Památník romského holokaustu bude, peníze dá vláda

Praha - Vláda našla 70 milionů korun na vybudování Památníku romského holokaustu v areálu Žalov v Hodoníně u Kunštátu, kde byl za druhé světové války internační tábor pro Romy. S návrhem ministerstva školství Josefa Dobeše dnes souhlasila vláda. Cílem vybudování památníku je hlavně uctění památky obětí romského holokaustu v místě někdejšího protektorátního tábora. Zařízení bude sloužit i jako vzdělávací centrum.

„Polovina této částky půjde na samotnou výstavbu památníku, zbylá část prostředků zajistí provoz. Oproti původnímu záměru bude mít Památník romského holokaustu menší rozsah činností, plánují se ale stálé výstavy a semináře,“ uvedl v tiskové zprávě ministerstva vrchní ředitel sekce mezinárodních vztahů a evropských záležitostí Jindřich Fryč.

Původní, dva roky starý projekt Mezinárodního vzdělávacího a konferenčního centra byl vyhodnocen jako příliš finančně náročný. Stát by také nebyl schopen dlouhodobě financovat provoz centra v takovém rozsahu. Záměrem ministerstva, které nyní přišlo s realističtější verzí projektu, proto bylo více zdůraznit pietní duch místa a s větším citem včlenit památník do lokality, kde se bývalý tábor nacházel.

Brífink po jednání vlády (zdroj: ČT24)

O vybudování konferenčního centra rozhodla vláda před dvěma lety. Na odkup a přebudování rekreačního střediska Žalov, které stojí na místě bývalého romského tábora, proto tehdy schválila 98,5 milionu korun. Ministerstvo za tyto peníze ale pouze areál odkoupilo.

Sběrný tábor v Hodoníně u Kunštátu

Táborem prošlo za války 1300 Romů včetně starých lidí, žen a dětí. Kvůli katastrofálním podmínkám, ubytování i stravě a tyfové epidemii za rok fungování zařízení zemřelo 207 lidí. Ostatní byli nakonec převezeni do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Z koncentračních táborů se v roce 1945 vrátilo jen asi 580 z 6000 internovaných českých a moravských Romů.

Pieta i informační centrum

„Chceme, aby toto vzdělávací zařízení sloužilo nejen k připomenutí si obětí romského holokaustu, především velkého množství romských dětí, které zde zahynuly ve velmi krátkém čase, ale také k informovanosti o holokaustu Romů. Jsem rád, že vznikne důstojný památník, který navždy bude připomínat tragické události spjaté s historií Romů,“ vyzvedl podle tiskové zprávy význam ojedinělého památníku ministr školství Josef Dobeš, který je předkladatelem návrhu.

Památník bude také místem pro vzdělávání dětí, mládeže či neziskových organizací. K tomu mají sloužit dvě budovy. Původní a jediná dodnes zachovaná, která se však musí rekonstruovat, nabídne prostor k bližšímu seznámení návštěvníků s podmínkami života Romů v táboře. V nově vybudovaném takzvaném baráku má být instalována stálá výstava o táboře.

Vydáno pod