Praha - Odvolání Karolíny Peake (LIDEM) nikomu neprospělo, poškodilo vládu, ale premiér Petr Nečas (ODS) měl k tomuto kroku vážné důvody. Uvedl to v Událostech ČT místopředseda ODS Jiří Pospíšil s tím, že v chování Karolíny Peake nastaly okolnosti, které ohrožovaly bezpečnost země, a proto premiér k tomuto kroku přistoupil. „Pokud jsou pravdivé informace, které nám ráno sdělil, tak se zachoval správně,“ doplnil Pospíšil s tím, že odmítá spekulaci, že by premiér vyměnil podpis daňového balíčku za odvolání Karolíny Peake.
Pospíšil v ČT: Chování Peake na obraně ohrožovalo bezpečnost
Pospíšil v ČT:
„Nastaly okolnosti v chování paní Peake, které ohrožovaly bezpečnost této země, a proto premiér určitým způsobem se zachoval, a pokud jsou pravdivé informace, které nám ráno sdělil, tak se zachoval správně.“
Nicméně Pospíšil je přesvědčený, že tato vláda vydrží. „Akorát budeme v lednu svědky náročného koaličního jednání,“ dodal Pospíšil. Koalice ale podle jeho názoru nemá v tuto chvíli důvod hlasovat o důvěře, jak ji k tomu vyzvala sociální demokracie.
V soudržnost všech tří dosavadních politických partnerů věří i šéf poslanců ODS Marek Benda. V Událostech, komentářích uvedl, že spor ohledně jednoho ministerstva by neměl rozkmotřit celou koalici. „Dnes se sešlo grémium ODS, které řeklo, že chceme dá spolupracovat. Já myslím, že ta spolupráce funguje a na věcných otázkách nejsou problémy… Po Vánocích, až se emoce zklidní, si sedneme ke stolu a řekneme, jestli jsou programové shody, na kterých chceme pokračovat,“ zmínil Benda.
Resuscitaci někdejšího spojenectví s Věcmi veřejnými, s jejichž sněmovním zbytkem by ODS a TOP 09 mohla znovu dát většinu, ale nynější tábor „véček“ odmítá. „Vít Bárta jasně řekl, že my tuto vládu nebudeme tolerovat a zahájíme jednání o vyvolání nedůvěře vládě. Nebudeme čekat, až tato vláda uposlechne výzvy sociálních demokratů, ona je samozřejmě neuposlechne. My musíme začít jednat, a to se všemi parlamentními stranami i nezařazenými poslanci,“ prohlásil poslanec VV Petr Skokan.
A jaká je tedy budoucnost trojkoaliční vlády? Co se ale může stát po 10. lednu?
První varianta: Liberální demokraté odejdou do opozice a vládě budou chybět poslanecké hlasy. Kabinet by podal demisi a následovat by mohly předčasné volby - po rozpuštění sněmovny do 60 dnů. Nebo sestavení nové vlády, která by sněmovnu požádala o důvěru.
- demise + rozpuštění sněmovny = předčasné volby
- demise a sestavení nové vlády
Druhá varianta: Vláda ale může přežít, a to i když ji liberální demokraté opustí. Stačí, aby ji při klíčových hlasováních dál podporovali. Kabinet by doplnili ministři za ODS a TOP 09 a vláda by fungovala jako menšinová.
- Menšinová vláda
- ODS - 49 poslanců
- TOP 09 - 41 poslanců
- podpora LIDEM - 8 poslanců
Třetí varianta: Emoce se během svátků uklidní a po Novém roce se liberální demokraté s premiérem Petrem Nečasem dohodnou na pokračování spolupráce. Stranické složení by se tak nezměnilo, ale hledal by se nový ministr obrany.
- Vláda pokračuje
- ODS + TOP 09 + LIDEM
- celkem 98 poslanců
- navíc k tomu někteří nezařazení
Pád vlády - nepříliš pravděpodobný
A právě poslední, třetí, varianta, jakkoli vyhroceně stávající situace vypadá, je poměrně reálná, což v rozhovoru pro Události ČT potvrdil i Jiří Pospíšil. Dnešní výroky klíčových aktérů byly totiž přeci jen o něco smířlivější než ty včerejší večerní.
Že se nakonec koalice dohodne, to si myslí i místopředsedkyně Věcí veřejných Kateřina Klasnová: „Hrají o čas s Nečasem. Do toho desátého ledna budeme asi svědky, že dojde k nějaké dohodě.“ A v pád vlády nevěří ani bookmakeři. Na to, že by ji do konce ledna poslanci shodili, je kurz víc než 4:1.
Ministři za LIDEM - ještě v barvách VV už jednou demise podávali…
Demise vládních členů z jedné koaliční strany byly ve hře už letos v dubnu, své straníky k tomu vyzvaly tehdy ještě koaliční Věci veřejné. Týkaly se Pavla Dobeše, Karolíny Peake a Kamila Jankovského. Koaliční partneři ale tehdy kroutili hlavami. Předsedkyni Miroslavě Němcové to bylo spíš k smíchu: „To je k smíchu tohleto. Kdyby to nebylo k pláči,“ komentovala situaci Němcová (ODS) 3. dubna v Událostech, komentářích. „Ať si vezmou své Kristýny Kočí, Škárky a Jarolímy a já nevím, koho tam mají, a ať jdou, kam chtějí,“ nechal se v tomtéž pořadu slyšet Miroslav Kalousek (TOP 09).
Den poté změna. Demise už neměly jít k premiérovi, ale - jen pro případ - k rukám Radka Johna. A John začal ustupovat: „Já jsem je ani nechtěl, to je porucha PR oddělení.“ A řešení přišlo rychle. Pavel Dobeš odmítl poslouchat – nechtěl „prohlubovat krizi v chaos“. A Karolína Peake vzápětí s dalšími stranu opustila - a vláda vydržela.