Proti chřipce se nechali očkovat ministryně zdravotnictví i hlavní hygienik

Praha – Podle lékařů je teď nejvhodnější období k očkování proti sezonní chřipce. Ta ročně zasáhne až dva miliony lidí, zhruba 2000 z nich na onemocnění umírají. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková se proto nechala demonstrativně očkovat, stejně jako hlavní hygienik Michael Vít. Tímto krokem chtějí zpropagovat očkování i mezi širší veřejností.

Očkování sice nechrání proti prasečí chřipce, má však přispět k tomu, aby se v organismu jednoho člověka nesetkaly oba viry nákaz. Podle odborníků zmenší riziko mutací viru a sníží i nebezpečí dalších komplikací pro očkovaného. „Je to výkon, který je banální - stačí pár desítek minut a v tomto případě 350 korun. Chtěla jsem ukázat, že každý může do sebe takovou investici vložit,“ uvedla Jurásková.

Ministryně zdravotnictví potvrdila, že se nechá očkovat i proti prasečí chřipce, což jako člen krizového štábu udělat musí. Provede to opět veřejně, aby podpořila v rozhodnutí nechat se očkovat i zdravotníky, kteří se budou o pacienty v době případné epidemie starat. Jurásková odmítá výhrady České lékařské komory, která tvrdí, že vakcína je nevyzkoušená, a lékaři, kterým ministerstvo doporučilo nechat se očkovat, nejsou pokusní králíci.   

Reportáž Veroniky Kabátové (zdroj: ČT24)

V Česku se přitom proti chřipce v porovnání s ostatními zeměmi nechává očkovat jen málo lidí: „Jsme země, která patří na jedno z posledních míst v Evropské unii, v průměru 7-8 procent, a ta část populace lidí starších 65 let, která je v unii proočkována ze 70 procent, tak u nás ze 30 %,“ doplňuje hlavní hygienik Michael Vít.    

Hygienici zatím v Česku potvrdili 309 nákaz prasečí chřipkou. Se začínajícím zimním počasím ale začíná sezona akutních onemocnění dýchacích cest - podle posledních údajů bylo v Česku hlášeno asi 990 případů na sto tisíc obyvatel.

Vydáno pod