Policista střílel oprávněně. Zastřelil ženu, ale nevěděl o ní, potvrdil soud

Odvolací pražský městský soud potvrdil osvobozující rozsudek pro bývalého policistu Jiřího Tišlera, který v roce 2012 zastřelil ženu v ujíždějícím autě. Tišler tvrdí, že ženu ve voze neviděl, a podle soudu nemohl udělat více pro to, aby vnitřek auta zkontroloval. Podle státního zástupce, jehož odvolání soud zamítl, Tišler neměl dostatek informací o vnitřku vozidla, aby mohl použít zbraň. Verdikt soudu je pravomocný.

Incident, kvůli kterému stál Tišler před soudem, se odehrál 1. února 2012 okolo sedmé hodiny ranní. Tišler s kolegou policistou pronásledoval na pražském Zlíchově ukradené auto. Jeho řidič, recidivista Václav Hlinovský, na výzvy policistů k zastavení nereagoval.

Po výjezdu ze zlíchovského tunelu se Hlinovský srazil s policejním vozem, poté se snažil najíždět na Tišlera. Ten proto čtyřikrát vystřelil ze služební zbraně. Řidič ale začal ujíždět na Strakonické ulici do protisměru, na což policista reagoval dalšími pěti výstřely.

Policista: Chtěl jsem trefit kolo

Tišler střílel na pravou stranu auta. Chtěl trefit pravé kolo a podle svého tvrzení si myslel, že ve voze nikdo další nesedí. Na sedadle spolujezdce ale byla žena, kterou dvě ze střel trefily. Jedna z kulek ženě prostřelila srdce a okamžitě ji usmrtila. Hlinovský pak podle spisu auto zastavil a utekl. Policie ho dopadla týden po incidentu, za řízení pod vlivem drog dostal podmínku.

„Je potřeba vzít v úvahu okolnosti, za kterých se situace odehrála. Byla tma, vozidlo mělo zatmavená skla, obžalovaný navíc řídil. Požadavek, aby v této situaci, a navíc během rychlé jízdy, vozidlo kontroloval více, je absurdní,“ řekl soudce Václav Kašík. Upozornil také na to, že dispečink i kolega z hlídky Tišlerovi těsně před střelbou hlásili, že je ve voze pouze řidič.

Podle žalobce Stanislava Potužníka ale Tišler neměl dostatek informací pro to, aby mohl na auto oprávněně střílet. Nevyloučil, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Za usmrcení z nedbalosti hrozilo Tišlerovi až šest let vězení. Případem se v minulosti zabývala Generální inspekce bezpečnostních sborů, dvakrát ho odložila. Po naléhání matky mrtvé dívky ale nechalo Nejvyšší státní zastupitelství případ znovu prověřit a GIBS nakonec bývalého policistu obvinila. Tišlera nepravomocně osvobodil Obvodní soud pro Prahu 5 v březnu, podle rozhodnutí nebyl skutek trestným činem.