Roste počet Čechů, kteří bydlí v nájmu

Události: Roste popularita nájemního bydlení (zdroj: ČT24)

Přibývá lidí, kteří bydlí v nájmu. Podle posledních statistik je to už každá čtvrtá česká domácnost. Důvodem je obtížně dostupné vlastní bydlení. Kvůli tomu se také někteří stěhují do objektů, jako jsou chaty nebo maringotky.

Tomáš Zajíček z Dušníků u Roudnice nad Labem šel proti proudu. Na hypotéku ani na drahé nájemné neměl, a tak si postavil maringotku. Nejprve dostal možnost koupit pozemek se zahradou a přemýšlel, jak by mohl na tomto místě žít. „Maringotka byla v té době jasná volba,“ říká.

V maringotce má vestavěné dřevěné patro, kde se pohodlně vyspí dva lidé, pod ním je kuchyňka. Nesmí chybět ani toaleta a koupelna. „Roční náklady na vytápění, čili za půl roku topné sezony, jsou přibližně dva a půl kubíku dřeva, což je asi dva a půl tisíce korun,“ upozorňuje na nízkou cenu Zajíček.

Počet Čechů, kteří stejně jako Tomáš Zajíček hledají levnější způsob bydlení, než je hypotéka, prudce roste. Populární jsou především chatky v zahrádkářských koloniích. Podle dat Českého statistického úřadu se mezi lety 2011 a 2021 počet lidí žijících v takzvaném náhradním obydlí, kam spadají právě chaty, chalupy, maringotky, houseboaty a podobně, zdvojnásobil – vzrostl z 35 a pul tisíce lidí na více než 77 tisíc.

Prudce roste i počet lidí v nájmu

Do nájemního bytu pak otevírá dveře skoro čtvrtina domácností, přesněji 23 procent. Ještě v roce 2011 to byla necelá pětina (18,8 procenta). Nárůst odpovídá tomu, jako by se během třinácti let do nájmu přestěhovali dohromady obyvatelé Brna a Plzně.

I proto se nájemní trh v posledních letech mění. „Říkali jsme, že tady existuje nájemní trh, ale za nájemní trh se považovalo, že někdo vlastnil dva, tři nebo i pět bytů a ty skrze nějaký portál pronajímal,“ vysvětluje dřívější situaci Petr Michálek ze Skanska Residential. Dnes se naproti tomu na trhu etablují velké firmy, které mají velká, řádně spravovaná portfolia.

Nejtypičtějšími nájemníky jsou dnes podle Tomáše Kašpara z Asociace nájemního bydlení především mladí lidé, hlavně ti single, maximálně v páru. Jim se přizpůsobuje nabídka trhu. I tak je ale pro mnohé z nich nájemné v bytech ve velkých městech vysoké. Ceny nájmů v Praze rostou asi o pět až šest procent ročně, v republikovém průměru pak asi o tři až čtyři procenta.

I když počet lidí žijících v nájmu roste teprve v posledních pěti letech, rozhodně nejde o nový trend. Dokazuje to i vůbec první činžovní dům v Čechách. První nájemníci se do Paláce Platýz nedaleko Václavského náměstí nastěhovali už v roce 1847. A několik nájemních bytů v něm i po rozsáhlé rekonstrukci zůstalo až do dneška.

Načítání...