S olovem v půdě by si mohla poradit speciální látka

Praha – Vědci z České zemědělské univerzity testují speciální látku, která by k sobě vázala olovo v zamořené lokalitě. Zabránili by tak tomu, aby se ze země dostávaly takové těžké kovy také do spodních vod a znečišťovaly je.

2 minuty
Testuje se látka na odstranění olova z půdy
Zdroj: ČT24

Území kdysi zamořená spadem z hutního průmyslu většinou tvoří velké plochy. Kontaminovanou zeminu tak není možné odsud odtěžit. S tím by mohl pomoci objev univerzitních vědců, kteří vyvinuli speciální látku sorbent, která by mohla v takových případech zaskočit a s vyčištěním pomoci.

Fungování sorbentu ukazuje jednoduchý experiment. V jedné kádince jsou dva prvky, jednak těžký kov jako měď nebo olovo a jednak speciální látka, která ho najde a přitáhne k sobě. Výzkumníky zajímá, kolik znečištění dokáže sorbent z půdy zachytit. „Při stálém míchání je necháme spolu reagovat a sledujeme, jaké množství kovu je schopen z roztoku zachytit a dejme tomu odstranit z půdního roztoku,“ uvedla Zuzana Michálková z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity.

Výhodou látky je, že by prostředí neměla ani nijak dodatečně zatížit. „V půdě zůstávají nadále a jsou schopné ty kovy vázat. Pro životní prostředí nejsou nijak riskantní,“ potvrdil další z výzkumníků Michael Komárek.

Další dva roky v polní laboratoři

Než látku poprvé použili na aktuálním vzorku zeminy, museli samozřejmě zjistit, jestli nebude škodit rostlinám. Ve skleníku se tak sorbent setkal s živým organismem v podobě rostlin. Zkoušeli ho ve spojení s rajčaty nebo slunečnicemi. Před rokem si ověřili, že jejich sloučenina manganu není toxická pro rostliny. Mohlo tak začít zkoumání sorbentu v reakci s modelovým vzorkem zeminy.

Úspěšný test z laboratoře se následně ověří v praxi v polní laboratoř u Příbrami. „V dáli vidíme komín, který byl v minulosti producentem kontaminantů jako olova a zinku, kterými je tato oblast nejvíce postižená,“ popsal Lukáš Trakal. Nyní tu čidlo sleduje průsaky jedů do spodní vody. Nejvyšší kontaminace těžkých kovů je dvacet centimetrů pod povrchem. Dosud zdejší zeminu zkoušeli v laboratoři, vzorek sorbentu by sem chtěli přinést během letošního roku. V polní laboratoři budou vědci minimálně další dva roky. Teprve pak budou moci zodpovědět otázku, jestli jejich sorbent těžké kovy skutečně zachytil a stabilizoval.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěPoslanci projednají zpřísnění migračních pravidel

Sněmovna má na čtvrtečním programu jednání, který již schválila, koaliční novelu se zpřísněním azylových a migračních pravidel. Na mimořádné schůzi svolané z podnětu vládního tábora by měli poslanci posoudit ve druhém čtení také například zavedení jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatelů a zákaz prodeje zábavní pyrotechniky na tržištích a ve stáncích.
09:00Aktualizovánopřed 1 mminutou

Příběh zámku z Trutnovska inspiroval filmaře, teď je komplex na prodej

Komplex Nové Zámky na Trutnovsku je na prodej. Do povědomí veřejnosti se dostal v souvislosti s chováním majitelů vůči muži, který jim odmítl prodat pozemky. Příběh se poté stal předobrazem filmu Zahradníkův rok. Firma ruského podnikatele Alexeje Zacharova se zbavuje zámku i čtyřiceti hektarů polností, stavebních parcel a vodní plochy. Z dříve oblíbeného místa k procházkám udělal majitel téměř pevnost obehnanou žiletkovým drátem.
před 3 hhodinami

Normalizační prezident Husák zažil pád režimu, který sám pomáhal budovat

V roce 1975 skončil ve funkci československého prezidenta Ludvík Svoboda. Dne 29. května ho nahradil Gustáv Husák, který už v šestnácti letech vstoupil do Svazu komunistické mládeže a významně se podílel na únorovém převratu v roce 1948, aby byl následně komunistickým režimem odsouzen a vězněn. I díky názorovým obratům po událostech v roce 1968 se ale vrátil na politický vrchol a přesně před padesáti lety se stal osmým československým prezidentem.
před 3 hhodinami

Čína je dle české vlády odpovědná za kyberkampaň proti resortu zahraničí

Česká vláda označila Čínu za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z komunikačních sítí ministerstva zahraničí, oznámil úřad. Čína mohla získat přístup k tisícům e-mailů, a to i z doby, kdy Česko předsedalo EU, píše Politico. Šéf diplomacie Jan Lipavský (nestr.) na síti X dodal, že nechal kvůli kyberútokům předvolat čínského velvyslance v Praze. Na ministerstvu šéf resortu zavedl nový a podle něj bezpečnější komunikační systém. Čínské velvyslanectví v Česku se ohradilo proti obviněním vůči Číně v souvislosti s kyberšpionáží.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Armáda bez důvěry veřejnosti neznamená nic, řekl Řehka na veletrhu IDET

Přeletem armádních vrtulníků a bojových letounů začala na brněnském výstavišti trojice bezpečnostních veletrhů v čele s obranným veletrhem IDET. Jsou největší v historii, představuje se 650 firem z 34 zemí. IDET skončí v pátek, souběžné veletrhy požární techniky a služeb PYROS a bezpečnostní techniky a služeb ISET v sobotu. Veletrhu IDET se účastní i prezident Petr Pavel, ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník generálního štábu Karel Řehka.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Deník N: Odsouzený muž daroval ministerstvu bitcoiny, řeší to policie

Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Násilí mezi mladými je na vzestupu, trend má zvrátit nový program

Resort vnitra a další úřady upozorňují na radikalizaci a násilí u dětí a mladistvých. Všímá si toho i zpráva o extremismu, kterou ve středu projednala vláda. Trend potvrzují i policejní statistiky. Podle odborníků selhává prevence. Vláda proto přichystala Program bezpečného dětství, který se chce zaměřit na zvrácení tohoto trendu. Kabinet by jej měl představit a projednat příští týden.
před 13 hhodinami

Loňské povodně odnesly z rybníků část ryb, stát majitelům vyplatí kompenzace

Sto milionů korun rozdělí ministerstvo zemědělství mezi majitele rybníků a další chovatele. Bude to kompenzace za loňské povodně, kdy část ryb odnesla voda. Škody majitelé teprve vyčíslují, největší byly pravděpodobně na Rožmberku. Rybáři tu loni na podzim vylovili zhruba o polovinu ryb méně, než původně očekávali. Přesné ztráty ještě nevyčíslili. Musí je prokázat podle metodiky ministerstva. Žádost o dotaci mohou podat v červnu.
před 13 hhodinami
Načítání...