Paroubek vyzval rektora plzeňské univerzity k rezignaci

Praha - Předseda ČSSD Jiří Paroubek vyzval rektora Západočeské univerzity v Plzni Josefa Průšu k rezignaci. Podle sociální demokracie vedení univerzity zcela selhalo. Paroubek také řekl, že jeho strana podporuje snahy akreditační komise ministerstva školství, která kauzu plzeňských práv prošetřuje. Sociální demokraté chtějí na nejbližším zasedání sněmovny navrhnout zřízení parlamentní vyšetřovací komise. Průša na výzvu reagoval slovy, že určitou odpovědnost cítí, avšak ne takovou, která by ho vedla k odstoupení.

Paroubek na tiskové konferenci uvedl, že důrazně žádá, aby byl zveřejněn přehled odborných posudků, na kterých se podílel Ústav státu a práva. Ten prý je totiž prakticky monopolním dodavatelem právnických posudků pro státní orgány, a to i v ožehavých kauzách – např. vydání katarského prince, obří ekozakázce nebo sporu s firmou Diag Human.

„Začíná se objevovat obraz organizované právnicko-justiční a bezpečnostní mafie ovládající právní rozhodování státu,“ uvedl předseda ČSSD. Ten také vyzval premiéra Jana Fischera a ministra vnitra Martina Pecinu, aby se zasadili o rozkrytí této sítě. Všechny posudky, na kterých se podílely zkompromitované osoby z plzeňských práv nebo Ústavu státu a práva, by také měl přezkoumat nezávislý odborník.

Pověřený šéf právnické fakulty Jiří Pospíšil (ODS) snahu zřídit vyšetřovací komisi vítá. „Je dobře, když věci budou prošetřené a vedle orgánů činných v trestním řízení se jimi bude zabývat i takovéto těleso,“ dodal. Pospíšil prý velmi úzce spolupracuje s ministryní školství, potažmo s premiérem, který je prý jejím prostřednictvím o věcech informován.

Premiér Jan Fischer

„Je to mimořádná facka těm, kteří na této fakultě vystudovali řádným způsobem, oddřeli tam všechny zkoušky a mají ničím neposkvrněný diplom.“

Propojení Ústavu státu a práva s fakultou se bude podle Pospíšila prověřovat. „Dojde k revizi smlouvy mezi námi a ústavem. Je třeba si uvědomit, že to bylo historické propojení,“ uvedl. Fakulta by prý nemohla vzniknout, kdyby ústav nezaštítil výuku. Nyní už je ale třeba určité oddělení. Revize se proto uskuteční během dvou týdnů.

Pospíšil také jednal bývalým proděkanem Ivanem Tomažičem, jehož disertační práce celou aféru na plzeňských právech odstartovala, i s bývalým děkanem Jaroslavem Zachariášem. Schůzka ale dohodu nepřinesla. Pospíšil totiž chce, aby všichni aktéři plagiátorské aféry školu opustili, Tomažič ani Zachariáš ale dobrovolně odejít nechtějí. Fakultu by měl opustit i bývalý proděkan Milan Kindl - ten dnes rezignoval na šéfa katedry občanského práva a podle Pospíšila vážně zvažuje, že fakultu opustí.

„Jsem učitel, který chce učit. Nejsem advokát, nejsem ani ten, který má majetkové prospěchy. Mám jeden byt v paneláku, dvě děti, čtyři vnoučata, jedno auto. To je vše, co mám,“ uvedl Tomažič, který prý chce zůstat na fakultě, aby se očistil.

Do středy se mají na internetových stránkách fakulty objevit seznamy studentů, kteří získali malý doktorát na plzeňských právech po roce 2006. „Tady je problém, že v roce 2006 byla novela vysokoškolského zákona, jež umožňuje zveřejňovat tyto věci na veřejně dostupných nosičích, jako je třeba internet. Rok 2006 tak byl zlomový,“ řekl Pospíšil.

Fakulta dnes požádala ministerstvo školství, aby zanalyzovalo, zda podle
nějakého jiného ustanovení může zveřejnit i studenty, kteří titul získali
před rokem 2006. Stejně tak požádal Pospíšil o posudek, zda je možné zveřejnit seznam „rychlostudentů“, tedy jména a délku studia asi 400 lidí. Odpověď na obě žádosti by měla dorazit do pátku.

Aféra na právnické fakultě staví do nepříjemné pozice řádné studenty, kteří se skandálem nemají nic společného. Jsou vystavení tomu, že část veřejnosti se teď na jejich školu a jejich studium dívá podezíravě nebo dokonce s opovržením. 

Vyzvali proto kolegy z ostatních fakult, aby je podpořili v boji proti znevažování jejich studia. První společné jednání naplánovali studenti na středu 14. října.

Jiří Pospíšil
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 4 hhodinami

Zájem o dálniční známky vzrostl

Řidiči mají vyšší zájem o dálniční známky. Do konce dubna si je pořídilo zhruba o sto tisíc šoférů více než za stejné období loni. To přitom kupovali kupony ve velkém kvůli blížícímu se výraznému zdražení. Znovu si přitom připlatili řidiči i letos. Populární jsou i jednodenní známky. Za chybějící elektronické viněty celníci za první čtyři měsíce při kontrolách uložili na místě pokuty bezmála za čtrnáct milionů.
před 4 hhodinami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 5 hhodinami

Pokrok, míní o Putinově návrhu k jednání Vondráček. Podle Vondry nestačí

Návrh ruského vládce Vladimira Putina, aby se v Istanbulu konaly bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou, je podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) důležitým krokem, ale nestačí. V Otázkách Václava Moravce řekl, že si lze klást otázku, zda nejde o zdržovací taktiku. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ale není v Putinově zájmu dát Ukrajincům čas na dozbrojení. Návrh Kremlu tak považuje za hmatatelný pokrok. Premiér Petr Fiala (ODS) si myslí, že Rusko hledá způsoby, jak se vyhnout úplnému příměří, na které je Ukrajina podle něj připravena.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 7 hhodinami

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Mateřství je hra života, míní zpěvačka Vytisková

Je Den matek, který tradičně připadá na druhou květnovou neděli. Zpěvačku Kláru Vytiskovou, která má tři děti, inspiruje mateřství k psaní písniček, žena si v něm dle ní může najít hru života. Podle chartistky Kamily Bendové je důležité, aby matka dětem, kterých má ona sama šest, vytvořila jistotu bytí. Domov, kam se mohou vždycky vrátit. Obě ženy hovořily o mateřství v pořadu 90′ČT24.
před 16 hhodinami

Dědečka mu věznili nacisti, teď školák sbírá podpisy potomků válečných veteránů

Současní školáci patří zhruba ke čtvrté generaci po druhé světové válce. Paměť a poselství se stále předávají dál v hodinách dějepisu či na vzpomínkových akcích. Některé děti a dospívající ale pátrají i v rodinné historii. Patří mezi ně i žák základní školy Stanislav Zach, jehož předci byli vojáky a jehož dědečka nacisté drželi v pracovním táboře. Chlapec nyní do zápisníku sbírá podpisy potomků válečných veteránů.
před 16 hhodinami
Načítání...