Psychiatrická léčebna Šternberk porušuje důstojnost pacientů

Brno - Psychiatrická léčebna ve Šternberku na Olomoucku podle zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové nerespektuje práva pacientů. Ti nosí například nedůstojné oblečení a bývají umísťováni do síťových lůžek, aniž by existovala přesná pravidla pro jejich používání. Kancelář veřejného ochránce práv upozorňuje léčebnu na chyby od roku 2008. Náprava vázla, proto Seitlová podruhé v existenci Kanceláře veřejného ochránce práv udělila sankci, která má podobu zveřejnění situace v léčebně.

Pacientky na gerontopsychiatrickém oddělení nosí podle Seitlové například nevhodné erární oblečení. Nemají pyžamo ani noční košili, ale takzvaného anděla, který odhaluje nahé části jejich těla i pleny. Takto oděny jsou i ženy, které netráví den na lůžku. Muži na gerontopsychiatrickém oddělení zase musejí celý den trávit v denních místnostech v přízemí a nemohou jít přes den do pokoje do prvního patra, aby si například po obědě lehli. „Nutno podotknout, že v ostatních léčebnách se tato praxe neobjevuje,“ uvedla Seitlová.

Pacienti na začátku pobytu podepisují informovaný souhlas s léčbou, aniž by věděli, jaké zákroky je za několik měsíců čekají. Léčebna také u soudů nezjišťuje, zda nerozhodly o propuštění nějakého pacienta, a čeká na písemné zaslání rozhodnutí. Část lidí tak může v léčebně držet déle. Ostatní léčebny jsou schopné si věc zjistit po telefonu či faxem.

Podle Seitlové viděli pracovníci kanceláře u zaměstnanců léčebny ochotu výtky řešit. Nenašli ji však u vedení. Chyby prý začalo napravovat až letos na jaře, když se usiluje o udělení akreditace. Ředitel léčebny Vladimír Havlík uvedl, že na zprávu veřejného ochránce práv reagoval oficiální odpovědí, kterou kromě ombudsmana obdržel i zřizovatel léčebny. Tím je ministerstvo zdravotnictví. Dál situaci komentovat odmítl. Ministerstvo podle mluvčího Vlastimila Sršně zatím nedostalo z úřadu ombudsmana žádnou oficiální zprávu: „Nicméně až zprávu obdržíme, budeme se situací v léčebně zabývat. Budou-li připomínky zásadní, předpokládám, že ministerstvo vyšle do léčebny kontrolu.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Červený povede resort „jak se sluší a patří“, tvrdí Šťastný. Svárovská mluví o nevhodnosti Motoristů

Jmenování nominanta Motoristů Igora Červeného ministrem životného prostředí předpokládá prezident Petr Pavel v pondělí. Ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný (Motoristé) hájí nového kandidáta, dle něj bude řídit resort „jak se sluší a patří“. Podle členky sněmovního výboru pro životní prostředí Gabriely Svárovské (Zelení, klub Pirátů) je jakýkoli kandidát Motoristů do čela tohoto resortu nevhodný. Debatou v Událostech, komentářích provázela Tereza Řezníčková.
Právě teď

Do čela Lesů ČR se vrací Vojáček

Generálním ředitelem státního podniku Lesy České republiky (LČR) bude Josef Vojáček. Podnik vedl již v letech 2018 až 2021, tedy v době druhé vlády premiéra Andreje Babiše (ANO). Dosavadního generálního ředitele Dalibora Šafaříka ministr zemědělství Martin Šebestyán (za SPD) odvolal 14. ledna.
před 1 hhodinou

Zájem o sdílení elektřiny roste

Do sdílení elektřiny se v Česku zapojilo už přes 36 tisíc účastníků. Přidat by se k nim mohl například i Martin Požárek, který si před třemi roky nechal nainstalovat fotovoltaiku kvůli rostoucí ceně elektřiny. V létě mu ale elektřina přebývá, a tak zvažuje její sdílení. Zájem o takovou možnost je stále větší. Pro zapojení je nutná registrace u Elektroenergetického datového centra. Dodavatel energie pak dokáže pomocí algoritmu spárovat zájemce, i když se neznají. Služba stojí 420 korun za nasdílenou megawatthodinu.
před 4 hhodinami

Schillerová představí návrh na EET 2.0

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) představí návrh zákona na obnovení elektronické evidence tržeb (EET), uvést má také legislativní změny týkající se daňových benefitů. Zavedení EET 2.0 si Schillerová vytkla jako jeden ze svých cílů v boji se šedou ekonomikou a s daňovými úniky. Nový systém ministerstvo financí plánuje spustit do roku 2027, a to pro všechny kategorie obchodníků. Ministryně bude ve středu od 18:28 hostem pořadu Interview ČT24.
před 6 hhodinami

Zrušením nákupu F-35 by vznikla škoda asi třicet miliard, řekl Babiš

Pokud by se zrušil nákup amerických stíhaček F-35 pro českou armádu, vznikla by škoda asi třicet miliard korun, řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Nová vláda v projektu pokračuje, i když zástupci vládních hnutí ANO a SPD před volbami mluvili o jeho přehodnocení a zrušení. Babiš také v úterý zpochybnil plány na růst rozpočtu ministerstva obrany v příštích letech, které v úterý při jednání sněmovního výboru pro obranu prezentoval ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD).
před 13 hhodinami

Kriminalisté obvinili čtyři expříslušníky StB kvůli pronásledování Töpfera

Kriminalisté obvinili čtyři bývalé důstojníky Státní bezpečnosti (StB) kvůli pronásledování herce Tomáše Töpfera v sedmdesátých a osmdesátých letech. Viní je ze zneužití pravomoci úřední osoby, uvedli mluvčí policejního prezidia Jakub Vinčálek a vyšetřovatel Ludvík Fiala. StB podle policie Töpfera pronásledovala kvůli kritickým postojům vůči komunistickému režimu a jeho židovské víře. Nyní pětasedmdesátiletý Töpfer řekl, že vyšetřování neinicioval a satisfakci necítí.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Mandátový a imunitní výbor nedoporučil sněmovně vydat Babiše a Okamuru

Poslanecká sněmovna podle stanoviska mandátového a imunitního výboru zřejmě nevydá premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v dotačním případu Čapí hnízdo. Výbor nedoporučil plénu ani vydání předsedy dolní komory Tomia Okamury (SPD) ke stíhání v kauze předvolebních plakátů hnutí SPD. Stanovisko výboru ovšem pro poslance, kteří by o soudní žádosti mohli rozhodovat 5. března, není závazné.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Kde jsou v Česku praktici, ukazuje mapa. Na místa pro začínající chce sdružení zvýšit dotace

Podle představ Sdružení praktických lékařů by na místa pro začínající lékaře měla být v dalších letech až dvojnásobná dotace. Sdružení o tom chce jednat s resortem zdravotnictví. Letos na specializační vzdělávání mladých praktiků pro děti i dospělé, ale třeba i psychiatrů, stát pošle o sto milionů korun více, než počítal původní návrh rozpočtu. Podobnou částkou by v druhé polovině roku měly přispět i pojišťovny. Podporu plánují cílit do míst, kde je lékařů málo.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...