Pamětní medaile Senátu si odnesl Šebrle, Pavlica i mořeplavec Konkolski

Praha – Senát ocenil při příležitosti Dne české státnosti 17 osobností, stříbrné pamětní medaile dostali např. desetibojaři Robert Změlík a Roman Šebrle, uznávaná japanoložka Vlasta Winkelhöferová, muzikant Jiří Pavlica nebo mořeplavec Richard Konkolski. Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) je ocenění výrazem uznání za výjimečné zásluhy jejích nositelů. „Přispěli svým dílem k tomu, že je Česká republika lepším místem k životu, a tím i k dobrému jménu naší země v zahraničí,“ uvedl Štěch.

Šebrle a Změlík jsou olympijskými vítězi v desetiboji, Šebrle navíc mistrem světa v tomto sportovním odvětví. Jsou rovněž spoluzakladateli soutěže Odznak všestrannosti olympijských vítězů, která přivádí k aktivnímu sportování tisíce dětí. 

Konkolski je prvních Čechem, který sám obeplul zeměkouli, a to dokonce třikrát. Přestože v roce 1982 emigroval a nyní žije v USA, kontakty s Českou republikou nikdy nepřerušil.

V Praze naopak od roku 1996 žije další z oceněných, americký básník a překladatel Michael March. Je prezidentem mezinárodního Festivalu spisovatelů Praha, díky kterému Česko navštívila celá řada nositelů Nobelovy ceny.   

K oceněným patří také Libor Peška z Povodí Vltavy, který při letošních povodních nedaleko Vyššího Brodu zachránil život člověku, který uvízl ve vodě.

Jiří Pavlica už 25 let stojí v čele souboru Hradišťan, jehož hudba, spojující různé hudební žánry a proudy, je považována za originální fenomén české kulturní scény.

Medaili dostal rovněž Kosovan Gjon Perdedaj. V září 2000 se v Praze zastal seniorky, jíž napadl dosud nedopadený zloděj. Ten pak zachránce napadl s nožem a způsobil jeho ochrnutí.   

Dále byl oceněn Ilja Hradecký, zakladatel občanského sdružení Naděje, které pečuje o lidi bez domova, osamělé, zdravotně postižené nebo jinak znevýhodněné.

Medaili převzali rovněž dramaturg a spoluzakladatel Činoherního klubu Jaroslav Vostrý a někdejší umělecký ředitel festivalu Smetanova Litomyšl Vojtěch Stříteský.  

Mezi vyznamenanými lékaři byl přední český neurochirurg Eduard Zvěřina, který patřil mezi průkopníky mikroneurochirurgické operační techniky, ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd Václav Hořejší a vedoucí týmu medicínských aplikací liberecké univerzity Irena Lovětínská Šlamborová, která se podílela na vývoji nanovrstvy, jež dokáže zničit bakterie, viry i houby. 

Z oceněných si pro medaili nemohl přijet pouze profesor Jiří Bartek, vedoucí laboratoře Cell Cycle and Cancer v Kodani, který se věnuje především výzkumu regulačních mechanismů dělení nádorových buněk a mechanismů vedoucích ke vzniku nádorů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Poslanci budou na mimořádné schůzi řešit ceny pohonných hmot či veřejnoprávní média

Poslanci se sejdou ve čtvrtek dopoledne k cenám pohonných hmot, řešit mají také budoucnost veřejnoprávních médií. K tématům mimořádné schůze svolané z podnětu opozičních ODS, STAN, Pirátů, KDU-ČSL a TOP 09 patří také bezpečnost a evropské dotace. Očekává se, že poslanecké jednání skončí bez výsledku.
před 1 hhodinou

Čeští krajané v Chile požádali Pavla o podporu změny zákona o státním občanství

Prezident Petr Pavel se v Chile setkal s českými krajany. Zástupci krajanského spolku jej na akci na české ambasádě požádali o podporu změny zákona o státním občanství, který podle nich omezuje právo žádat o české občanství potomkům Čechů, kteří se narodili mimo území Československa mezi roky 1949 a 1969. Omezení podle nich dopadá na potomky krajanů v Chile.
před 1 hhodinou

Poslanci schválili zavedení Dne české vlajky, řešili i podporu bydlení

Poslanecká sněmovna ve středu schválila zavedení významného Dne české vlajky, tedy novelu premiéra Andreje Babiše (ANO). Zamítla návrh Senátu, který místo toho jen upravoval název svatováclavského svátku. Zrychlit povolování a rušení pobytu cizinců v Česku má od roku 2029 nový digitální informační systém. Vládní návrh nového cizineckého zákona podpořili poslanci v úvodním kole. Předtím se ve druhém čtení zabývali zákonem o veřejných rozpočtech. Ve druhém čtení projednala komora i novelu zákona o podpoře bydlení. Zákonodárci si odhlasovali, že budou moci jednat i po 21. hodině.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Senát projedná zákon o vládní regulaci pohonných hmot příští týden

Senátoři ve středu večer odhlasovali, že zákon o vládní regulaci cen pohonných hmot projednají ve zrychleném režimu na schůzi příští středu. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) jim sdělila, že cílem normy není nahrazovat tržní mechanismy. Senát také schválil, že jednodenní dálniční známka možná bude nově platit celých 24 hodin, nejen do půlnoci v den zakoupení. Během dopoledne podpořila horní komora uzákonění pravidel pro správu dat ve veřejné správě, večer pak uzákonění Dne Orla jako významného dne.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Colt CZ vstoupil na burzu v Amsterdamu, následuje tak další tuzemské firmy

Další česká firma vstoupila na burzu v Amsterdamu, která patří k nejvýznamnějším v Evropě. Od středy se na ní začalo obchodovat s akciemi Coltu CZ. Zbrojovka tak následuje ty tuzemské společnosti, které zamířily na zahraniční trhy už dříve. Podle generálního ředitele Colt CZ Group Radka Musila jde o důležitý milník pro firmu.
před 8 hhodinami

Výbor europarlamentu podpořil návrh Nerudové na vynětí obytných budov z ETS 2

Europoslanci navrhují, aby v rámci úprav systému emisních povolenek ETS 2 byly ze systému vyňaty budovy určené k bydlení, ceny povolenek by pak měly být zastropovány na 45 eurech (asi 1100 korunách) za tunu oxidu uhličitého, a to v cenách za letošní rok. Návrh vyjednávací pozice Evropského parlamentu (EP) ve středu schválil výbor pro životní prostředí (ENVI). Zpravodajkou návrhu je europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) z nejsilnější Evropské lidové strany (EPP).
před 9 hhodinami

Macinka zveřejnil rozhovor armády s prezidentem Pavlem

Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) v úterý večer na sociální síti Facebook zveřejnil rozhovor, který s prezidentem Petrem Pavlem natočila Armáda ČR a o jehož zveřejnění se dohadovala s ministerstvem obrany. Řeči o týden trvající strašidelné cenzuře jsou jen další pohádkou o neexistujícím problému, uvedl k příspěvku Macinka. Pavel v závěru návštěvy Argentiny ocenil, že je šéf tuzemské diplomacie konzistentní v ochraně svobody slova.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Rutte přijede za Babišem. Podle Pavla by tím mohl signalizovat problém

Generální tajemník NATO Mark Rutte tento čtvrtek navštíví Česko, setká se s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Podle předsedy vlády se bude jednání týkat NATO, armády či českých aliančních závazků. Rutte přijede do Prahy necelé tři měsíce před plánovaným summitem NATO v Ankaře. Prezident Petr Pavel uvedl, že generální tajemník NATO většinou před summitem kontaktuje země, kde by mohl být problém.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...