Přes 80 procent lidí by zavedlo přísnější protiteroristická opatření

Mezi Čechy panuje názor, že by se v rámci protiteroristické legislativy měla přijmout přísnější opatření. Myslí si to 82 procent dotázaných v průzkumu TNS Aisa pro Českou televizi.

Listopadové teroristické útoky v Paříži i trvající uprchlická vlna ovlivňuje přístup Čechů k bezpečnostním opatřením. Posílení protiteroristické legislativy, která by například rozšířila pravomoci vyšetřovacích orgánů nebo zpravodajských služeb, podporují podle průzkumu čtyři pětiny občanů.

61 procent respondentů je dokonce jednoznačně přesvědčeno, že je nutné provést změny, dalších 21 procent lidí by k tomu přistoupilo spíše. Jen 16 procent se pak domnívá, že současná podoba zákonů je dostačující.

Při detailním pohledu na konkrétní opatření se ukazuje, že by lidé nejvíce upřednostňovali uvalení automatické vazby bez rozhodnutí soudu nebo možnost zabránit osobám podezřelým z trestného činu překročení české hranice. K oběma krokům se přiklonilo přes osmdesát procent dotázaných.

Průzkum agentury TNS Aisa pro ČT
Zdroj: TNS Aisa

Pokud by ale šlo o centrální evidenci účtů nebo získávání informací od telekomunikačních operátorů a poskytovatelů internetového připojení, vnímají občané vyšší omezení osobní svobody, a proto se k těmto krokům přiklání nanejvýš polovina z nich. Nejmenší zastání v podobě 42 procent má varianta shromažďování dat uživatelů internetu bez rozhodnutí soudu.

Další opatření podporují častěji ženy, starší lidé a osoby s nižším vzděláním

Z průzkumu vyplynulo, že častěji jsou o zpřísnění legislativy přesvědčeny ženy, a to v 86 procentech případů.

Významně dělící se ukazuje věk a vzdělání. Zatímco se zvyšujícím se věkem se zvyšuje podíl těch, kteří by protiteroristickou legislativu zpřísňovali, tak se vzrůstajícím vzděláním se tento podíl naopak významně snižuje.

Ve věkové kategorii 18 až 29 let tak jde o 77 procent, zatímco starší šedesáti let se pro zpřísnění vyslovili v 87 procentech případů. Lidé se základním vzděláním by měnili zákony v 89 procentech případů, vysokoškolsky vzdělaní pak v 65 procentech.

  • Aktuální průzkum pro ČT v rámci pravidelného projektu Trendy Česka provedla společnost TNS Aisa. Sběr dat probíhal ve dnech 21.11. až 27.11. 2015 na reprezentativním vzorku 1200 respondentů, který odráží reálné sociodemografické rozložení společnosti (pohlaví, věk, kraj, vzdělání, místo bydliště).

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) i předseda KSČM Vojtěch Filip se v Otázkách Václava Moravce shodli, že není zapotřebí měnit zákony. „Určitě bych nezvedl ruku pro automatickou vazbu, protože to je omezení osobní svobody zásadním způsobem, a v tomto ohledu nevím, proč by to měl řešit jeden orgán – to znamená policie. Za 48 hodin je možné, aby policie zjistila konkrétní věci o zadrženém, a je možné, aby soud rozhodl, jestli jsou tady důvody vazby,“ uvedl Filip. 

Možnost zadržení na poměrně dlouhou dobu bez důvodů – ta je rozhodně krokem za běžné standardy demokracie.
Jan Charvát
Institut politologických studií FSV UK

„Lidé uvažují způsobem – automatická vazba pro teroristy, tak to nejsme my. Ale neuvědomují si, že podezřelým z terorismu může být každý. Proto platí, že vazbu musí schvalovat soud, aby tam přišel někdo nezávislý,“ dodal Pelikán. Podle něj by se hodilo posílit informační spolupráci. „Třeba právě registr účtů je něco, co by velice pomohlo, co zatím nemáme. Stejně tak na evropské úrovni výměna informací mezi jednotlivými státy.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 6 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 7 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 7 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 7 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 10 hhodinami
Načítání...