Policie zajistila skoro sto týraných psů z množírny na Olomoucku. Na případ upozornili i dokumentaristi ČT

4 minuty
Události: Množírna na Olomoucku
Zdroj: ČT24

Na Olomoucku policie zajistila skoro sto psů v domě, který sloužil k jejich množení. Čivavy, jorkšírské teriéry nebo maltézské psíky pak dle policie prodávali v Praze. Na nový případ týrání upozornili ochránci zvířat společně s dokumentaristy České televize.

V jedné místnosti, zapáchající výkaly, bylo pohromadě několik ras psů. Další psi žili v kotcích nebo voliérách pro papoušky. Mezi nimi i čivava, fena Anča, která je nyní už druhý týden v péči ošetřovatelky zvířat Karolíny Šoupalové. „Hodně se bojí, všichni se bojí, protože neměli žádnou socializaci, podmínky byly naprosto otřesné,“ popsala.

Psi měli navíc přerostlé drápy, zarudlé a rozleptané polštářky na tlapách od výkalů nebo silné záněty očí a zubů. „Ona byla jen továrna na prachy. Byla tam jen od toho, aby rodila a rodila,“ říká Šoupalová.

Byznys sedmašedesátileté chovatelky z Olomoucka a pětaosmdesátileté překupnice z Prahy. Právě ona je podezřelá, že na internetu nabízela, a pak ve svém domě prodávala štěňata. Jejich činnost rok dokumentuje štáb ČT.

„Svou rozsáhlostí nevídaný případ“

„Opravdu jsme investigovali do hloubky, co nejvíce to šlo, ale v jednu chvíli jsme si uvědomili, že je potřeba to předat orgánům činným v trestním řízení,“ uvedla režisérka dokumentu Továrna na psí prachy Kateřina Hrochová.

„Překvapilo nás to všechny. Domnívám se, že na republikové úrovní je ten případ svou rozsáhlostí nevídaný,“ okomentoval zástupce ředitele obvodního ředitelství policie Praha IV Milan Děček.

Policie zajistila téměř sto psů. O podmínkách, ve kterých žili, se zákazník od pražské překupnice nikdy nic nedozvěděl. „Vy tam přijdete a oni vám okamžitě vrazí do náruče štěně. Říkám tomu tunelové vidění – lidé drží štěňátko, už ho nepustí a zapomenou, že se chtěli na něco třeba zeptat,“ myslí si Šoupalová.

„Ve věci jsou zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu týrání zvířat, chov zvířat v nevhodných podmínkách a neoprávněné podnikání,“ sdělil Děček.

Útulky s péčí o zajištěná zvířata
Zdroj: KŘ policie hl. m. Prahy/ČT24

Podle policie obě ženy se psy obchodovaly rok a přišly si zhruba na milion korun. I přesto, že se v roce 2021 zpřísnil zákon, situace se podle režisérky dokumentu příliš nemění. „Veterinární správa za poslední tři čtyři roky odhalila asi osm nebo devět množíren. Neziskové organizace, které se tomu velmi intenzivně věnují, mapují nejméně sto množíren. Tak kde jsme?” táže se Hrochová.

Většina zajištěných psů je v útulcích, které na pokrytí zdravotních nákladů zřídily transparentní účty.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 51 mminutami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 1 hhodinou

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 1 hhodinou

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 8 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 10 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 10 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 10 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 14 hhodinami
Načítání...