Policie obvinila poslance Chaloupku z korupce

Praha - Policie obvinila poslance Věcí veřejných Otto Chaloupku z korupce. Podezřívá ho, že od svého asistenta Vratislava Vařejky chtěl, aby mu odevzdával část svého platu. Chaloupka si už oznámení o zajájení stíhání převzal. Vařejka vše zveřejnil loni na jaře a na Chaloupku podal trestní oznámení. Kvůli údajnému uplácení ale policie stíhá i jeho. Oba hodlají podat proti stíhání stížnost, Chaloupka navíc chce podat na Vařejku trestní oznámení.

Chaloupka uvedl, že si jej už policie pozvala k výslechu. Jeho asistent vše zveřejnil loni na jaře, poslanec po něm prý požadoval část jeho výplaty za to, že pro něj bude dál pracovat. Nyní je ale Vařejka pradoxně obviněn z uplácení také. Poslanecká sněmovna vydala Chaloupku v červnu. „S obviněním nesouhlasím, a proto proti němu podávám stížnost,“ sdělil poslanec.

„Naprosto mi zničil život,“ řekl na adresu svého někdejšího asistenta Chaloupka. „Doma v Hodoníně se na mě dívají přes prsty. V Poslanecké sněmovně se se mnou nikdo nebaví a ještě mi za něco, co jsem neudělal, přicházejí výhrůžné maily,“ uvedl. Zdůraznil, že pokud by chtěl získat příjem svého poslaneckého asistenta, pak by nemusel vydírat Vařejku. Mohl prý jen zaměstnat někoho z rodiny a celá mzda by byla jeho.

Chaloupka uvádí, že odevzdávané peníze měly být splátkou na předvolební kampaň, kterou Vařejka hradil. Asistent mu prý měl splatit 60 tisíc korun, přičemž mu vrátil ve dvou splátkách 37 tisíc korun. Do sporu se muži dostali poté, co Chaloupka Vařejku propustil pro jeho údajnou neschopnost. V dubnu 2011 podal Vařejka na Chaloupku trestní oznámení. O rok později požádala policie zákonodárce o vydání poslance k trestnímu stíhání. Žádosti vyhověli.

Nečekaně pak policie obvinila i Vařejku, který v kauze figuroval pouze jako svědek. Chaloupka prohlašuje, že případ má politický podtext a vůbec v něm nejde o několik desítek tisíc korun. Uvádí, že mu je Vařejka dlužil a dluh také zaplatil. Podle Chaloupky ale nešlo o to, že by byl nucen poslanci platit, aby jej z místa asistenta nepropustil.

Pokud bude Chaloupka odsouzen, hrozí mu tři roky až deset let vězení. Vařejkovi pak jeden rok až šest let.