle obžaloby figuroval v kauze konkursní mafie, projedná. Server aktualne.cz. připomněl, že o podání dovolání požádala Zemana státní zástupkyně Daniela Smetanová, která případ dozoruje.

Nejvyšší soud může rozhodnout, že se amnestie nevztahuje nejen na Berku, ale také na další dva obžalované v této kauze - Daniela Thonata a Lubora Kindla. Vrchní soud v Olomouci před časem rozhodl, že se jich týká jen z části.

Vybrané události v kauze Berka

  • Soudce Krajského soudu v Ústí nad Labem Jiří Berka poslal 31. března 2003 na základě padělaných listin do konkurzu Union banku, 15. dubna ho zadržela a obvinila policie.
  • V únoru 2004 padlo i obvinění kvůli podezřelým konkurzům na další firmy, kromě Berky i na konkurzního správce Daniela Thonata, zástupce konkurzního správce Petra Tuhého, soudního znalce Martina Jurenku a zaměstnance zpeněžování podstaty Lubora Kindla.
  • Po rozšíření obvinění za konkurz na Zbrojovku Brno a Retemu byli nově obviněni tehdejší prorektor Vysoké školy Karla Engliše v Brně Vladislav Větrovec a konkurzní správkyně Marta Čiháková.
  • Žalobkyně před soudem navrhla v dubnu 2009 tresty pro 12 obžalovaných. Nejpřísnější dvanáctiletý trest pro Berku.
  • O rok později odsoudil táborský krajský soud Berku, Thonata a Větrovce na devět let.
  • Olomoucký vrchní soud v neveřejném zasedání v květnu 2012 zrušil rozsudek z dubna 2010 a případ vrátil táborskému krajskému soudu, jemuž nařídil lépe odůvodnit rozsudek.
  • 11. ledna 2013 zastavil soud na základě novoroční prezidentské amnestie nepravomocně Berkovo stíhání. Podle soudu se amnestie v celém rozsahu týká rovněž Thonata a Kindla, částečně pak Vladislava Větrovce a Marty Čihákové. Státní zástupce podal proti zastavení stíhání stížnost.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna přerušila debatu o protiobstrukčních změnách pravidel svých jednání

Poslanci v úterý večer přerušili úvodní debatu o změnách pravidel sněmovního jednání k omezení možností obstrukcí. Koalice ANO, SPD a Motoristů sice prosadila možnost pokračování schůze přes noc, jednací den ale skončil po dohodě klubů ve 21 hodin. K vystoupení k novele jednacího řádu se v té době hlásilo ještě devět zákonodárců, šanci by mohli dostat nejdříve ve středu. Většinu středečního jednacího dne však vyplní úvodní diskuze o návrhu státního rozpočtu na letošní rok.
04:03Aktualizovánopřed 18 mminutami

Europarlament schválil odklad ETS 2 na rok 2028

Europoslanci v úterý schválili klimatický cíl snížit do roku 2040 emise o devadesát procent oproti roku 1990. Až pět procentních bodů čistých emisí může pocházet z vysoce kvalitních mezinárodních uhlíkových kreditů od partnerských zemí. Součástí dohody je i odložení zavedení emisních povolenek ETS 2 o jeden rok, tedy na rok 2028.
13:27Aktualizovánopřed 21 mminutami

Novou zelenou úsporám čekají změny. Z dotací mohou být úvěry

Do dotačního programu Nová zelená úsporám, který přispívá třeba k zateplování domů nebo instalacím solárních panelů, má jít méně peněz. Změní se i forma podpory – podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) je nutné přejít od přímých dotací k nepřímé pomoci. Domácnosti by tak mohly čerpat třeba zvýhodněné úvěry. Opozice změny kritizuje.
před 1 hhodinou

Část „dárků“ voličům bude velmi drahá, komentuje Horská návrh rozpočtu

Návrh státního rozpočtu na letošní rok je z hlediska vlády maximum chtěného, uvedla v Interview ČT24 ekonomka Helena Horská. Některé „dárky,“ které tak podle ní koalice dává svým voličům, ale budou velmi drahé, upozornila. Disciplína při sestavování rozpočtu se sice zhoršuje už roky, teď se to však děje ve velkém, dodala Horská v rozhovoru, který moderovala Barbora Kroužková.
před 2 hhodinami

Cibulka a Jagelka se s Klempířem neshodli. Mají se ale sejít znovu

Moderátor Aleš Cibulka a moderátor, dabér a herec Michal Jagelka sdělili, že se při úterním jednání s ministrem kultury Oto Klempířem (za Motoristy) v jednotlivých tématech neshodli. Probírali mimo jiné poplatky za televizi a rozhlas nebo Klempířovu někdejší spolupráci se Státní bezpečností. Diskuze nicméně byla podle dvojice umělců korektní. Před prázdninami by se měli s ministrem sejít znovu, řekli po setkání.
před 2 hhodinami

Babiš, Fico a Stocker chtějí na summitu EU mluvit o cenách elektřiny

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) v úterý rokoval se slovenským protějškem Robertem Ficem (Smer) a rakouským kancléřem Christianem Stockerem v takzvaném Slavkovském formátu. Podle Fica se trojice státníků shodla, že EU nemůže konkurovat zejména v cenách elektřiny, což chce artikulovat směrem k Evropské komisi i na čtvrtečním neformálním summitu Evropské rady v Belgii. Podle Stockera je posílení konkurenceschopnosti nutné k překonání stávající krize. Babiš opět zkritizoval emisní povolenky.
16:34Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Patrioti pro Evropu vyloučili Bartůšek kvůli poškození dobrého jména, řekl Knotek

Patrioti pro Evropu (PfE) vyloučili českou europoslankyni Nikolu Bartůšek (Přísaha) z důvodu poškození dobrého jména frakce, sdělil lídr české delegace v této parlamentní skupině a europoslanec za hnutí ANO Ondřej Knotek. Deník N s odkazem na své zdroje ve frakci uvedl, že PfE vyloučili Bartůšek, protože s europoslancem Ondřejem Dostálem (Stačilo!) navzájem pomohli svým partnerům k práci v Evropském parlamentu (EP). Podle Bartůšek na ni ovšem byl vyvíjen tlak, aby vystoupila z hnutí Přísaha.
12:55Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Poslanec Doksanský rezignoval na místo ve školské komisi Hradce Králové

Opoziční zastupitel Hradce Králové a poslanec Denis Doksanský (ANO) v pondělí rezignoval na místo v komisi městské rady pro výchovu a vzdělávání. Městská rada měla v úterý odpoledne projednat Doksanského odvolání z komise, a to kvůli jeho působení ve Střední škole Sion High School. Na uvolněné místo v komisi pro výchovu a vzdělávání pak rada města na návrh ANO jmenovala středoškolského učitele Filipa Diviše.
14:23Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...