Policie prověřuje dotace pro Babišovo Čapí hnízdo

Policie začala prověřovat, za jakých okolností získala farma Čapí hnízdo ministra financí Andreje Babiše (ANO) padesátimilionovou evropskou dotaci na podporu cestovního ruchu. Informoval o tom server Aktuálně.cz. Evropské peníze měly být určeny pro malé až středně velké podniky, Babišův Agrofert se k vlastnictví farmy hlásí od loňského jara.

Trestní oznámení pro podezření na dotační podvod přišlo vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové koncem listopadu. Podle anonymního podavatele spočívá podezření v tom, že firma si zažádala v roce 2008 o dotace jako neznámá společnost.

Původně sice Čapí hnízdo do koncernu Agrofert patřilo, krátce před podáním žádosti o dotaci ale vydalo anonymní akcie a svého skutečného vlastníka za ně skrylo. Až v polovině roku 2014, když nový zákon anonymní akcie zakázal, farmu opět oficiálně převzal Agrofert a vložil ji do své dceřiné firmy IMOBA.

Ministr financí Babiš navíc v dokumentu České televize Matrix AB říká, že farma je nejlepší projekt, co kdy vymyslel. V minulosti přitom vlastnictví Čapího hnízda popíral. „Nevím, komu to patří,“ řekl například před dvěma lety na dotaz Respektu. Uvedl tehdy, že jen půjčil přes 400 milionů na stavbu farmy, ale jméno majitele nezná.

Myslím, že je to nejlepší projekt, co jsem kdy vymyslel. Napadlo mě to, když jsem s dětmi čekal ve frontě v pražské zoo na krmení koz. Byla tam obrovská fronta a já nesnáším čekání. Tak jsem si řekl, že udělám podobný projekt… Nevede sem dálnice, takže se teď kolegy z vlády snažím přesvědčit především o investici do infrastruktury.
Andrej Babiš
ministr financí a předseda ANO

Kriminálka pracuje s dvojím podezřením

Žalobci nyní podle serveru Aktuálně dospěli k tomu, že trestní oznámení může mít reálné základy a postoupili ho těsně před Vánoci policii. „Oznámení nyní prověřují kriminalisté Odboru hospodářské kriminality pro podezření z trestných činů dotační podvod a poškození finančních zájmů EU,“ řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. „Zatím nebyly zahájeny úkony trestního řízení.“

Podle Babiše byl projekt realizován zcela v souladu se zákonem a podle dotačních pravidel. „Navíc byl v minulosti už několikrát ze strany úřadu kontrolován. Speciálně se o něj zajímala Evropská komise a nechala ho rovněž zkontrolovat,“ řekl ministr financí.

Český žurnál: Matrix AB (zdroj: ČT24)

Čapí hnízdo je rozlehlá farma na Benešovsku v blízkosti hlavního tahu z Prahy na České Budějovice, která byla dokončena před čtyřmi lety. Nabízí mimo jiné reprezentativní prostory pro pořádání konferencí a společenských akcí a jeho součástí je i malá zoologická zahrada. Dominantou farmy je jízdárna právě ve tvaru obřího čapího hnízda.