Pacienti chtějí kvůli zavedení poplatků předepisovat léky do zásoby

Praha – Především starší pacienti a chronicky nemocní zaplňují ordinace a žádají své ošetřující lékaře o předepsání léků na několik měsíců. Důvodem je zavedení poplatků za recepty od Nového roku, které by mohlo znamenat vyšší výdaje za léky z kapsy pacienta. Podle ministerstva zdravotnictví je poplach úplně zbytečný.

Lékaři ovšem mohou předepsat léky pouze na dva měsíce, pokud by se rozhodli prosbám pacientů vyhovět, riskují problémy s pojišťovnami. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna chce vystavování receptů kontrolovat ještě více než dosud. „Zdravotní pojišťovny nemohou tolerovat spekulativní předepisování léků, protože by tak docházelo k obrovskému plýtvání,“ odůvodňuje přísnější přístup mluvčí VZP Jana Víšková.

Podle ministerstva nemají především chronicky nemocní důvod k obavám, neboť i s poplatky za recept by od ledna neměli platit víc než dosud. „V konečném důsledku najdou pacienti jiné ceny a jiné doplatky na léky, než jak je tomu dnes, a zejména u drahých léků budou doplatky nižší,“ uklidňuje pacienty mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Jakým způsobem budou lékaři poplatky vybírat, by mělo být jasné do konce listopadu, kdy bude zveřejněna směrnice ministerstva.

Vydáno pod