Paroubek odmítl výzvu ČSSD, mandátu se nevzdá

Praha – Ústřední výkonný výbor ČSSD (ÚVV) dnes vyzval expředsedu strany Jiřího Paroubka a jeho kolegu z nově založené strany Národní socialisté – levice 21. století Jiřího Šlégra, aby se vzdali poslaneckého mandátu. V projevu k širšímu vedení ČSSD to dnes navrhl předseda strany Bohuslav Sobotka. Výzva je ale pouze politickým krokem, ČSSD nemá žádnou možnost, jak své někdejší členy k odchodu ze sněmovny donutit. Paroubek výzvu v prohlášení odmítl. ČSSD podle Sobotky přijde na jaře s novým programem, který by měl být hlavní zbraní proti politickým konkurentům. Sobotka dnes také slíbil, že ČSSD podpoří zavedení přímé volby prezidenta.

Sobotka návrh zdůvodnil tím, že Paroubek a Šlégr byli do sněmovny zvoleni za ČSSD, kterou opustili. Zopakoval, že Paroubkovu odchodu ze strany se údajně nedalo zabránit. „Osobní ambice vedou často k iracionálním rozhodnutím,“ poznamenal. „Postupujeme stejně jako dříve postupovala ČSSD, když byl předsedou pan Paroubek a někteří poslanci odešli, nebo byli vyloučeni z ČSSD,“ řekl Sobotka novinářům. Paroubek dříve k odchodu ze sněmovny vyzýval „přeběhlíky“ Miloše Melčáka a Michala Pohanku, kteří po volbách v roce 2006
podpořili vznik vlády Mirka Topolánka.

Paroubek se odvolává na preferenční hlasy

Podle Sobotky je nyní situace obdobná a Paroubek se Šlégrem si zprivatizovali své mandáty.
„Tuto variantu jsem několikrát veřejně odmítl, mimo jiné proto, že jsem přesvědčen, že preferenční hlasy, které jsem společně s Jiřím Šlégrem dostal, pozitivně ovlivnily celkový výsledek ČSSD ve volbách,“ uvedl Paroubek. Sobotkův výrok o iracionálních osobních ambicích označil za naprosto absurdní.  

Jiří Paroubek, bývalý předseda ČSSD:

„Rok jsem trpělivě poukazoval na to, jak se ČSSD vzdaluje svým slibům a programu, jak v ní získávají moc politici, kteří jsou podezřelí z mafiánských praktik.“ 

Paroubek dodal, že Sobotka by měl k rezignaci vyzvat spíše Petra Jakubce, Jaroslava Foldynu, Romana Housku a Arno Fišeru, tedy představitele ústecké sociální demokracie.

Jiří Paroubek
Zdroj: ČT24

ÚVV dnes dopoledne také zvolil dva nové členy předsednictva ČSSD. Stali se jimi někdejší ministr zahraničí Jan Kohout a ostravský primátor Petr Kajnar. Poměr sil v klíčovém orgánu ČSSD mezi příznivci Sobotky a prvního místopředsedy strany Michala Haška to ale nezmění. Oba tábory budou dále zřejmě vyrovnané.

ČSSD musí být hlavně jednotná, říká její předseda

Sobotka spolustraníkům řekl, že Paroubkova strana ČSSD neohrozí, pokud sociální demokracie nebude dělat chyby. Lídři ČSSD podle něj musí mít jednotné postoje a nemohou vydávat separátní stanoviska. Nejednotnost je podle Sobotky luxusem, který si strana nemůže rok před krajskými a senátními volbami dovolit. 

Sobotka v této souvislosti znovu pokáral hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslava Palase za privatizaci nemocnice v Novém Jičíně. Doufá prý, že to byl exces, který se v dalším kraji nepřipravuje. Právě privatizace nemocnic dnes zřejmě vyvolá ještě debatu v ÚVV ČSSD. K tomuto bodu totiž chystá vystoupení středočeský hejtman a stínový ministr zdravotnictví David Rath. Někteří hejtmani ČSSD ale privatizaci tak razantně neodmítají.

Jiří Paroubek
Zdroj: ČT24

Sobotka dnes před ÚVV také kritizoval vládu premiéra Petra Nečase za to, že nemá recepty na hospodářskou krizi a připravuje nerealistický rozpočet. Sociální demokracie podle něj musí této slabosti vlády využít.