Podle soudu nemá část tunelu Blanka stavební povolení

Praha – Část pražského tunelu Blanka nemá podle rozhodnutí Nejvyššího správního soudu stavební povolení. Aby ho město získalo, musí provést nové stavební řízení a zřejmě do něj bude muset přizvat i zástupce občanského sdružení Za naši budoucnost, které proti stavbě dlouhodobě protestuje. Podle něj by mohla mít stavba vliv na zdraví obyvatel v jejím okolí. Soud s tím souhlasí.

Zrušené stavební povolení se týká technologických a inženýrských sítí v tunelu, bez kterých nelze tunel uvést do provozu. „Úřady při povolování stavby neprovedly dostatečnou analýzu dopadů stavby na životní prostředí,“ zdůvodnil mluvčí Nejvyššího správního soudu František Emert.

Podle zpravodajského serveru iHned na konci února také zamítl Nejvyšší správní soud kasační stížnost ministerstva pro místní rozvoj proti verdiktu Městského soudu v Praze. Ten zrušil stavební povolení na část stavby tunelu Blanka ze Špejcharu do Holešoviček.

Nahrávám video
Reportáž Štěpánky Martanové
Zdroj: ČT24

Úřady zatím rozhodnutí soudu nechtějí komentovat

Magistrát resp. společnost Metrostav ve stavbě pokračují. Dnešní rozhodnutí brněnského soudu zatím nemají k dispozici. „V současné době žádné rozhodnutí nemáme. Musíme počkat, až dorazí na magistrát. Zcela jistě se nejedná o žádné z hlavních stavebních povolení,“ uvedl mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf.

Až rozsudek dorazí na radnici, je možné, že se ministerstvo pro místní rozvoj opět obrátí na soud. „Je třeba, aby se naši úředníci seznámili s tímto rozsudkem. Poté budeme schopni říct, jaký bude další postup,“ uvedl mluvčí ministerstva Martin Ayer.

Tunel Blanka je součástí severozápadní části vnitřního automobilového obchvatu Prahy. Investorem městského okruhu je magistrát. Většina silnice povede v tunelech, náklady na stavební práce by měly dosáhnout 21,2 miliardy korun, technologie budou stát dalších 4,5 miliardy korun. Tunelový komplex Blanka má být hotov v roce 2011. Tunel má doplnit už provozovanou, 17 kilometrů dlouhou část okruhu se Zlíchovským tunelem, tunelem Mrázovka a Strahovským tunelem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Česko má zájem o surovou ropu z Kazachstánu, řekl Babiš

Česká republika má zájem o dlouhodobé dodávky surové ropy z Kazachstánu, řekl v Astaně premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání s kazachstánským prezidentem Kasymem-Žomartem Tokajevem. Připomněl také, že tato středoasijská země je největším producentem uranu na světě a má bohatá naleziště i dalších surovin. Česko by s Kazachstánem mohlo spolupracovat například v oblasti vědy a výzkumu jádra či v dalších strategických otázkách. Babiš uvedl, že v Kazachstánu propagoval i české zbrojařské firmy.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

VideoMusíme přestat moralizovat, řekl nový šéf lidovců Grolich

Cílem lidovců je podílet se po dalších parlamentních volbách na řízení státu a být ve vládě klíčovou stranou, prohlásil nový předseda KDU-ČSL Jan Grolich. Aby se tak dle něj stalo, strana musí vědět, jaké jsou její nedostatky. „Za mě je to moralizování. Neměli bychom mluvit lidem do života, a naopak být v naší práci i komunikaci profesionálnější,“ vyjmenoval. Lidovci mají podle Grolicha hospodářskou strategii, vizi a jasné priority. „Myslím, že dlouhodobou chybou nejen lidovců je to, že zde nebyly jasné priority,“ zmínil v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem.
před 6 hhodinami

Výběr Řehkova nástupce vrcholí. Šanci mají čtyři generálové

Výběr nového náčelníka generálního štábu české armády jde do finále. Ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) zúžil výběr kandidátů na čtyři generály, které už osobně představil i premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Oba politici to potvrdili.
před 6 hhodinami

Soud opět poslal Cimického za sexuální útoky a vydírání na pět let do vězení

Za případy sexuálního útoku a pětatřicet případů vydírání uložil ve středu Obvodní soud pro Prahu 8 psychiatru Janu Cimickému pětiletý trest vězení. Na deset let mu také zakázal výkon lékařské praxe. Opět ho uznal vinným ve všech bodech obžaloby, podle které se muž činů dopustil převážně vůči pacientkám. Cimický musí poškozeným rovněž zaplatit náhradu nemajetkové újmy, ženy dohromady požadují zhruba šest milionů korun. Psychiatr ke středečnímu jednání nepřišel, v minulosti vinu odmítl. Jeho advokát Miroslav Kučerka podal na místě odvolání.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Z obchodního centra ve Zlíně evakuovali kvůli neznámé látce přes sto lidí

V obchodním centru ve Zlíně-Prštném unikla ve středu odpoledne neznámá látka. Evakuováno z něj bylo okolo 14. hodiny asi 150 lidí, uvedl policejní mluvčí Petr Jaroš. Několik osob ošetřili zdravotníci. O jakou látku jde a zda hrozí další riziko, nyní zjišťují hasiči, informovala mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Centrum se veřejnosti znovu otevřelo před 18. hodinou. Specialisté nenaměřili v ovzduší žádné zvýšené škodliviny.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Prezidentem Hospodářské komory byl opět zvolen Zdeněk Zajíček

Podnikatelé zvolili ve středu na celostátním sněmu v Praze za prezidenta Hospodářské komory ČR na další tři roky opět Zdeňka Zajíčka, který byl jediným kandidátem. Komora upřesnila, že získal 184 hlasů ze 200. Zajíček vede komoru od roku 2023, kdy vystřídal ve funkci Vladimíra Dlouhého. Hospodářská komora sdružuje živnostníky, malé, střední i strategicky důležité velké podniky a zhruba 140 oborových asociací, svazů a řemeslných cechů.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Komise žaluje Česko a Maďarsko kvůli evropskému zatýkacímu rozkazu

Evropská komise se rozhodla zažalovat Česko a Maďarsko kvůli nedodržování pravidel o evropském zatýkacím rozkazu. Komise o tom informovala v tiskové zprávě. Záležitostí by se měl nyní zabývat Soudní dvůr Evropské unie. České ministerstvo spravedlnosti zdůraznilo, že věc se netýká pozdního zavedení právního předpisu EU do českého práva, ale právního sporu ohledně správnosti provedení některých ustanovení. Dodalo, že už zahájilo legislativní práce ke splnění zbylých požadavků.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Česko musí zlepšit prevenci korupce u poslanců a soudců, uvádí skupina Rady Evropy

Česko sice plní některá doporučení týkající se předcházení korupce u zákonodárců, soudců a státních zástupců, některé navržené úpravy ale stále neprovedlo. Uvádí to ve středu zveřejněná hodnotící zpráva protikorupční skupiny Rady Evropy (GRECO). Vyjádření český úřadů zatím není známé.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...