Policie obvinila kvůli miliardovému tendru exnáměstka Šišku

Praha - Úředníkem ministerstva práce, kterého minulý týden obvinila protikorupční policie v souvislosti s miliardovou veřejnou zakázkou pro IBM, je bývalý náměstek Vladimír Šiška. Kromě Šišky obvinění čelí také soudní znalec. Šiška byl už dříve obviněn v souvislosti s jinými IT zakázkami na ministerstvu.

Někdejšího ministerského úředníka policie viní z pokusu o zneužití pravomoci, o porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a o porušení povinnosti při správě cizího majetku. Soudnímu znalci pak klade za vinu pomoc k těmto trestným činům a dále pokus o zločin křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku. Oběma mužům hrozí v případě prokázání viny až 12 let vězení. Šiška informaci o obvinění České televizi potvrdil s tím, že ji ale považuje za absurdní.

Ministerstvo si chtělo bez výběrového řízení pronajmout od společnosti IBM systém, který měl kontrolovat posudkové lékaře, a zabránit tak zneužívání dávek. Antimonopolní úřad ale tendr před rokem zrušil - záměr vybrat dodavatele v jednacím řízení bez uveřejnění byl podle úřadu nezákonný a tento postup mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky.

Na postup ministerstva si stěžovala česká pobočka softwarové společnosti SAS Institute. Tvrdila, že by byla schopna systém dodat stejně jako IBM. Šiška tehdy tvrdil, že důvodem pro zadání zakázky IBM byl především znalecký posudek. Podle něj prý nikdo jiný než IBM zakázku získat nemohl.

Antimonopolní úřad označil posudek za nezpůsobilý. „Znalec se spíše než na zodpovězení otázky, která na trhu nabízená řešení přicházejí v úvahu, soustředil na dokázání toho, proč je plnění poskytované IBM nejlepší možné k zajištění předmětu veřejné zakázky,“ uvedl tehdy.