Půlmiliarda za IZIP zmizela z VZP za současného ředitele Horáka

Praha - 450 milionů korun, které VZP podle ministerstva zdravotnictví zbytečně vyplatila za projekt IZIP, zmizelo z pojišťovny v posledních šesti letech, tedy za současného ředitele Pavla Horáka. V rozhovoru pro ČT to řekl šéf resortu Leoš Heger (TOP 09). Pokud by se podezření potvrdilo, měl by podle Hegera šéf VZP vyvodit osobní odpovědnost. Případné odvolání Horáka by přitom bylo paradoxní. Před dvěma týdny mu totiž radní přiklepli téměř osmisettisícovou odměnu.

Horák nastoupil do funkce v květnu 2006, těsně po ukončení nucené správy ve VZP. Zodpovědnost za údajně ztracenou půl miliardu popírá. Zbytečné vyúčtování stovek milionů odmítá i společnost IZIP. „Prohlášení pana ministra Hegera nás v tuto chvíli dost citelně poškozuje,“ uvedla mluvčí společnosti Martina Klapalová.

Pavel Horák: „Všeobecná zdravotní pojišťovna ani já osobně si nejsme vědomi žádného pochybení. Vždy postupujeme v souladu se zákonem a s usneseními správní rady VZP.“

VZP zaplatila včetně DPH za elektronické zdravotní knížky dvě miliardy korun, z toho jeden a půl miliardy v době Horáka. Právě z této částky měla podle ministerstva utratit VZP celých 450 milionů zbytečně. Ministerstvo už proto před týdnem podalo i trestní oznámení. Jak konkrétně měly peníze z pojišťovny odtékat, ale ministr zatím tají. Kompletní výsledky kontroly ve VZP chce zveřejnit do měsíce.

Pokud by se podezření na téměř půlmiliardovou škodu potvrdilo, měl by podle Hegera šéf VZP vyvodit osobní odpovědnost: „Pokud budou závěry potvrzeny, bude nějaká odpovědnost vyvozována, to je jasné.“ Stejný názor má i člen správní rady VZP Boris Šťastný (ODS): „Je nepochybné, že pokud by došlo k prokázání viny kohokoli z managementu, tak musí být okamžitě odvolán.“ Někteří členové správní rady, například Soňa Marková (KSČM), ale žádají Horákův odchod už nyní.

2 minuty
Reportáž Terezy Strnadové a Petra Vaška
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěBabiš při interpelacích odpovídal na otázky o střetu zájmů či Turkovi

Sněmovna přerušila diskusi o důvěře vládě ANO, SPD a Motoristů kvůli ústním interpelacím na premiéra Andreje Babiše (ANO), který odpovídal na otázky o řešení střetu zájmů. Po 16:00 začali na interpelace poslanců odpovídat ostatní členové vlády. K hlasování o osudu kabinetu se tak dolní parlamentní komora dostane až po 18:00, kdy zákonná lhůta pro interpelace skončí.
14:31Aktualizovánopřed 4 mminutami

Prezident Pavel je na návštěvě Ukrajiny

Prezident Petr Pavel dorazil na návštěvu Ukrajiny. Program zahájil ve Lvově na západě napadené země. Sešel se už s předsedou tamní vojenské správy. Jde už o třetí Pavlovu návštěvu Ukrajiny od jeho nástupu do úřadu. Během cesty se očekává Pavlovo setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
14:17Aktualizovánopřed 7 mminutami

K vymáhání dotací po Agrofertu nám chybí klíčový dokument, tvrdí resort zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ještě nezačal vymáhat po holdingu Agrofert vrácení dotací z doby, kdy byl vlastník Agrofertu premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství podle serveru tvrdí, že mu chybí klíčový dokument. Podle Babiše Agrofert nic nedluží.
10:26Aktualizovánopřed 50 mminutami

Záchranáři se psy nacvičují pomoc z lavin

Desítky horských záchranářů i policistů včetně psovodů nacvičují v rámci mezinárodního lavinového a kynologického kurzu záchranu lidí z lavin. Na hřebenech v okolí krkonošské Pece pod Sněžkou, kde se akce koná, je v těchto dnech až 70 centimetrů sněhu. Účastníci si během výcviku již vyzkoušeli jak mrazivé, tak i deštivé počasí.
před 59 mminutami

Sněmovna přerušila jednání o důvěře Babišově kabinetu

Sněmovna se třetím dnem zabývá žádostí o vyslovení důvěry kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO). Jednání odpoledne přerušily ústní interpelace, pokračovat má večer. Babiš předtím řekl, že se nenechá sněmovnou vydat k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Před poslanci uvedl, že justici nezpochybňuje, najdou se podle něho ale soudci, kteří rozhodují politicky.
06:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Bývalý poslanec Dominik Feri zůstává ve vězení, okresní soud v Teplicích totiž ve čtvrtek zamítl jeho žádost o podmíněné propuštění. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění, žádost podal po odpykání poloviny trestu. Podle žalobce ani soudu zatím Feri neprokázal polepšení, zcela mu chybí sebereflexe. Někdejší politik podal proti usnesení teplického soudu stížnost, pravomocně rozhodne Krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně ho v úterý obžalovala z dalšího znásilnění.
11:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Senior, který napadl Babiše holí, dostal podmínku

Pětašedesátiletý muž, který loni 1. září napadl na předvolebním mítinku v Dobré na Frýdecko-Místecku předsedu hnutí ANO Andreje Babiše francouzskou holí, dostal podmíněný trest. Navíc musí pojišťovně uhradit náklady spojené s ošetřením napadeného politika, které činí okolo tří tisíc korun. Rozhodl o tom nepravomocně soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku.
před 5 hhodinami

Ústavní soud se zastal ženy, kterou na šest dní zavřeli na psychiatrii

Ústavní soud (ÚS) se zastal ženy, která strávila nedobrovolně šest dní v pražské Psychiatrické nemocnici Bohnice. Kojila tehdy čtyřměsíční dítě. Oprávněnost hospitalizace potvrdil Obvodní soud pro Prahu 8, jehož rozhodnutí ústavní soudci zrušili, stejně jako pozdější rozhodnutí Městského soudu v Praze a Nejvyššího soudu. Důvodem zásahu je porušení práv na soudní ochranu, spravedlivý proces a osobní svobodu.
před 6 hhodinami
Načítání...